Podcast: Niskie Podatki zamiast Polskiego Ładu - co się zmieni?

29.06.2022

Żegnamy Polski Ład, witamy Niskie Podatki. Co oznaczają nowe zmiany podatkowe?

Polski Ład zastępują Niskie Podatki. Niecodziennym jest, by zmieniać system podatkowy w środku roku kalendarzowego, ale w tym przypadku presja ze strony społeczeństwa oraz przedsiębiorców była bardzo wysoka. Jak eksperci oceniają wprowadzone 1 lipca zmiany? Raczej pozytywnie. Jest więcej porządku i mniej kontrowersyjnych rozwiązań. Na pewno jednak nie można powiedzieć, że nowe zasady sprawiają, że wszystkie problemy przedsiębiorców związane z podatkową rewolucją znikają.

Gościem podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości jest prof. Stanisław Hońko, Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce / Oddział w Szczecinie. Rozmawia Michał Kaczmarek.

Zachęcamy do wysłuchania podcastu na naszym kanale YouTube (klik)

- Kiedy pytamy młodych ludzi z czym kojarzy im się zawód księgowego, bardzo często mówią, że z nudą. Otóż, Szanowni Państwo, w ciągu ostatnich trzech lat przeżyliśmy tyle, że nikt z księgowych nie powie, że to jest nudny zawód – mówi w podcaście Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości prof. Stanisław Hońko.

W życie wchodzą właśnie przepisy będące ewolucją Polskiego Ładu, który poważnie wywrócił do góry nogami funkcjonowanie wielu firm w pierwszym kwartale roku 2022. Zmiany dotyczyć będą obniżenia stawki podatkowej z 17 do 12%. Przedsiębiorcy znów będą mogli wybrać formę rozliczenia: skala podatkowa czy ryczałt. Bez zmian pozostają korzystne zmiany związane z progami podatkowymi czy kwota wolną od podatku. Na śmietnik wyrzucono ulgę dla klasy średniej.

- Nie spodziewajcie się Państwo automatycznego wzrostu wynagrodzeń od lipca. Wiele osób będzie o parę złotych biedniejsze. Na pewno jednak zmiany należy ocenić jako krok w stronę uporządkowania zamieszania, które miało miejsce w styczniu i w lutym. W przypadku wynagrodzeń mamy pewne przywrócenie sytuacji z grudnia 2021 – mówi prof. Stanisław Hońko.

- Zgrzeszyłbym gdybym powiedział, że rozwiązania są nieprawidłowe. To zmiany na plus i uporządkowanie sytuacji ze stycznia, gdy wrzucono bombę w stronę i tak niełatwych rozwiązań – mówi ekspert w podcaście PFP. – Większość osób na zmianach zyska, system będzie uproszczony – dodał ekspert.

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej