Zakładam własną firmę - biznesy inne niż wszystkie!

28.12.2023

Biznesy, inne niż wszystkie. „Chcesz zarabiać miliony, musisz łamać schematy”

Niektóre biznesy trudno jest zakwalifikować do jakiejkolwiek znanej wcześniej gałęzi gospodarki. To biznesy hybrydowe oraz inicjatywy, które zaskakują nowoczesnością i innowacyjnością. Takie firmy przedstawiliśmy Wam w ostatnim odcinku programu „Zakładamy firmę”, który przygotowywała Polska Fundacja Przedsiębiorczości przy współpracy z portalem wSzczecinie.pl. – Mówi się, że milionerami zostają Ci, którzy są odważni i przełamują schematy. Takich firm w Polsce jest mnóstwo, ich historie i droga do sukcesu ich właścicieli powinna być dla nas żywą inspiracją – mówi dr Katarzyna Kazojć, prezes fundacji Biznes Innowacje Networking i ekspertka programu.

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka programu na naszym kanale YouTube (klik)

Przemysł i sztuka razem? Pokazują to firmy zajmujące się drukiem i działalnością ślusarską

W ostatnim programie „Zakładamy firmę” chcieliśmy zaprezentować firmy, które wyróżniają się na tle swojej konkurencji. Mowa o innowacyjności, ale i hybrydowym działaniu np. łączą technologię ze sztuką, czy przemysł z artyzmem. Takie firmy wyróżnia oryginalność i odwaga.

Firma Metal Madness to z jednej strony firma zajmująca się produkcją z metalu np. elementów wyposażenia domu. Z drugiej oryginalne instalacje artystyczne z metalu to efekt pracy zespołu. Przykładem mogą być słynne „ławki-dźwigozaury”, które w całej Polsce promowały Pomorze Zachodnie.

- Nawet nasza standardowa praca to nie jest w stu procentach to, co robią firmy zajmujące się np. działalnością ślusarską - mówi Paweł Hołownia, właściciel firmy. – Tematy artystyczne są okazją żebyśmy mogli się wykazać. To daje nam możliwość „wyżycia się” i możliwość zaprezentowania naszej artystycznej duszy. Nie jesteśmy tylko po to, by pracować od 8 do 16 i spawać drzwi – dodaje Hołownia.
Firma Vertipen zajmuje się drukiem naściennym. Takich firm w Polsce jest zaledwie kilka.

- Pomysł rodził się długo, bo chciałam wrócić do pracy, ale nie chciałam wrócić na etat – mówi Natalia Białuńska, właścicielka drukarki. – To jest innowacja. Musimy stawiać na marketing i mocno prezentować, jaka jest użyteczność takiej działalności – dodaje właścicielka firmy Vertipen.

Przedsiębiorcy przyznają, że działalność przemysłowo-artystyczna nie jest łatwa, ale coraz mocniej doceniana przez klientów. Wymagają oni, by elementy użytkowe w ich domach i firmach były staranne, a jednocześnie oryginalne.

Detektyw nie jak z serialu i księgarka inna niż wszystkie

Nietypowe firmy, to nie tylko przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją. To także firmy bazujące na kompetencjach miękkich i indywidualnych talentach przedsiębiorców, którzy je zakładają. Agencji detektywistycznych w Polsce jest z roku na rok jest coraz więcej, ale nie wszystkie są jednocześnie agencjami windykacyjnymi. Taką prowadzi Małgorzata Marczulewska.

- Droga do bycia detektywem to dość długa droga. Kursy, testy, oświadczenia, uzyskanie licencji – mówi Małgorzata Marczulewska. – Mnóstwo ludzi pyta np. o montaż kamer. Praca detektywa wygląda inaczej niż w serialu. Obserwacja wygląda zupełnie inaczej niż możemy to sobie wyobrażać. Szanujący się detektyw nie działa niezgodnie z etyką – dodaje.
Eksperci przyznają, że najbardziej udane projekty biznesowe biorą się z pasji. Taką firmą jest „Kamienica w lecie” Moniki Szymanik. Jest to jednocześnie: kawiarnia, wydawnictwo i sklep z książkami, który działa m.in. na targach i kiermaszach.

- Wracając do pracy chciałam robić coś, co da mi satysfakcję. Wychowałam dzieci, chciałam pomóc mężowi w utrzymywaniu budżetu domowego i tak powstał pomysł na wydanie albumu. Mąż powiedział: masz rok, by były z tego zyski. I okazało się, że mamy wielki sukces – mówi Monika Szymanik.

Wszystkie odcinki programu „Zakładamy firmę” znajdziecie na kanale YouTube Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Łącznie powstały 24 odcinki przedstawiające, jak zakładać firmy z niemal wszystkich sektorów gospodarki.

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej