Zachodniopomorscy przedsiębiorcy dyskutowali z przedstawicielami Rządu. Za nami spotkanie „Dialog z Biznesem”

19.01.2021

Padło wiele trudnych pytań, ale przedstawiciele Ministerstwa Finansów – w tym sam minister Tadeusz Kościński – cierpliwie odpowiadali przedsiębiorcom, mierzyli się z uwagami i deklarowali pełną chęć współpracy z sektorem prywatnym w przyszłości. Za nami pierwsze spotkanie z przedsiębiorcami z Pomorza Zachodniego w ramach inicjatywy „Dialog z Biznesem”. W ponad godzinnej dyskusji wzięła udział grupa ponad 20 przedsiębiorców z różnych branż. Współorganizatorem spotkania była Polska Fundacja Przedsiębiorczości.

Minister Tadeusz Kościński: „Administracja publiczna chce słuchać tego, co rynek ma do powiedzenia”
Przygotowując program spotkania, Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości i Ministerstwu Finansów zależało na możliwie najszerszym udziale przedstawicieli różnych branż. Dialog z ministrem Tadeuszem Kościńskim podjęli przedstawiciele transportu, logistyki, gospodarki morskiej, handlu i usług, ale i doradcy podatkowi czy księgowi. Nie brakowało pytań o „Estoński CIT”, spółki komandytowe, uproszczenia podatkowe czy pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych przez lockdown.

- Bardzo dziękuję, że znaleźliście Państwo dla nas czas. Dla mnie najważniejszy jest stały dialog z biznesem. Administracja publiczna powinna słuchać tego, co rynek ma do powiedzenia. Dwa lata temu, gdy dołączyłem do Ministerstwa Finansów zainaugurowaliśmy inicjatywy mające przybliżyć Ministerstwo Finansów do przedsiębiorców. Jedną z nich jest cykl spotkań „Dialog z Biznesem”, które odbywają się regularnie i dzięki którym staramy się ułatwić Państwu prowadzenie biznesu w Polsce – mówił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. – Dostosowujemy system wdrażania Funduszy Europejskich do potrzeb przedsiębiorców. Wprowadziliśmy już wiele uproszczeń, ale wciąż szukamy rozwiązań, które sprawią, że sięganie po fundusze unijne będzie prostsze, oczywiście przy zachowaniu dbałości o publiczne pieniądze – dodała Minister Małgorzata Jarosińska - Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przedsiębiorcy pytali, Minister Kościński i przedstawiciele administracji rządowej odpowiadali
Przedsiębiorcy zainteresowani byli wieloma tematami. O Estoński CIT dla spółek komandytowych pytał Daniel Tarczyński z firmy Fliege. O sprawy związane z podatkami i odliczanie składek związanych ze spółkami komandytowymi pytała Natalia Gorczyca, przedsiębiorczyni prowadząca jedną z największych kancelarii podatkowych z Pomorza Zachodniego. – Zmiany są galopujące, przedsiębiorcy często na to narzekają. Trudno jest je zinterpretować – mówiła Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz. – Przed nami rok niepewności gospodarczej, na rynku frachtowym stawki rosną o kilkaset procent i nie wiadomo, jak nasz rynek gospodarczy będzie się zachowywał – mówiła Prezes Laura Hołowacz, pytając o wsparcie dla przedsiębiorców poza Tarczą Finansową. Do pytania przyłączył się mec. Patryk Zbroja. Padło również pytanie Katarzyny Michalskiej na temat dalszych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości animatorem gospodarczego życia regionu
Partnerem przy organizacji pierwszego na Pomorzu Zachodnim spotkania „Dialog z Biznesem” była Polska Fundacja Przedsiębiorczości. W nowy rok wchodzimy z nową strategią, której celem jest aktywniejsze animowanie życia gospodarczego regionu. Umożliwienie przedsiębiorcom kontaktu i dialogu z przedstawicielami administracji aż trzech ministerstw jest doskonałym przykładem realizacji tego działania.
- Chciałbym podziękować przedsiębiorcom za obecność i prowadzenie działalności gospodarczej w tych trudnych czasach oraz przedstawicielom Ministerstwa Finansów oraz innych Ministerstw za rozmowę i odpowiedzi na pytania przedsiębiorców. Liczę na to, że pandemia szybko się skończy i będziemy mogli wrócić do normalnej, zdrowej działalności bez lockdownu – mówi Prezes PFP Marcin Pawłowski.

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej