Eksperci w Radiu Plus o Polskim Ładzie

05.01.2022

Przedsiębiorco, to będzie dla Ciebie czas próby. Eksperci w Radiu Plus o Polskim Ładzie

Polski Ład budzi wśród przedsiębiorców wielkie emocje. To system zmian, który dotyka niemal każdego przedsiębiorcę. W poniedziałek na antenie Radia Plus Szczecin odbyła się szeroka dyskusja na ten temat. Uczestniczyła w niej Beata Kuśmierek, ekspertka Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości prowadząca szkolenia na platformie szkoleniowej PFP. – Zbyt mało czasu. Przedsiębiorcy musieli dynamicznie zapoznawać się z nowymi przepisami, powstał chaos informacyjny. Jesteśmy w czasie pandemii, przedsiębiorcy są poobijani i tak ogromne zmiany w tym trudnym czasie nie sprzyja przedsiębiorczości i rozwijaniu działalności gospodarczej – mówiła na antenie radiowej Beata Kuśmierek.

• Polski Ład wszedł w życie 1 stycznia 2022. To sztandarowy program gospodarczy Rządu RP, którego zadaniem jest uporządkowanie systemu podatkowego, wprowadzenie większej sprawiedliwości gospodarczej
• Polski Ład wprowadza szereg ulg dla przedsiębiorców, emeryturę bez podatku do 2,5 tysiąca złotych czy zwiększa kwotę wolną od podatku. Dla przedsiębiorców najistotniejsze zmiany dotyczą składek zdrowotnych czy podatkowych stawek ryczałtowych
• Eksperci nazywają Polski Ład „najwyższą w historii podwyżką podatków”, a politycy partii rządzącej „najwyższą w historii obniżką podatków”
• Gośćmi Radia Plus w poniedziałek byli: Mariusz Nowak (ekspert podatkowy) oraz Beata Kuśmierek (doradca gospodarczy, ekspert Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości)

Podczas rozmowy w Radiu Plus eksperci dyskutowali m.in. o podwyższeniu składki zdrowotnej, uldze dla klasy średniej, zmianach dla rynku pracy czy ulgach, których w Polskim Ładzie jest sporo. Kto zyska? Kto straci? Na co gotowi muszą być przedsiębiorcy? Polski Ład jako horyzontalny system zmian podatkowych przynosi w roku 2022 dużo problemów interpretacyjnych i spory zamęt w zakresie rozliczania i organizacji pracy.

- Składka zdrowotna to ogromna zmiana, ale nie jedyna. Zwiększa nam się faktycznie podatek dochodowy, jeżeli składka zdrowotna staje się elementem kosztotwórczym, to będzie ona wchodzić w koszt tworzenia produktu. Cena rośnie nie tylko z powodu obciążeń inflacyjnych, ale i takich właśnie czynników cenotwórczych. Składka zdrowotna to zmiana najbardziej medialna, ale równie ważna jest szeroko komentowana ulga dla klasy średniej, która w rzeczywistości będzie ulgą dla dość wąskiego grona podatników – mówi Beata Kuśmierek. – Ulga jest tak skonstruowana, by Ci, którzy nie zarabiają dużo nie tracili. Musimy być jednak świadomi, że tutaj przekroczenie dochodów o sto złotych będzie wiązało się z utratą tej ulgi. To będzie kłopotliwe np. w grudniu, gdy pracodawca będzie chciał nagrodzić swojego pracownika, a on odmówi, bo premia będzie wiązała się ze stratą – dodaje ekspertka Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Eksperci podatkowi przyznają, że przedsiębiorcy bardzo często pytają skąd tak dynamiczny tryb wprowadzania zmian i dlaczego ich skala jest tak szeroka: - To jest „zamówienie budżetu”. Jest taka potrzeba. Szereg zmian ma na celu zwiększenie kontroli przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów chce mieć więcej informacji o działaniach firmy, wcześniej to były tylko JPK, a teraz będzie jeszcze szersza kontrola przedsiębiorców bez odwiedzania firm. Zmiany są na skalę dotychczas niespotykaną. Polski Ład wprowadza zmianę w 26 aktach prawnych dotyczących przedsiębiorczości – mówi Beata Kuśmierek.

Zapraszamy na szkolenia dotyczące Polskiego Ładu. Harmonogram dostępny jest na Platformie Szkoleniowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Szkolenia są bezpłatne.

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej