Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie, Pożyczka na samozatrudnienie

 Nabór wniosków trwa od 28.03.2024r.

 

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Barwy Rzeczypospolitej Polskiej, informacja o Dofinansowaniu przez Unię Europejską wraz z flagą Unii Europejskiej, pionowa czarna linia oddzielająca, logo Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości

Pożyczka na samozatrudnienie

Informacje ogólne

Instrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Polską Fundację Przedsiębiorczości (PFP) na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 27 marca 2024 r.

Umowa dotyczy powierzenia PFP zarządzania środkami Funduszu Szczegółowego w ramach Instrumentu Finansowego Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie (Działania 04.01 Europejskie pożyczki na samozatrudnienie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus).

Celem Projektu jest zapewnienie wsparcia finansowego, szkoleniowego i doradczego dla osób planujących podjęcie działalności gospodarczej na obszarze całego kraju.

W ramach Instrumentu Finansowego Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie udzielane są niskooprocentowane pożyczki z opcją umorzenia nawet do poziomu 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia, bez dodatkowych opłat i prowizji.

W ramach Projektu osoby i podmioty mogą skorzystać ze szkoleń i doradztwa bez opłat.

Wartość projektu: 60.000.000,00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 49.512.000,00 zł

Pożyczka na samozatrudnienie

Jeśli nie prowadziłeś działalności gospodarczej i nie pozostawałeś w okresie zawieszenia wykonywania tej działalności w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz jesteś:

  • zarejestrowanym bezrobotnym lub
  • zarejestrowanym poszukującym pracy, niezatrudnionym i niewykonującym innej pracy zarobkowej lub
  • studentem ostatniego roku studiów wyższych niezatrudnionym i niewykonującym innej pracy zarobkowej lub
  • poszukującym pracy opiekunem osoby z niepełnosprawnością lub
  • poszukującym pracy, którego średniomiesięczne przychody z okresu ostatnich trzech miesięcy przed miesiącem złożenia wniosku o pożyczkę nie przekraczały przeciętnego wynagrodzenia.

To ta pożyczka jest dla Ciebie!

Jeżeli planujesz prowadzić swoją działalność z innymi osobami w formie spółki cywilnej, każdy ze wspólników może indywidualnie otrzymać pożyczkę.

    • Aktualna maksymalna wartość pożyczki: 150.807,20 zł (jednostkowa wartość pożyczki nie może przekroczyć 20-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia)
    • Oprocentowanie stałe:
      • 0,1 stopy redyskonta weksli NBP - 0,58% dla pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub polegającej na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych oraz dla poszukujących pracy opiekunów osób z niepełnosprawnościami
      • 0,25 stopy redyskonta weksli NBP - 1,45% dla pozostałych osób
    • Okres spłaty: do 7 lat
    • Karencja w spłacie kapitału: do 1 roku
    • Zabezpieczenie: Weksel własny in blanco i poręczenie dwóch osób fizycznych, inne ustalane indywidualnie
    • W ramach pożyczki możesz finansować:
      • zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów i usług, infrastruktury, środków transportu niezbędnych do rozpoczęcia działalności,
      • koszty stałe związane z prowadzeniem działalności do 6 miesięcy od jej podjęcia (np. czynsz, opłaty za wynajem lokalu).

Umowa pożyczki zawierana jest po rozpoczęciu prowadzenia przez pożyczkobiorcę działalności.
Pożyczkobiorca podejmuje działalność na podstawie pozytywnej oceny wniosku o pożyczkę.

  • Pożyczka na samozatrudnienie podlega jednorazowo umorzeniu w części równej 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, przyjmowanego w wysokości obowiązującej w dniu zawarcia umowy pożyczki, jednak nie wyższej niż 50% wartości pożyczki, na wniosek pożyczkobiorcy.

Pamiętaj! Środki z pożyczki nie mogą być wykorzystane na zakup od współmałżonka, osób pozostających z wnioskodawcą we wspólnym gospodarstwie domowym oraz od najbliższych członków rodziny, tj. rodziców, dziadków, dzieci, rodzeństwa lub przejęcie działalności gospodarczej od współmałżonka oraz najbliższego członka rodziny wnioskodawcy, poprzez jednoczesne odkupienie środków trwałych i obrotowych oraz prowadzenie działalności o tym samym profilu i w tym samym miejscu.

Dodatkowe szczegółowe informacje na temat pożyczki znajdują się w załączonym poniżej Regulaminie.

PFP zapewnienia potencjalnym Ostatecznym Odbiorcom pomoc w zakresie aplikowania o wsparcie z Projektu.

Dodatkowe, szczegółowe informacje na temat pożyczki znajdują się w załączonym poniżej Regulaminie. 

 

Dokumenty do pobrania: Regulamin

 

Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać pożyczkę:

 

Pozostałe dokumenty i oświadczenia:

 

Klauzula informacyjna

 

Pliki do pobrania (wersja edytowalna)

 

Pliki do pobrania (wersja pdf)

____________________________________________________

Wniosek można złożyć w wersji elektronicznej [KLIK]
____________________________________________________

Zapraszamy do złożenia wniosku w Oddziale Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Nasi pracownicy postarają się również odpowiedzieć na wszelkie Państwa pytania.

Oddział Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Warszawie
ul. Nowogrodzka 50 p. 110, 00-695 Warszawa, kom. 532 546 544, kom. 880 669 994, mazowieckie@pfp.com.pl

Zapraszamy również do udziału w wideokonferencji przy wykorzystaniu Microsoft Teams.
W celu umówienia spotkania prosimy o kontakt z doradcą.

 logo MS Teams

Szkolenia i Doradztwo

Doradztwo i szkolenia w ramach Instrumentu Finansowego Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie dostępne są dla:

  • osób ubiegających się o pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej;
  • osób, które uzyskały już pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej.

W celu skorzystania z bezpłatnych szkoleń należy zarejestrować się na Platformie Szkoleń online Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, a następnie zapisać się na wybrane szkolenie dostępne na Platformie Szkoleniowej. Podczas rejestracji należy podać nazwę Projektu WwS w polu przeznaczonym na nazwę przedsiębiorstwa np. ubiegający się o pożyczkę wpisze zamiast nazwy firmy samo „WwS” a pożyczkobiorca „Firma ABC Sp. z o.o. (WwS)”.

Pożyczkobiorca może skorzystać z usług szkoleniowych i doradczych w terminie do 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej.
Uzyskanie doradztwa i szkoleń przez pożyczkobiorcę stanowi pomoc de minimis. Pożyczkobiorcy dodatkowo są zobowiązani do wypełnienia karty doradztwa (dostępna u doradcy). Doradztwo dla pożyczkobiorców jest limitowane. Pożyczkodawca jest uprawniony do odmowy świadczenia usług doradztwa w przypadku wyczerpania środków przeznaczonych na ich realizację.

Harmonogram szkoleń:

Harmonogram dostępny na stronie internetowej: Platforma Szkoleniowa PFP

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie 

 

(027) 

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej