Podcast: Pomeranus Seed. W poszukiwaniu gospodarczego jednorożca

23.11.2021

Ponad 20 lat funkcjonowania Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości to także szereg inicjatyw i projektów, których celem było wspieranie powstawania młodych, innowacyjnych firm w ekspansji na rynek ogólnopolski, a często nawet zagraniczny. Możemy śmiało powiedzieć, że dzięki Funduszowi Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed udało się stworzyć i rozwinąć sporą liczbę ciekawych projektów gospodarczych, które trafiały do PFP w fazie początkowego rozwoju. – Wiele świetnych koncepcji udało się przekształcić w przedsiębiorstwa, które odniosły sukcesy komercyjne, w tym również projektów wywodzących się z wyższych uczelni. Fundusz jest inwestorem uczestniczącym w rozwoju przedsiębiorstwa, oferuje wkład finansowy, wiedzę, doświadczenie, doradztwo oraz kontakty. Inwestujemy w firmę, ale nie jesteśmy podmiotem, który przejmuje nad nią kontrolę. Zazwyczaj, gdy staje się ona samodzielnie funkcjonującym organizmem komercyjnym i gwarantuje zwrot z inwestycji sprzedajemy udziały i poszukujemy w to miejsce kolejnych projektów – mówi Jacek Madej, członek zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Zachęcamy do wysłuchania podcastu na naszym kanale YouTube.

SDS Optic, Clochee, Wspieram.to i inne gospodarcze sukcesy. Fundusz Pomeranus Seed wspierał je na starcie

Fundusz Pomeranus Seed działa na wielu przestrzeniach – zarówno sam wyszukuje podmioty, które doskonale rokują, ale mogą wymagać wsparcia, jak i przyjmuje propozycje od firm, które wsparcia potrzebują. Nie ma tutaj regularnych rekrutacji, nabór projektów jest ciągły . Ostatnie lata pokazują, że osoby zarządzające funduszem mają dobrą intuicję, bo część firm objętych wsparciem doskonale radzi sobie na rynku. Niektóre – dosłownie – zdobywają świat.

- Inwestycje poprzedza powołanie nowej spółki kapitałowej, gdzie PFP obejmuje zawsze mniej niż 50% udziałów spółki. Nie sprawujemy funkcji w zarządach oraz z reguły nie powołujemy rad nadzorczych. Horyzont inwestycyjny funduszu to maksymalnie dziesięć lat i planujemy, by z każdego projektu z zyskiem wychodzić po 5-6 latach. Szukamy projektów, które mają potencjał rozwoju. Fundusz nie finansuje projektów na etapie prezentacji w Power Poincie, a koncepcje przynajmniej w fazie prototypu. Chcemy, by wnioskodawca wykazał nam przewagi konkurencyjne. Mówiąc wprost: poszukujemy, polskiego, gospodarczego jednorożca – mówi Jacek Madej, członek zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Przed inwestycją analizowanych jest szereg czynników: ramy czasowe, perspektywy rozwoju rynkowego czy skład personalny, który jest odpowiedzialny za rozwój inicjatywy.

Pomeranus Seed może pochwalić się udanymi wejściami kapitałowymi: - Otworzyliśmy 24 spółki kapitałowe, a do tej pory wyszliśmy z zyskiem z kilku projektów i przeznaczamy je na nowe inwestycje . Warto pochwalić się spółkami typu SDS Optic, FinPack czy Clochee, które rozpoczynają giełdową przygodę, są liderami branżowymi lub prowadzą sprzedaż globalną. Inny projekt to jeden z prekursorów crowdfundingu, czyli spółka Wspieram.to., która należy do czołówki portali finansowania społecznościowego w Polsce – dodaje Jacek Madej.

Nowe projekty w roku 2021

W roku 2021 fundusz Pomeranus Seed rozpoczął pracę nad kolejnymi inwestycjami. To pomysły, które wyróżniają się dużą innowacyjnością oraz szansami na sukces na rynku komercyjnym. Jacek Madej zwraca uwagę, że to pomysły gospodarcze będące bardzo „na czasie”.

- W tym roku dokonaliśmy trzech wejść kapitałowych. Projekt Billy to aplikacja mobilna ucząca użytkowników oszczędności i zarządzania budżetem domowym. Aplikacja archiwizuje zakupy, których dokonujemy poprzez sczytywanie paragonów. Aplikacja jest dostępna w sklepie Play czy Appstore – mówi Jacek Madej. – Rozpoczęliśmy również projekt platformy e-learningowej dla zdalnej edukacji szkolnej. Pomysł Tandu tworzymy i upatrujemy w nim dużych korzyści, choćby ze względu na czasy w których działamy. Praca zdalna i nauka zdalna staje się codziennością, a platforma charakteryzuje się wysoką jakością usług, na pewno jest to jedna z najnowocześniejszych koncepcji na rynku. Pracujemy także nad projektem faktoringowym – dodaje Madej.

Więcej informacji na temat funduszu Pomeranus Seed znajdziecie na stronie internetowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej