Podcast: Polski Ład, Covid, inflacja i wojna. Które tematy najbardziej dotykały przedsiębiorców w pierwszym półroczu?

08.07.2022

Półrocze gospodarczych trzęsień ziemi. Wojna, COVID, Polski Ład czy inflacja – co najbardziej dotyka przedsiębiorców?

Dla światowej gospodarki to było niełatwe półrocze – najpierw kolejna walka z COVID-19 i poważny lęk przed wariantem Omikron. Potem wojna w Ukrainie, która bardzo mocno dotknęła i nadal dotyka światową gospodarkę. Do tego dochodzi rekordowa inflacja, zerwane łańcuchy dostaw i rosnące ceny produktów spożywczych i surowców. Ogólnie można stwierdzić, że przedsiębiorcy musieli poradzić sobie z szeregiem wyzwań, które nie zawsze były łatwe i oczywiste. Jak im wyszło? W opinii rektora Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu prof. Justyny Osuch-Mallet przedsiębiorcy z kryzysami radzą sobie doskonale, ale muszą być gotowi na kolejne problemy, bo druga połowa roku przyniesie prawdopodobnie kolejne wzrosty inflacji i stóp procentowych, a sytuacja geopolityczna nie zmierza w stronę uspokojenia.

Z prof. Justyną Osuch-Mallet rozmawia Michał Kaczmarek. Zapraszamy do wysłuchania podcastu na kanale YouTube Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości (klik)

Wojna w Ukrainie to gospodarczy, polityczny i społeczny „game changer”

W opinii prof. Osuch-Mallet, rektora Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu ze wszystkich gospodarczych tematów pierwszego półroczna 2022, najpoważniejszą sprawą jest wojna w Ukrainie. W opinii eksperta to wydarzenie bez precedensu, które zmienia sytuację gospodarczą, geopolityczna i społeczną na wielu poziomach. Wojna dotyka wiele sektorów gospodarki: zaczynając od logistyki, kończąc na handlu i rolnictwie.

- Myślę, że konsekwencji wojny będą z nami długie lata – mówi ekspertka. – To jest takie zjawisko, które jest nieprzewidywalne i trudne do oceny w perspektywie czasu, bo wiedzieliśmy, że pandemia kiedyś się skończy, a ile trwać będzie wojna tak naprawdę nie wie nikt – dodaje Justyna Osuch-Mallet.

- Ostatnie miesiące pokazały nam, że wojna nie jest zjawiskiem chwilowym, a będzie trwać długo i ma konsekwencje dla polskich przedsiębiorców. Problemy odczuwa każda branża. Budownictwo jest moim zdaniem papierkiem lakmusowym dla całej gospodarki i tutaj już widzimy poważne konsekwencje wojny, wzrosty ceny Sali, prefabrykatów i innych surowców. Zmieniają się również kwestie popytowe i podażowe. Na pewno zmiany odczuwa także transport, rolnictwo i handel. Białoruś i Rosja nie były częstym kierunkiem eksportu gospodarczego z Polski, ale są przedsiębiorcy, którzy handlowali z tymi krajami i teraz muszą przeorientować swoje plany gospodarcze – mówi Justyna Osuch-Mallet.

Przed nami stagflacja i spowolnienie gospodarcze?

Inflacja w Polsce przebiła poziom 15%, a każde kolejne odczyty Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że nic nie jest w stanie jej zatrzymać. W opinii prof. Justyny Osuch-Mallet inflacja w Polsce nie dobije do 20%, ale kolejne wzrosty w najbliższych miesiącach są bardziej niż prawdopodobne.

- Nasza polityka monetarna stoi w sprzeczności z polityką fiskalną. Główni gracze determinujący reakcje na sytuacje gospodarczą w Polsce: Rząd i Rada Polityki Pieniężnej, tutaj nie ma współpracy. Nawet słuszne działania nie są w stanie szybko zmienić sytuacji finansowej w Polsce – mówi Justyna Osuch-Mallet. – Powinniśmy iść w stronę zaciskania pasa, bo gospodarka wchodzi w czas recesyjny. Obawiam się także tego, że przed nami stagflacja, czyli trudny czas do funkcjonowania dla przedsiębiorców – mówiła ekspertka. – Nie mamy na stagflację lekarstwa. Nie ma tutaj szybkiego lekarstwa gospodarczego – dodaje.

ZACHĘCAMY DO WYSŁUCHANIA PODCASTU

 

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej