Pożyczka Płynnościowa POIR (325)

W związku ze znaczącym przekroczeniem puli dostępnych środków w ramach Pożyczki Płynnościowej POIR w woj. łódzkim, wielkopolskim i lubuskim, informujemy, że nabór wniosków zostaje zamknięty w dniu 22.03.2021 r. o godzinie 16:00. Wnioski nadesłane po tym terminie z przyczyn formalnych nie będą rozpatrywane.

Pożyczka płynnościowa POIR, udzielana przez Pośrednika Finansowego (Polską Fundację Przedsiębiorczości) ze środków udostępnionych przez Menadżera Funduszu Funduszy, z przeznaczeniem na wsparcie przedsięwzięć realizowanych przez przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa posiadające siedzibę i prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa: wielkopolskiego lub lubuskiego oraz znajdujące się w trudniej sytuacji w wyniku wystąpienia pandemii COVID-19, w celu zapewnienia im finansowania płynnościowego w związku z doświadczanymi przez nie negatywnymi konsekwencjami spowodowanymi epidemią COVID-19.
Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP) w dniu 23 września 2020 roku podpisała Umowę Operacyjną z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w wysokości 70 mln zł (wkład Funduszy Europejskich) na udzielanie Pożyczek Płynnościowych w ramach środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Udzielenie pożyczki powinno umożliwić przedsiębiorcy utrzymanie bieżącej płynności i finansowanie jego bieżących potrzeb związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.


Pożyczka Płynnościowa POIR

  •  Wartość finansowania na rzecz jednego przedsiębiorcy nie może przekraczać:
    • dwukrotności rocznych kosztów wynagrodzeń wypłaconych przez przedsiębiorcę oraz kosztów personelu pracującego na terenie jego przedsiębiorstwa, ale otrzymującego wynagrodzenie od podwykonawców, za rok 2019 lub za ostatni rok, za który dostępne są dane; w przypadku przedsiębiorstw utworzonych w dniu 1 stycznia 2019 r. lub po tym dniu maksymalna kwota pożyczki nie może przekroczyć rocznych kosztów wynagrodzeń szacowanych na okres pierwszych dwóch lat działalności; albo
    • 25% łącznego obrotu przedsiębiorcy w 2019 r,; albo
    • jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub ważny interes przedsiębiorcy i w oparciu o oświadczenie przedsiębiorcy o zapotrzebowaniu na płynność finansową, poparte odpowiednim uzasadnieniem, kwota główna pożyczki może zostać zwiększona w celu pokrycia zapotrzebowania na płynność finansową od dnia udzielenia pomocy przez najbliższe 18 miesięcy.
  • Maksymalny okres spłaty: do 72 miesięcy.
  • Maksymalna karencja: do 6 miesięcy, przy czym karencja wydłuża okres spłaty Jednostkowej Pożyczki, jednak nie dłużej jak do 72 miesięcy.
  • Raz do roku na 2 miesiące, w pierwszym i drugim roku okresu spłaty Jednostkowej Pożyczki, Pośrednik Finansowy może udzielić Ostatecznemu Odbiorcy wakacji kredytowych w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych, przy czym okres wakacji wydłuża okres spłaty Jednostkowej Pożyczki, jednak nie dłużej jak do 72 miesięcy.
  • Oprocentowanie: Jednostkowe Pożyczki udzielane Ostatecznym Odbiorcom objęte są dotacją na pokrycie całkowitej wartości odsetek od kapitału.
  • Grupa docelowa: mikro-, małych i średnie przedsiębiorstwa posiadające siedzibę i prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa: wielkopolskiego lub lubuskiego oraz znajdujące się w trudniej sytuacji w wyniku wystąpienia pandemii COVID-19.
  • Przeznaczenie finansowania: W ramach instrumentu finansowane będą wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej. Środki z Jednostkowej Pożyczki mogą zostać przeznaczone na nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r. wydatki bieżące, obrotowe lub częściowo wydatki inwestycyjne (do 20% środków wypłaconych), w tym np.:
    • wynagrodzenia pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US) oraz koszty personelu pracującego na terenie firmy, ale formalnie na liście płac podwykonawców,
    • zobowiązania publiczno-prawne Ostatecznego Odbiorcy
    • spłatę zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury itp.,
    • zatowarowanie, półprodukty itp.,
    • inne wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania Odbiorcy,
    • bieżące raty kredytów, pożyczek lub leasingu, pod warunkiem że udzielony kredyt, pożyczka czy leasing nie pochodzi ze środków Europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, z innych funduszy, programów, środków i instrumentów Unii Europejskiej lub innych źródeł pomocy krajowej lub zagranicznej
  • Brak innych opłat i prowizji.
  • Zabezpieczenie pożyczki może stanowić m.in. weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, poręczenie osób trzecich, hipoteka, zastaw rejestrowy, blokada środków na rachunku bankowym, poręczenie Funduszu Poręczeń Kredytowych oraz inne zaakceptowane przez PFP.

Regulamin udzielania pożyczek:

 

Jakie dokumenty należy złożyć aby otrzymać pożyczkę:

Zbiorcza lista plików do pobrania w formacie DOC
Zbiorcza lista plików do pobrania w formacie PDF 

__________________________________________________

Wniosek można również złożyć w wersji elektronicznej [KLIK]
__________________________________________________

Gdzie można złożyć wniosek o pożyczkę

Zapraszamy do złożenia wniosku w Oddziale Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Nasi pracownicy postarają się również odpowiedzieć na wszelkie Państwa pytania.

Oddział Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Gorzowie Wielkopolskim
Uwaga! Zmiana adresu! ul. Kosynierów Gdyńskich 108, lokal nr 06, poziom „-1”, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 602 173 447, 666 829 022

Oddział Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Zielonej Górze
ul. św. Jadwigi 1, I piętro, pokój 101, 65-065 Zielona Góra, tel. 68 451 13 25, 882 436 140

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej