PODCAST: Podsumowujemy FUR2, zapowiadamy FUR3. Idą zmiany w popularnym instrumencie finansowym

20.10.2023

Od 2017 roku Polska Fundacja Przedsiębiorczości jest Operatorem PSF na województwo zachodniopomorskie realizując projekty Funduszu Usług Rozwojowych. Zarówno FUR jak i FUR2 spotkały się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Do firm z regionu trafiły miliony złotych na szkolenia i inne usługi rozwojowe. Teraz czas na nowe rozdanie, które również daje szanse wielu firmom na poszerzanie kompetencji i kwalifikacji ich pracowników. – Zasady nieco się zmieniają, ale efekty gospodarcze projektu będą nadal bardzo konkretne – mówi Maria Czerniecka, koordynatorka projektów FUR w Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Zachęcamy do wysłuchania podcastu na naszym kanale YouTube (klik). Z Marią Czerniecką rozmawia Michał Kaczmarek.

Ponad 2200 firm i 6150 pracowników. FUR2 to wielki sukces Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości

Przedsiębiorcy bardziej chcą, czy bardziej muszą korzystać z usług rozwojowych? Maria Czerniecka nie ma wątpliwości, że w obecnych czasach firmy muszą dążyć do stałego poszerzania kompetencji swoich pracowników, stąd bardzo duże zainteresowaniem Funduszem Usług Rozwojowych – FUR2. Przypomnijmy, dofinansowanie w tym zakresie mogło sięgać nawet 80%.

- FUR2 kończy się 31 października. Planowaliśmy przeszkolenie 1250 przedsiębiorców, a finał jest taki, że udało się wesprzeć dofinansowaniem ponad 2200 przedsiębiorców. Bardzo się cieszymy, że przedsiębiorcy korzystali z wsparcia, choć ostatnie lata nie były łatwe i pewnie wiele planów zostało zweryfikowane przez pandemię oraz wojnę w Ukrainie. Udało nam się łącznie przeszkolić ponad 50% więcej pracowników i przedsiębiorców niż zakładaliśmy – mówi Maria Czerniecka, koordynator projektu Funduszu Usług Rozwojowych w województwie zachodniopomorskim – FUR2 w Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Jakie szkolenia cieszyły się największym zainteresowaniem?

- Dominują szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników w ramach konkretnego miejsca pracy. Rosło zainteresowanie szkoleniami kierowców autobusów czy samochodów ciężarowych. Bardzo dużo szkoleń językowych z języka angielskiego czy niemieckiego, a także hiszpańskiego czy włoskiego . Rosło zainteresowanie szkoleniami technicznymi z obsługi dronów. A w pierwszym rozdaniu środków z FUR dominował sektor beauty i poszerzanie kompetencji w tym zakresie. Sektor ten nadal był bardzo aktywny w pozyskiwaniu środków w projekcie FUR2 – mówi Maria Czerniecka.

Jaki będzie FUR3?

Polska Fundacja Przedsiębiorczości otrzymała pozytywną ocenę Wniosku o dofinansowanie projektu, związanego z dystrybucją środków w ramach projektu Fundusz Usług Rozwojowych w województwie Zachodniopomorskim FUR3. Kolejne pieniądze już niedługo trafią do przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego.

- Otrzymujemy ponad 33 mln zł dofinansowania, z czego ponad 28 milinów złotych jest przeznaczonych dla 1350 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Pomorza Zachodniego. Chcemy szczególnie zachęcić tych, którzy nie korzystali dotychczas z dofinansowań. Zapraszamy do zgłaszania się przedstawicieli sektora MŚP. Chcielibyśmy przeszkolić w sumie ponad 4400 pracowników MŚP. FUR 3 trwać będzie 36 miesięcy, wnioski będą przyjmowane od 1 stycznia 2024. Teraz jest czas na pracę administracyjne i np. przygotowanie dokumentacji czy opracowanie zmian w generatorze wniosków – mówi Maria Czerniecka.

FUR3 będzie jednak działać trochę inaczej. – Każdy przedsiębiorca z założenia ma szansę na 50% dofinansowania. Różnica polegać będzie na tym, że pojawi się nowy poziom dofinansowania 60% dla firm z obszaru inteligentnych specjalizacji naszego województwa, dla pracowników powyżej 55 lat oraz na szkolenia z zakresu zielonych kompetencji. Poziom 80% będzie dla firm, które wyślą na szkolenie pracowników, którzy uzyskają kwalifikacje, znajdujące się w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji – dodaje Maria Czerniecka.

Szczegółowe informacje o nowym projekcie wkrótce!

 

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej