Przedświąteczny Podcast: Święta - czas na odpoczynek, nie na pracę

22.12.2021

Przedsiębiorco, odpocznij! „Odpuśćmy sobie w święta, pozwólmy sobie na niedoskonałość”

Wyłączamy telefony, odkładamy komputery i skupiamy się tylko na sobie oraz na bliskich – tak powinien wyglądać idealny plan na czas Świąt Bożego Narodzenia. W przede dniu wigilii warto przemyśleć, jaki mamy plan na najbliższe wolne dni. Jak mówią eksperci powinien to być czas refleksji, wyciszenia i odpoczynku. Praca w święta to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Podobnie jak wszelkiego rodzaju stresujące sytuacje. – Stresu jest dużo, ale to od nas zależy, co ze stresem zrobimy. Praca może być stresująca, czujemy ekscytację przed świętami i bywa to dyskomfort. Nauczmy się chwytać zdrowy dystans. Odpuśćmy sobie w święta, pozwólmy sobie na spontaniczność i na bycie niedoskonałym. Warto wrócić do podstawowych wartości. Spotykamy się z rodziną, by pokazać rodową zastawę i swój talent kulinarny? Nie. Spotykamy się, by spotkać się z bliskimi. Na tym się skupmy – mówi Anita Gałek, coach, trener biznesu.

Anita Gałek, trener biznesu i ekspert Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości radzi, by czas świąt spędzić z bliskimi i rodziną. Jak najdalej od pandemii, bieżących problemów czy czynników, które wprowadzają w nasze codzienne życie niepokój. Czy jest to możliwe? Owszem. Musimy tylko postanowić sobie, że to będzie czas inny niż standardowy weekend, który oddziela tydzień pracy od tygodnia pracy.

- Wiem, że to nie jest proste. Za nami specyficzny rok. Wielu przedsiębiorców do dzisiaj nadrabia czas stracony przez lockdown. Każda chwila jest droga, wykorzystuje się każdy moment na intensywną prace. Zawsze staram się jednak podkreślać niezwykle ważną rolę zachowania równowagi w życiu. Nie mówię o klasycznym „work-life-balance”, bo różne pokolenia potrzebują różnej równowagi życiowej, ale jednak zwolnienie tempa, oddanie się atmosferze świąt wszystkim nam jest bardzo potrzebne – mówi Anita Gałek.
Czas Bożego Narodzenia to zaledwie trzy dni. Spotkamy się z rodziną, ilość obowiązków domowych również jest duża. Eksperci zwracają uwagę, że powinniśmy tak zaplanować ten czas, by święta były dla nas możliwie szerokim odpoczynkiem, a nie generatorem dodatkowego stresu i obowiązków: - Każdy z nas jest inny. Odpowiedzmy sobie na pytanie: ile w każdym tygodniu jest czasu dla mnie. Nie dla pracy, nie dla innych ludzi, po prostu dla mnie.

Czas na pracę jest wartościowy i cenny, a jak praca jest pasją, to jest to czas fascynujący. Pozwólmy sobie na szczyptę egoizmu i znalezienie czasu tylko dla siebie. Święta to musi być czas rodzinny, ale pomyślmy, co chcielibyśmy zrobić mając godzinę dla siebie. To nie powinien być czas z laptopem i telefonem – dodaje ekspertka.

• Czy pandemia COVID-19 wpływa na to, jak spędzamy czas wolny?
• Czy współczesny lider ma czas na to, by wyłączyć telefon i zawiesić swoją aktywność na czas Świąt Bożego Narodzenia?
• Święta z laptopem i telefonem? Kto na tym cierpi najbardziej?

O tym posłuchacie w podcaście Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Zapraszamy do wysłuchania na naszym kanale YouTube.

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej