Podcast: Odpoczywać trzeba... umieć. Przedurlopowy poradnik

30.06.2023

Przedurlopowy poradnik Anity Gałek.

Odpoczywać trzeba... umieć. Niby to dość banalne sformułowanie, ale nikt, tak dobrze jak przedsiębiorcy nie wie, jak trudno jest wyjechać na urlop, zadowolić stęsknioną rodzinę, a jednocześnie prowadzić firmę. Urlop powinien być czasem efektywnym, bez stresu i z szansą na naładowanie baterii na kolejne miesiące wytężonej pracy. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Ostatni przed wakacyjną przerwą podcast Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Gościem Michała Kaczmarka jest Anita Gałek, właścicielka marki Moje Flow, trener, coach i ekspert Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy na naszym kanale YouTube (klik)

Jakie błędy popełniamy najczęściej w czasie planowania urlopu oraz samego czasu wolnego?

• Nie zabieramy ze sobą laptopa i komputera, przez co jesteśmy przez cały urlop w stresie i w napięciu, co się dzieje w naszej firmie
• Zabieramy służbowy telefon i laptopa i jesteśmy tak pochłonięci praca, że urlop przestaje mieć znaczenie. Tworzymy swoje biuro w ciepłych krajach, czyli po prostu pracujemy zdalnie
• Chcemy zrobić jak najwięcej rzeczy przed urlopem, przez co ostatnie dni spędzamy na nadgodzinach i jesteśmy nie tylko gigantycznie zmęczeni, ale i sfrustrowani.

Ekspertka Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości radzi, by we wszelkich aktywnościach związanych z urlopem oraz pracą szukać punktu środka.

- Czasem bardzo nieświadomie szkodzimy sobie planując i organizując sobie czas wolny. Coraz więcej osób jednak jest świadoma, że wypoczynek i jego jakość jest bardzo ważna – mówi Anita Gałek.

- Każdy z nas ma równowagę zawodową zdefiniowaną w zupełnie inny sposób. Odcięcie od obowiązków zawodowych nie jest łatwe, gdy towarzyszy nam nadmierna chęć kontroli, to nie jest dobre. Czasem jednak nie odcinamy się od pracy, bo bardzo ją lubimy i nie ma w tym nic złego. Nie możemy jednak pozwolić sobie na to, by w czasie urlopu, praca zdominowała nasz czas, szczególnie, gdy jest to praca stresująca – mówi dalej ekspertka Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

- Nie zawsze musimy brać dwa tygodnie urlopu. Osoby, które pracują na wysokich obrotach cały rok, to przez te dwa tygodnie też będą zmęczone i same będą szukać sobie zajęć i zobowiązań. To jest poczucie utraty kontroli, poczucie braku i wręcz irytacji. Każdy z nas ma inne potrzeby. Ważne jest, by ten czas dobrze wykorzystać – mówi Anita Gałek. - Nie ważna jest już ilość wolnego, a jego jakość – dodaje ekspertka.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy! Szkolenia i e-learningi prowadzone przez Anitę Gałek znajdziecie na platformie szkoleniowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości https://szkolenia.pfp.com.pl/ 

 

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej