Podcast: Silversi coraz atrakcyjniejsi na rynku pracy - dotacje na usługi rozwojowe FUR2

10.03.2022

„Silversi” coraz atrakcyjniejsi na rynku pracy. Polska Fundacja Przedsiębiorczości ma dla nich atrakcyjną ofertę dofinansowania szkoleń

Fundusz Usług Rozwojowych - FUR2 administrowany przez Polską Fundację Przedsiębiorczości od lat wspiera przedsiębiorców oraz pracowników, którzy marzą o poszerzaniu swoich kompetencji, rozwoju i zdobywaniu nowych uprawnień pomagającym im w osiąganiu kolejnych sukcesów zawodowych. W najbliższym czasie z refundowanych szkoleń korzystać będą mogli pracownicy powyżej 50 roku życia. Zainteresowanie rośnie. – „Silversi” odgrywają coraz bardziej istotną rolę na rynku pracy. To osoby, które posiadają już duże doświadczenie życiowe i zawodowe i są otwarte na zdobywanie nowych przyczółków zawodowej kariery. Szkolenia w ramach Bazy Usług Rozwojowych, na które mogą otrzymać dofinansowanie z Funduszu Usług Rozwojowych FUR2, mogą im pomóc w zrobieniu studiów czy nauce języka obcego, jak i w zdobyciu zupełnie nowych kompetencji – mówi Maria Czerniecka z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Zachęcamy do wysłuchania podcastu na naszym kanale YouTube (klik)

Fundusz Usług Rozwojowych FUR2 otwarty na osoby 50+! Atrakcyjna oferta szkoleniowa czeka

W ramach Funduszu Usług Rozwojowych FUR2 przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet 80% dofinansowania na działania rozwojowe skierowane do swoich pracowników. Mówimy tutaj o studiach podyplomowych, kursach zawodowych czy szkoleniach merytorycznych mających za zadanie poszerzyć kompetencje pracownika. FUR2 jest obecny w naszym regionie od wielu lat i skorzystało z niego już ponad 4500 osób w pierwszej odsłonie projektu i ponad 3600 osób w drugiej odsłonie. Oferta FUR2 w nowym naborze skierowana jest do osób powyżej 50. roku życia.

- Paleta usług oferowana w ramach projektu jest naprawdę bardzo szeroka. Mówimy o umiejętnościach miękkich, kompetencjach twardych, możliwości nauki języka obcego czy zrobienia prawa jazdy. Każde przedsiębiorstwo składa wniosek o dofinansowanie. Maksymalna kwota, którą można uzyskać na jednego pracownika to 6000 złotych. 80% dofinansowania przysługuje firmom, które spełnią warunki specjalne jak np. lokalizacja w mieście średnim, działanie w obszarze inteligentnych specjalizacji naszego województwa lub gdy szkolone są osoby powyżej 50. roku życia w myśl zasady „long life learning”, czyli uczymy się i podnosimy kompetencje przez całe życie – mówi Maria Czerniecka z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Branża beauty, szkolenia zawodowe, studia podyplomowe, a nawet… prawo jazdy

Eksperci Fundacji pomagają zarówno w wypełnieniu dokumentów jak i służą informacją na jakie dofinansowanie przedsiębiorca może liczyć i jakie opcje dofinansowania przysługują mu w ramach Funduszu Usług Rozwojowych. Spis szkoleń można znaleźć w Bazie Usług Rozwojowych w których znajduje się ponad 15 tysięcy firm szkoleniowych z całej Polski. Wiele szkoleń prowadzonych jest w formule online.

- Szkolenia mają bardzo szeroki zakres: od operatorów wózków widłowych przez szkolenia kosmetyczne, fryzjerskie i dotyczące szeroko rozumianego sektora beauty. Wielkim zainteresowaniem cieszą się także szkolenia językowe, które bardzo często wybierają osoby chcące poszerzyć swoje kompetencje, a jednocześnie dotychczas nie mające na taki kurs czasu lub pieniędzy. Widzimy również duże zainteresowanie w zakresie studiów podyplomowych – mówi Maria Czerniecka z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

- To, jakie szkolenia cieszą się zainteresowaniem wynika często z sytuacji na rynku pracy. Była fala zainteresowania kompetencjami z zakresu medycyny estetycznej, następnie tematów ogólnomedycznych, była fala zainteresowania szkoleniami z zakresu obsługi dronów i pracy na wysokościach. Nie brakuje także przedsiębiorców korzystających ze szkoleń „miękkich” jak lepsza komunikacja w firmie, coaching, rozwój personalny pracowników. Oferta w tym zakresie również jest bardzo bogata i przedsiębiorcy mogą wybrać trenerów, którzy odpowiadają im najbardziej. Szkolenia z zakresu „teambuldingu” zyskały na zainteresowaniu w czasie pracy zdalnej i pandemii COVID-19.

Przedsiębiorca: jestem bardzo zadowolony z efektów szkoleń

Osoby powyżej 50. roku życia korzystają ze szkoleń w ramach Funduszu Usług Rozwojowych FUR2 z kilku powodów: mają głód wiedzy, którego nie mogli zaspokoić podczas szczytu swojej pracy zawodowej. Innym powodem jest także chęć pozostania atrakcyjnym pracownikiem dla swojego pracodawcy.

Szkolenia dla „silversów” cieszą się dużym zainteresowaniem. Polska Fundacja Przedsiębiorczości zauważa, że ta grupa zawodowa jest bardzo ważna. – Na podnoszenie kwalifikacji nigdy nie jest za późno – mówi ekspertka Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Jak mówi Michał Bosy, przedsiębiorca ze Szczecina, dzięki szkoleniom z Bazy Usług Rozwojowych grupa kilkudziesięciu jego pracowników zdobyła ważne w pracy kompetencje miękkie. – Komunikacja z klientem, rozmowa z klientem trudnym, poprawa zaangażowania w pracę, to tematy, które zostały naszym pracownikom przedstawione podczas szkoleń. Jestem bardzo zadowolony z efektów, bo sektor w którym działamy, czyli sprzątanie i usługi związane z czystością, wymagają czasem rozmowy z klientem – mówi przedsiębiorca.

Warto dodać, że spektrum szkoleń dla osób powyżej 50. roku życia może obejmować zarówno szkolenia dla osób o niskich kompetencjach zawodowych jak i dla osób wykształconych, planujących dodatkowe studia czy zdobycie zupełnie nowych umiejętności.

Więcej informacji: www.fur.pfp.com.pl 

 

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej