„Zwinne, sprężyste i odporne” – takie były zachodniopomorskie firmy? Za nami debata podsumowująca rok w gospodarce

20.12.2021

Pod hasłem „Gospodarczego podsumowania roku” Polska Fundacja Przedsiębiorczości oraz portal wSzczecinie.pl zorganizowały spotkanie z przedstawicielami świata zachodniopomorskiej gospodarki. Celem dyskusji było zarówno podsumowanie ostatnich miesięcy, jak i nakreślenie, co może nas czekać w kolejnym roku. Najwięcej pytań dotyczyło trudów zmagania się z kolejnymi falami pandemii koronawirusa, nie brakowało jednak zagadnień dotyczących inflacji, problemów z zerwanymi łańcuchami dostaw logistycznych czy prognoz w jakim kierunku rozwój polskiej gospodarki może zmierzać w przyszłym roku.

Pandemia i inflacja to główne tematy gospodarcze roku 2021

- Pomału przyzwyczajamy się do pandemii – mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. – Jesteśmy świadomi obostrzeń, one znikają i pojawiają się na nowo, ale przedsiębiorcy i konsumenci nauczyli się funkcjonować w trym trybie kryzysowym. Wierzę głęboko, że pandemia pozwoliła przedsiębiorcom się zmienić, mam nadzieje, że z tego okresu wyjdą silniejsi i głęboko w to wierzę – mówił Prezes Pawłowski.

W opinii Prezesa Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości wyzwań dla przedsiębiorców miniony rok przynosił wiele. Jak mówił nie jest „lekko, łatwo i przyjemnie”, a problemów poza pandemią jest sporo: zaczynając od wzrostu cen surowców i mediów, po zerwane łańcuchy dostaw i dostępność wielu półproduktów i surowców. – Nie samej inflacji boję się tak jak stagflacji. Przy wysokim stopniu inflacji będziemy mieli niski wzrost gospodarczy. Myślę, że wysiłek Rządu i osób dbających o polską gospodarkę powinien iść w kierunku kreacji eksportu, pobudzania inwestycji i dążenia do możliwie wysokiego wzrostu PKB. Liczę na to, że jeżeli utrzyma się utrzymać inflację w ryzach to przy dużych inwestycjach i wysokiej konsumpcji to może ruszyć fala inwestycji – mówił Marcin Pawłowski.

Rok 2021 był rekordowym rokiem dla aktywności Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Był to czas ekspansji fundacji w kolejnych miastach w Polsce. Padały rekordy jeżeli chodzi o udzielenie pożyczek płynnościowych i rozwojowych dla przedsiębiorców. PFP uruchomiła także doskonale przyjęta platformę szkoleniową oraz rozpoczęła cykl szkoleń Biznes Nowej Ery wspólnie z bankiem Santander i spółką Santander Faktoring.

„Przedsiębiorcy musieli okazać się zwinni jak gazele”

Prezes Północnej Izby Gospodarczej Hanna Mojsiuk rok 2021 nazwała „rokiem próby”. Przedsiębiorcy musieli w dynamiczny sposób odnajdywać się w gospodarczych realiach, które okazywały się inne niż przewidywano. Mowa tutaj zarówno o kolejnych falach pandemii jak i zaskakującym wzroście inflacji.

- Musieliśmy stać się przedsiębiorcami, którzy przewidują pewne zmiany, nawet jeżeli teoretycznie nic ich nie zapowiada. Mowa na przykład o Polskim Ładzie i daleko idących zmianach podatkowych. Jeszcze kilka lat temu nie przypuszczalibyśmy także, że pandemia nas nawiedzi, że będzie z nami tak długo. Z epidemiami walczono tylko w filmach. Nauczyło nas to hartu ducha. Przedsiębiorcy musieli okazać się zwinni jak gazele i np. zmieniać branże, gdy zaszła taka potrzeba. Najsilniej problemy dotknęły sektor HoReCa, gastronomię czy turystykę. Wzmocnił się sektor e-commerce, teleinformatyka czy transport. Cyfryzacja przyspieszyła, przyspieszył pęd ku technologizacji firm – mówiła Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Dla Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie rok 2022 będzie czasem wyzwań. Izba obejmuje przewodnictwo w Unii Izb Odry i Łaby. Hanna Mojsiuk będzie prezesem międzynarodowej organizacji obejmującej firmy z Polski, Czech oraz Niemiec.

„Przedsiębiorcy dostosowali się do trudnych czasów i wykorzystują nowe trendy dostępne na rynku”

Jak mówi prof. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego. Zachodniopomorskie firmy z czasu pandemii w wielu przypadkach wyszły obronną ręką. Skala wyzwań była wielka, a odporność gospodarki i przedsiębiorców na pandemię zaskakująco wysoka.

- Nasze przedsiębiorstwa były zwinne, sprężyste i odporne. Przedsiębiorcy szukali dla siebie przestrzeni rozwoju i szybko dostosowały się do nowej rzeczywistości. Wiele osób obawiało się pracy zdalnej, a niektóre tendencje na rynku pracy będą obecne nawet w gospodarce post pandemicznej. Przedsiębiorcy dostosowali się do trudnych czasów i wykorzystują nowe trendy dostępne na rynku. Dane makroekonomiczne pokazują, że drugie półrocze roku 2021 było dobre dla gospodarki. Polacy uwolnili posiadaną przez siebie gotówkę, widoczny jest znaczący wzrost konsumpcji, ale często podaż nie nadąża za popytem, co widać np. na rynku nieruchomości czy w sektorze e-commerce – mówi prof. Jarosław Korpysa.

Rynek pracy 2021. Czy „wielka rezygnacja” dotarła już do Polski?

Jak pandemia zmieniła rynek pracy? Eksperci zauważają, że rok 2021 jest czasem sporych paradoksów gospodarczych. Spodziewano się fali zwolnień, a tymczasem obserwujemy sytuacje odwrotne. Rynek pracy cierpi na brak chętnych do zatrudniania. Sektor e-commerce, transport, ICT to gałęzie gospodarki gotowe do zatrudniania „autokarów chętnych” jeżeli tylko Ci pojawiliby się i zadeklarowali gotowość do pracy. Jak mówi Maria Skowrońska, menadżer operacyjny w LSJ HR Group sytuacja na rynku pracy to obecnie zdecydowanie rynek pracownika.

- Ten rok był czasem zaskakującym. Gdy wybuchała pandemia wielu ekspertów prognozowało, że wrócimy do rynku pracodawcy. Przez moment mieliśmy pewne wyhamowanie. Firmy nie zwalniały, ale nie było także nowych rekrutacji. Ten rok wyzwolił w pracownikach naturalną chęć zmiany miejsca pracy. Zmieniły się nasze priorytety. Nie tylko wynagrodzenie ma znaczenie. Pracownicy patrzą na komfort pracy. Dzisiaj mamy wzmocnienie rynku pracownika, czują oni, że to jest czas, by pracę zmieniać – mówi Maria Skowrońska.

– „Wielka rezygnacja” to zjawisko, które dotarło do Polski. Mamy jego pierwsze symptomy. Pojawiło się ono w USA, gdzie mamy masowe przypadki sytuacji, gdy to pracownik rezygnuje z pracodawcy. W Stanach Zjednoczonych, Australii jest to codzienność, ta sytuacja wedrze się także do Europy. Łatwość rezygnowania z pracy wynika z pewności pracownika, że znajdzie on sobie bez problemu pracę w innym miejscu – mówiła Maria Skowrońska.

Całą debatę „Gospodarcze podsumowanie roku” można oglądać na kanale YouTube Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

 

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej