Podcast: Pandemia koronawirusa, jak odnajdują się w niej polscy przedsiębiorcy?

19.02.2021

Od prawie roku polscy biznesmeni śledzą każdą konferencję prasowa premiera i wyczekują wiadomości dotyczących prowadzenia ich działalności. Jaka będzie przyszłość polskich przedsiębiorców i jak nasze narodowe biznesy radzą sobie z trudna koronawirusowa rzeczywistością? Opowiada Piotr Sylwestrzak, przedsiębiorca i trener biznesu.

Rok temu, gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy o lockdownie i wprowadzaniu w życie obostrzeń nie zdawaliśmy sobie sprawy, że przez kolejne 12 miesięcy będziemy żyć w dynamicznie zmieniających się ograniczeniach. Ograniczeniach, które z jednej strony chronią ludzkie życia, a z drugiej doprowadzają do upadków liczne biznesy. Wśród przedsiębiorców i doradców biznesowych już głośno mówi się o korona kryzysie, którego nie da się porównać do żadnego wcześniejszego krachu gospodarczego na świecie. Tak globalnych skutków jakie przyniósł ze sobą koronawirus nie odnotowano jeszcze do tej pory.

- Każdy kryzys pociąga za sobą wiele różnych konsekwencji, firmy maja trudności, bankrutują, upadają, ale do tej pory skupiało się to tylko na jednej branży, teraz problem jest znacznie większy - mówi Piotr Sylwestrzak, trener biznesu. - Obostrzenia związane z pandemią powodują, że kryzys dotyka gospodarki na każdej płaszczyźnie. Biznesy po prostu stają w miejscach.

Problemy z jakimi borykają się przedsiębiorcy

Od niemalże roku setki przedsiębiorców w całej Polsce zastanawiają się, jak przeżyć i kiedy to się wreszcie skończy. Brak bezpośredniego kontaktu z klientami, ograniczenia w prowadzeniu działalności - nie działają na korzyść biznesów. Jeszcze w pierwszym lockdownie, gdy wydawało się, że wszystko skończy się szybko, pomoc płynąca do przedsiębiorstw była odczuwała, w tym momencie, niestety, dla wielu biznesmenów, jest ona już niewystarczająca.

- Obostrzenia nie pozwalają na dotarcie do klientów, mimo kreatywności i chęci, działalności i usługi są ograniczone. A to przekłada się na przychody, zatrudnienie itd. - zauważa doradca biznesowy. - I chociaż słyszę o bardzo ciekawych i napawających optymizmem pomysłach jak np. Dostarczanie żywności w paczkomatach, to nie wszystkim udaje się przetrwać. Budujące jest to, że polscy biznesmeni są tak kreatywni i chcą walczyć o swoje.

Za chwile minie rok od wprowadzenia pierwszych obostrzeń, nowa rzeczywistość choć tymczasowa, kiedyś się zmieni, a na rynku pozostaną ci, którzy z kryzysem sobie poradzili.

Szukajmy pozytywów

Polscy biznesmeni przez ostatni rok wykazali się niesamowita kreatywnością i pomysłowością. Szukają różnych rozwiązań, aby tylko móc dalej prowadzić swoją działalność i dotrzeć do jak największej liczby klientów.

- Trzeba docenić to, że ten kryzys nastał właśnie teraz w dobie Internetu, kiedy można zdalnie funkcjonować i prowadzić działalność, bo w latach 90. byłoby to niemożliwe – zauważa Piotr Sylwestrzak. - Cieszę się również z tego, ze wielu przedsiębiorców korzysta z pomocy doradców - do tej pory przedsiębiorcy bardzo chcieli być samodzielni. Pandemia pokazała, ze kontakt z doradca nie jest niczym złym, że to szukanie innej drogi, wyjścia alternatywnego z danej sytuacji.

Korzystajmy z pomocy

Pandemia koronawirusa nauczyła polskich przedsiębiorców z korzystania różnych form pomocy, które są im proponowane - tarcze, rozwiązania prawne, spotkania z doradcami biznesowymi, udziały w warsztatach i szkoleniach.

- Niektórzy biznesmeni doskonale się odnaleźli w tej rzeczywistości i trzymają cały czas ręce na pulsie. Jeśli czegoś nie wiedzą chętnie korzystają z pomocy doradców czy księgowych - dodaje Piotr Sylwestrzak. Jedną z form pomocy są również warsztaty prowadzone przez PFP oraz naszego rozmówcę, które obejmują m.in. zarządzanie finansami, płynność finansową oraz ich analizę, ale także tworzenie biznesplanów i szkolenia z rozwoju nowopowstałych działalności. Może to zadziwiać w obecnych czasach, ale odważnych do otwierania nowych biznesów właśnie teraz nie brakuje.

- Pandemia motywuje, obnaża luki biznesowe w różnych branżach, które można wykorzystać
i stworzyć własny, dobry biznes - podkreśla Piotr Sylwestrzak. Jak podkreśla trener biznesu bardzo ważne jest myślenie dwutorowe. Nie można zatrzymywać się tylko na tym co tu i teraz, ale trzeba tez brać pod uwagę swoją przyszłość. Nie wiemy ile jeszcze potrwa pandemia, ale wiemy, ze trzeba się przygotować teraz na ten moment, kiedy obostrzenia zostaną zniesione.

Piotr Sylwestrzak jest ekspertem i trenerem Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Zapraszamy na szkolenia!

Odsłuchaj podcastu na naszym kanale YouTube

 

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej