Są pieniądze na ułatwianie życia niepełnosprawnym. Ekspert PFP gościem Radia Plus

23.06.2022

Fundusz Dostępności i Aktywny Samorząd – to dwa programy, które wspierają przełamywanie barier architektonicznych, które na co dzień komplikują życie osobom niepełnosprawnym. Pieniądze nadal czekają na potencjalnych beneficjentów. Polska Fundacja Przedsiębiorczości jest operatorem programu Fundusz Dostępności. Nasz specjalista, wspólnie z przedstawicielami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych był gościem dnia w magazynie reporterów Radia Plus „W rytmie wydarzeń”.

Fundusz Dostępności to program o charakterze ogólnopolskim, którego operatorem jest Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Ostatnie miesiące przyniosły szereg inwestycji i wniosków o dofinansowanie. Potrzeb jednak nadal jest mnóstwo, stąd też możliwość starania się o wsparcie. Podczas rozmowy dnia w Radiu Plus Dariusz Mikołajczyk, Menadżer Funduszy Pożyczkowych w Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości mówił o dotychczasowych efektach Funduszu Dostępności.

- Są środki dostępne, po te środki sięgają operatorzy budynków użyteczności publicznej, czyli najczęściej jednostki samorządu terytorialnego oraz wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe w kategorii budynków wielorodzinnych. Wolniej lub szybciej widzimy efekty Funduszu Dostępności w Szczecinie i w naszym regionie. Pieniądze są dostępne, ale trzeba po nie sięgnąć. Jednostki publiczne są świadome swoich barier, ale często nie wiedzą, gdzie można uzyskać wsparcie lub dofinansowanie. Ułatwionego dostępu do budynków potrzebują także seniorzy, osoby z małymi dziećmi. Każdy z nas kiedyś może potrzebować ułatwień komunikacyjnych dlatego warto o nie zabiegać – mówił Dariusz Mikołajczyk na antenie Radia Plus.

- Nasz fundusz często jest nazywany „funduszem windowym”. Uśmiechamy się, bo to miłe i to oddaje istotę naszego projektu. To zwykle duże inwestycje pochłaniające spore środki finansowe, a jednocześnie wiele wspólnot i spółdzielni przyznaje, że ich dźwigi wymagają konserwacji, modernizacji czy po prostu zamiany na nowocześniejszy obiekt. Jest też tak, że wiele budynków wciąż nie ma ani wind ani podjazdów, co w dzisiejszych czasach wydaje się absolutnie priorytetową sprawą do załatwienia – mówił przedstawiciel Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości na antenie Radia Plus.
Więcej informacji na temat Funduszu Dostępności znajdziecie na stronie internetowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Całą rozmowę można przesłuchać na stronie Radia Plus: https://www.radioplus.pl/szczecin/sa-pieniadze-na-ulatwianie-zycia-niepelnosprawnym-aa-Qo9F-fjZU-BK69.html 

 

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej