Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – pożyczka na rozwój turystyki

16.12.2021

Trudno wskazać sektor gospodarki mocniej dotknięty pandemią koronawirusa niż turystyka. Oczywiste jest więc, że to w tę stronę najsilniej popłyną środki związane z odbudową potencjału i atrakcyjności dla klientów. Jednym z instrumentów oferowanych przedsiębiorcom jest „Pożyczka na Rozwój Turystyki”. Zainteresowanie pożyczką oferowaną przez Polską Fundację Przedsiębiorczości jest gigantyczne. – Widzimy szczególny ruch w tym temacie właśnie po szczycie sezonu turystycznego, gdy właściciele obiektów podejmują decyzje o remontach czy inwestycjach w swoich firmach. Pożyczka ma za zadanie zwiększać atrakcyjność i innowacyjność oferty turystycznej we wschodniej części kraju. Efekty naszego wsparcia w wielu miejscach są już widoczne – przekonuje Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości Marcin Pawłowski.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości podpisała Umowę Operacyjną na utworzenie Instrumentu Finansowego Pożyczka na Rozwój Turystyki. Pożyczki udzielane są przez PFP ze środków udostępnionych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, z przeznaczeniem na finansowanie przedsięwzięć mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z obszaru Polski Wschodniej.

- Mamy bardzo duży przekrój zainteresowanych przedsiębiorców. Od typowej turystyki przez firmy, które poszerzają swoją działalność, by rozwijać się w kierunku turystyki. Podlaskie jest więc regionem sprzyjającym rozwojowi w tym zakresie. Przedsiębiorcy często planują remonty pensjonatów, remonty nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy czy wprowadzanie rozmaitych nowości w swojej działalności. To jeden z nielicznych preferencyjnych instrumentów w Polsce, który zezwala na zakup nieruchomości. Dodatkowo wspieramy przedsiębiorców płynnościowo. Mowa o restauracjach czy obiektach turystycznych, które najmocniej dotknięte były lockdownem – mówi Małgorzata Kowalewicz z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

– Wyróżnia nas cena pożyczki oraz indywidualne podejście do klienta. W banku komercyjnym klienci oceniani są bardzo informatycznie, a my mamy indywidualne podejście do klienta, jesteśmy w stanie uwzględnić jego bieżącą sytuację i wziąć ją pod uwagę przy planowaniu udzielenia pożyczki – dodaje ekspertka PFP. – Mamy również możliwość wspierania start-upów, co cieszy się dużym zainteresowaniem – dodaje.

Maksymalna kwota pożyczki może sięgać 500 tysięcy złotych. Charakteryzuje ją niskie oprocentowanie stałe i możliwość karencji pożyczki nawet na rok. Jej spłata może być rozłożona nawet na siedem lat. Przedsiębiorca nie musi mieć wkładu własnego, a w związku z pandemią COVID-19 i specyfiką branży z inicjatywy Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w umowie może być zawarty zapis o nawet sześciomiesięcznych wakacjach kredytowych jeżeli zajdzie taka uzasadniona potrzeba.

- Wsparcie musi prowadzić do poszerzenia oferty, podniesienia jakości produktów, usług i wydłużenia sezonu turystycznego w województwach Polski Wschodniej. O wsparcie mogą również ubiegać się przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w innej branży w przypadku, kiedy z przedstawionego wniosku wynika, że planowana inwestycja dotyczy wspierania działalności turystycznej i okołoturystycznej – wyjaśnia Prezes PFP Marcin Pawłowski. O pieniądze mogą więc starać się obiekty noclegowe, sanatoria, hotele, instytucje kultury, ale i przykładowo producenci produktów regionalnych, rękodzielnicy czy firmy zajmujące się transportem turystycznym.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości:

woj. podlaskie
woj. podkarpackie
woj. świętokrzyskie
woj. lubelskie
woj. warmińsko-mazurskie

 

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej