Podcast: Jak sprawdza się czterodniowy tydzień pracy w praktyce? Doświadczenia firmy NCDC

22.07.2022

Czy czterodniowy tydzień pracy niedługo będzie standardem? To dość odważna teza, ale na pewno są branże, które będą mogły bardziej elastycznie regulować czas pracy swoich pracowników. Kilka miesięcy temu w podcaście Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości przedstawiliśmy firmę NCDC, która jako pierwsza na Pomorzu Zachodnim zaproponowała pracownikom taki system pracy. Jak wygląda sytuacja w firmie po kilku miesiącach? Czy ewaluacja okazała się sukcesem? Wątpliwości nie ma Paweł Finkielman, zarządzający przedsiębiorstwem, który w rozmowie z Michałem Kaczmarkiem przyznał, że już pod koniec roku pracownicy będą mogli liczyć na kolejną zmianę – praca od poniedziałku do czwartku w NCDC zostanie skrócona do ośmiu godzin. – Wolimy mówić o trzydniowym weekendzie niż czterodniowym tygodniu pracy – mówi Finkielman.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu na naszym kanale YouTube (klik)

„Chcieliśmy zrobić coś dla naszych pracowników”

NCDC jest jedyną w regionie firmą, która oficjalnie wprowadziła czterodniowy tydzień pracy. Naśladowców może być jednak wkrótce zdecydowanie więcej, bo jest to trend na rynku pracy, który jest wymieniany przez zarówno menadżerów jak i samych pracowników bardzo często, jako pomysł pożądany i bardzo przyszłościowy. W NCDC zmiany się sprawdziły.

- Jak zaczęliśmy wprowadzać zmiany to świat wyglądał spokojniej, teraz mamy inflację, wojnę w Ukrainie, trudno więc porównywać dane z dzisiaj do danych sprzed roku. To wszystko byłoby trudne do porównania pod kątem operacyjnym. Udało się na pewno jeżeli chodzi o satysfakcję ludzi, zadowolenie pracowników, ja zawsze mówię, że mamy w NCDC trzydniowy weekend – mówi Paweł Finkielman, prezes zarządu w firmie NCDC. – Dostałem informacje od naszego działu finansowego, że nasze zyski są niemal identyczne jak rok temu. Skracając godziny pracy dostaliśmy te same zyski. Biorąc pod uwagę wszystko co dzieje się w gospodarce, to porównanie finansowe należy uznać za sukces. Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy nie chcieliśmy uzyskiwać „czegoś więcej” dla firmy, a chcieliśmy dać coś naszym pracownikom – mówił dalej prezes NCDC.

Finkielman: jestem 100% pewien, że czterodniowy tydzień pracy to przyszłość

Firma posiada własne zasady, które mają za zadanie utrzymywanie wysokiej efektywności w firmie. Przykładem jest zasada pracy w siedzibie firmy (lub zdalnie) od 9:00 do 14:30. Jak mówi Paweł Finkielman, w tym czasie nie są umawiane spotkania z klientami czy osobami z zewnątrz, a pracownicy skupiają się na wykonywaniu konkretnych działań operacyjnych.

- Od poniedziałku do czwartku pracujemy 9 godzin, ale od końcówki roku będziemy pracować osiem godzin. Zmniejszamy więc ilość godzin pracy w tygodniu. Jesteśmy rozpoznawali i przyciągamy nowych pracowników, chcemy zatrudniać ludzi z konkretnymi kwalifikacjami i umiejętnościami, można więc powiedzieć, że jest to bardzo atrakcyjny benefit – mówi Paweł Finkielman.

Czy łatwo jest w firmie utrzymać wysoką mobilizację operacyjną? Jakie są porady prezesa NCDC?

- Kiedyś pracowaliśmy sześć dni w tygodniu, a teraz pracujemy pięć dni. Kiedyś też myśleliśmy: jak można dać komuś sobotę wolną? Musimy oczywiście wszystko dobrze zorganizować. Myślenie, że nie potrafimy i nie damy rady nie jest dobre. Jestem 100% pewny, że czterodniowy tydzień pracy to jest przyszłość – mówi Finkielman.

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej