W czym pomaga Fundusz Dostępności? Likwiduje bariery dla niepełnosprawnych

05.11.2021

Fundusz Dostępności to jedna z nowszych inicjatyw gospodarczych w którą zaangażowana jest Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Projekt ma charakter ogólnopolski i jest skierowany do wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, uniwersytetów czy jednostek samorządowych. Zainteresowanie rośnie z miesiąca na miesiąc, a liczba zadowolonych beneficjentów z całej Polski sięga już kilkunastu podmiotów. Jak można zdobyć wsparcie? Czy jest to skomplikowane? Na co można przeznaczyć środki z Funduszu?

Z Mariuszem Cytryńskim, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Powiśle rozmawiał Michał Kaczmarek. Zapraszamy do wysłuchania podcastu na naszym kanale YouTube.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Powiśle nie bez powodu nazywana jest „ambasadorem Funduszu Dostępności”. To właśnie tam w ostatnim czasie podpisano umowę o realizacji jednego z największych zadań w tym rozdaniu środków. Zadanie w istotny sposób poszerza dostępność do infrastruktury administrowanej przez zarządcę. – W ramach funduszu zamontowaliśmy dźwig osobowy w budynku w którym jest klatka schodowa, która miała dużo przestrzeni obwodowej. Budynek miał windę, ale parter był wysoki, co spowodowało, że nie udało się pokonać wszystkich barier komunikacyjnych. Osiedle, którym zarządzam ma już prawie 50 lat. Wiele osób mieszka tutaj od samego początku istnienia spółdzielni. Standard życia musi być na bieżąco podnoszony, życie na 3-4 kondygnacji bez windy dla starszych ludzi jest poważnym problemem, a niektórym trudno jest dojść nawet na pierwsze piętro. Wykonanie podjazdów też jest wielką inwestycją. Realizacja zadania z Polską Fundacją Przedsiębiorczości jest otwarciem na świat – mówi Mariusz Cytrowski.

Fundusz Dostępności czasem nazywany był również „funduszem windowym”. Mariusz Cytryński przyznaje, że takie określenie jest trafne i w żaden sposób nie umniejsza randzie projektowi współrealizowanemu przez Polską Fundację Przedsiębiorczości. Sprawna winda jest często oknem na świat dla mieszkańców budynków budowanych przed laty. Dla wspólnot i spółdzielni możliwość wybudowania windy lub remontu to sprawa ważna, pochłaniająca często ogromne nakłady finansowe.

- Winda to jest czasami coś najważniejszego dla ludzi mieszkających w budynku. Od niej zależy czy wyjdą do sklepu czy na spacer. W nowych inwestycjach nikt nie pyta o ilość pięter, bo zawsze jest wybudowana komfortowa winda. To tak oczywiste i potrzebne, że aż często o tym zapominamy – dodaje nasz rozmówca.

Fundusz Dostępności to jeden z najnowszych produktów oferowanych przez Polską Fundację Przedsiębiorczości. To projekt o zasięgu ogólnopolskim. Mamy do dyspozycji łącznie 60 mln złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego. Zainteresowane podmioty zapraszamy do kontaktu.

ZAPRASZAMY DO WYSŁUCHANIA PODCASTU

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej