Nowy program - Zmieniamy zawód

30.01.2024

Za nami premiera nowego programu realizowanego przez Polską Fundację Przedsiębiorczości przy współpracy z portalem wSzczecinie.pl. W formacie „Zmieniamy zawód” będziemy pokazywać, jakie perspektywy rozwoju i zarobków czekają na zainteresowanych podjęciem zawodu w branży, w której regularnie brakuje rąk do pracy. W pierwszym odcinku mówimy o motorniczych. W całej Polsce nieobsadzonych jest nawet 500 etatów dla motorniczych.

Cały odcinek można obejrzeć na naszym kanale YouTube (klik)

Praca „z emocjami”, ale daje dużo satysfakcji

W programie „Zmieniamy zawód” pokazujemy, jaką drogę należy przejść od osoby zainteresowanej podjęciem pracy, do osoby wykonującej zawód.

Pani Iwona jest motorniczą od dwóch lat. Podjęła tę pracę, gdyż miała już dość niestabilności wynikającej z pracy w komercyjnej firmie. Pracę chwali sobie za dynamikę działania, możliwość kontaktu z ludźmi i szansę na rozwój.

- Postanowiłam poszukać pracy stabilnej i stałej. Zapisałam się na kurs. Ekscytacji i emocji jest dużo, spróbować powinien każdy, kto czuje się na siłach. Rodzina jest ze mnie dumna. Moja córka właśnie zaczęła kurs. U nas pracę zaczynają często osoby po czterdziestce i świetnie sobie radzą - mówi Iwona Dolatowska, motornicza ze Szczecina.

W kursach organizowanych przez Tramwaje Szczecińskie bierze udział coraz więcej osób. Wolne etaty motorniczych są także między innymi w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu.

- Decyzja o kursie dojrzewała we mnie kilka miesięcy. Tramwaje jeździły mi pod oknem i cały czas o tym myślałem, a w mojej rodzinie są dwa pokolenia kolejarzy, więc zawsze darzyłem sympatią wszystko, co jeździło po torach - mówi Krzysztof Saczuk, młody motorniczy.

Pan Krzysztof w przeszłości był m.in. kurierem czy dyspozytorem w logistyce. – To wymagająca praca wymagająca indywidualnych predyspozycji. Warto siebie znać, zanim się podejmie taką pracę – mówi Krzysztof.

„W samym Szczecinie brakuje ok. 30 etatów, a w innych miastach w Polsce nawet więcej”

Kurs na motorniczych w Szczecinie odbył się w styczniu. Kolejne planowane są na wiosnę. Można do nich przystąpić za darmo.

- Pierwszy etap rekrutacji to jest zawsze rozmowa z kandydatem do których sprawdzamy predyspozycje kandydata. To musi być otwarty, opanowany i zdeterminowany człowiek. Kurs trwa trzy miesiące i składa się z część teoretycznej i praktycznej. To są godziny nauki, szczególnie tej praktycznej, gdy jesteśmy już przypisany do konkretnej zajezdni – mówi Beata Dudkiewicz z Tramwajów Szczecińskich.

- Oferujemy atrakcyjne warunki na start. To jest brutto ok. 6200 złotych miesięcznie dla młodego motorniczego oraz premię kwartalne, wczasy pod gruszą, darmowy bilet na komunikację miejską czy karta Multisport. Firma oferuje stabilne i satysfakcjonujące warunki pracy – mówi Wojciech Jachim, rzecznik prasowy Tramwajów Szczecińskich.

- W samym Szczecinie brakuje ok. 30 etatów, a w innych miastach w Polsce nawet więcej. Osoby z kompetencjami są więc bardzo pożądani. Do praca z wieloma obciążeniami, pod naporem stresu i z koniecznością dopasowania pod nią naszego życia. Braki kadrowe są tu jednak na tyle poważne, że należy spodziewać się regularnych podwyżek płac – mówi Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy z Idea HR Group.

Kolejny odcinek programu „Zmieniamy zawód” już w lutym. Projekt jest realizowany z inicjatywy Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie.

Zachęcamy również do korzystania z naszej Platformy szkoleniowej, która oferuje bezpłatne szkolenia online z szerokiego zakresu tematycznego.

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej