Pożyczka na kształcenie jest Instrumentem Finansowym, mającym na celu wspieranie osób dorosłych w edukacji. Polska Fundacja Przedsiębiorczości jest podmiotem, który takie finasowania oferuje i obsługuje, jednak, aby móc się o nie starać, należy spełnić pewne kryteria.
- Najnowszą zmianą jest poprawa warunków, na których można się starać o pożyczkę. Po pierwsze wzrosła maksymalna kwota pożyczki do 75 tysięcy. Przypomnijmy w tym miejscu, że jednym z atutów tej pożyczki jest możliwość jej częściowego umorzenia po spełnieniu wszystkich kryteriów. Obecnie stopa umorzenia podstawowego wzrosła z 15% do 25% a po spełnieniu dodatkowych warunków może osiągnąć nawet 50% – mówi Dariusz Mikołajczyk, Menedżer Funduszy Pożyczkowych w Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
Dotychczas grupą objętą wyłączeniem z możliwości ubiegania się o pożyczkę byli przedsiębiorcy przez co jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności mogły się starać o dofinansowanie na preferencyjnych warunkach.
- Ze względu na pewien mechanizm wsparcia do tej pory z pożyczki mogły skorzystać jedynie osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami. Po zmianach wniosek złożyć może także przedsiębiorca, który chce podnieść swoje kwalifikacje, co jest dużą i przede wszystkim bardzo pozytywną zmianą – mówi Dariusz Mikołajczyk.
W Polsce edukacja, łącznie ze studiami dziennymi jest darmowa, ale nie każdy może sobie pozwolić na to, aby je ukończyć. Kolejnymi etapami podnoszącymi kompetencje zawodowe są studia podyplomowe czy szkolenia. Czy są one tak drogie, aby wymagały wsparcia finansowego w postaci pożyczki?
- Wnioski obejmują przeróżne kwoty dofinansowań, najniższą było tysiąc złotych. Obecnie rynek edukacyjny jest bardzo drogi, szkolenia mogą kosztować kilka czy nawet kilkanaście tysięcy. Pożyczka umożliwia zdobycia wykształcenia lub podniesienia kwalifikacji, które sprawią, że będziemy atrakcyjniejsi na rynku pracy – mówi Menadżer Funduszy Pożyczkowych w Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
Cel finansowania pożyczki to zdobywanie nowych umiejętności, co wskazuje na szerokie spektrum możliwości w wyborze rodzaju kształcenia.
Pożyczka na kształcenie obejmuje szeroki zakres możliwości, począwszy od prawa jazdy przez kursy zawodowe, po studia podyplomowe i szkolenia. Różnorodność jest ogromna, ale to też przekłada się na obraz aktualnych potrzeb rynku pracy. Należy niestety pamiętać o wyłączeniach, w tym przypadku dofinansowane nie mogą zostać studia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz jednolite studia magisterskie.
Polska Fundacja Przedsiębiorczości oferuje pożyczki w określonych terminach. Obecnie ostatnie środki muszą być wypłacone maksymalnie do 26 września br., a więc warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku, aby otrzymać wsparcie na preferencyjnych warunkach.
- Pożyczka nie wymaga wkładu własnego, oprocentowanie jest zerowe i można ją spłacić wcześniej, jeśli pożyczkobiorca czuje taką potrzebę – mówi Dariusz Mikołajczyk.