Podcast: Formy prowadzenia działalności gospodarczej po Polskim Ładzie 2.0

14.10.2022

Czego przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się od prawników? Szkolenia nie tylko z Polskiego Ładu

Na platformie szkoleniowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie stawiamy na różnorodność tematów – stąd szkolenia dotyczące marketingu, e-commerce, mindfulness, podatków czy prawa. Jesienią przedsiębiorcy mogą liczyć na nowe szkolenia przygotowane przez mecenasa Marka Jarosiewicza z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski – pierwsze odbędzie się 25 października, a kolejne już w listopadzie.

Echa Polskiego Ładu wciąż wybrzmiewają w wielu firmach

Pierwsze szkolenie mecenasa Marka Jarosiewicza odbędzie się 25 października. Tematy dotyczyć będą wyboru formy rozliczeń podatkowych. Przedsiębiorcy w 2022 roku musieli spodziewać się w tym temacie dużych zmian. Najpierw przy pierwszej odsłonie Polskiego Ładu, a potem przy poprawkach do ustawy.

- Wyborem, przed którym staje każdy przedsiębiorca jest wybór odpowiedniej formy prawnej dla prowadzonej przez niego firmy. Wybór ten rodzi zasadnicze skutki w zakresie organizacji jego przedsiębiorstwa, obciążeń podatkowych i ZUS związanych z prowadzoną działalnością, a także w zakresie odpowiedzialności majątkiem prywatnym za zobowiązania związane z prowadzeniem działalności. Z tego względu decyzja co do formy prowadzenia działalności gospodarczej, w tym także - co do ewentualnej zmiany takiej formy – w każdym wypadku powinna być dokładnie przemyślana i poprzedzona analizą możliwych konsekwencji – mówi mec. Marek Jarosiewicz z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

- Jeżeli popatrzymy na zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie 2.0 w kontekście zmian wcześniejszych, to mówimy tu nie o rewolucji, a o ewolucji. Zmian jest sporo, jest sporo nowości, ale też sporo „spojrzenia wstecz” na decyzję względem pierwszej ustawy. Warto więc, by przedsiębiorcy przemyśleli kwestie związane np. z opodatkowaniem i wyborem sposobów rozliczenia i prowadzenia działalności gospodarczej – mówi mec. Marek Jarosiewicz.

Co jest „hitem na liście przebojów” jeżeli chodzi o prawnicze tematy w przedsiębiorstwach?

Jakie tematy są najczęściej zgłaszane prawnikom przez przedsiębiorców? Mecenas Marek Jarosiewicz w podcaście Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości przyznaje, że obecna sytuacja gospodarcza generuje wielkie zmiany w prowadzeniu działalności gospodarczej – poważne konsekwencje przyniosła zarówno pandemia, jak i wojna w Ukrainie czy rosnąca inflacja. W opinii prawnika to właśnie kwestie inflacyjne są ostatnio na tapecie w wielu firmach.

- Zmiany umów w związku z wojną, inflacją i wzrostem cen to absolutny hit na liście przebojów spraw zgłaszanych do prawników przez przedsiębiorców. Zastanawiają się, co zrobić z niekorzystną umową, jakie przepisy zastosować, jak podjąć odpowiednie negocjacje. Zaczęło się od branży budowlanej, ale zjawisko rozlewa się także na inne dziedziny gospodarki. Solą biznesu jest analiza zysku i perspektywy rozwoju gospodarczeg, tutaj mamy wiele zmian, które mają miejsce i poważnie komplikują one długofalowe planowane i działanie – mówi ekspert Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Jak dodaje prawnik niektórzy negocjują podwyżkę kontraktów, a inni.. obniżkę zobowiązań. Czasem rozwiązanie problemu zależy od okoliczności danej sprawy. – Nie ma tutaj mowy o tym byśmy przyjmowali automatyczne rozwiązania. Każda sytuacja jest inna, nie ma szablonu i schematu myślenia jeżeli chodzi o działanie prawników wobec przedsiębiorców – dodaje mec. Marek Jarosiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu na naszym kanale YouTube (klik)

 

 

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej