Podcast: Krajowy Plan Odbudowy - jaka będzie pomoc dla przedsiębiorców

18.03.2021

Kto skorzysta z Krajowego Planu Odbudowy? „Kluczem do sukcesu będzie dostępność tych środków”
Od momentu ogłoszenia ramowego zarysu Krajowego Planu Odbudowy minęło już kilka tygodni. Do Polski trafi ogromna fala środków z Unii Europejskich, które powinny być zagospodarowane w taki sposób, by jak najszerzej wesprzeć gospodarkę. W ostatnich dniach wiele dyskutuje się o tym, jaki kształt powinien przybrać Krajowy Plan Odbudowy oraz jakie priorytety powinny zostać obrane, by spełnić oczekiwania przedsiębiorców. W opinii Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości decyzja o ostatecznym kształcie KPO powinna być poprzedzona szerokimi konsultacjami społecznymi, w których ważny byłby głos przedstawicieli świata biznesu, samorządowców i ekspertów.
Polecamy wysłuchanie rozmowy Michała Kaczmarka z członkiem zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości Jackiem Madejem.

Wiele wskazuje na to, że do Polski jeszcze w 2021 roku może trafić ogromna pula środków europejskich, które mają być przeznaczone na niwelowanie gospodarczych skutków wyniszczającego czasu pandemii koronawirusa. Przedstawione przez Premiera Mateusza Morawieckiego założenia zakładają oparcie Krajowego Planu Odbudowy na pięciu filarach: poprawa konkurencyjności gospodarki, cyfryzacja, mobilna i inteligentna Polska, sprawny sektor zdrowia oraz zmiany w zakresie klimatu. Ramowe założenia prezentują się bardzo interesująco, choć przedsiębiorcy w tej chwili mogą mieć jeszcze problem żeby odnaleźć w którym sektorze wyznaczonym ramowo będą mogli odnaleźć wsparcie.
- Nie mam żadnych wątpliwości, że tak wielkie środki muszą się przyczynić do poprawy lub nawet wyjścia z kryzysu gospodarczego, który nastąpił w wyniku pandemii. Krajowy Plan Odbudowy będzie realizowany do 2026 roku, ale w między czasie wejdą jeszcze w życie środki strukturalne przewidziane na perspektywę unijną 2021-2027. Przed nami więc potężny zastrzyk pieniędzy, który odpowiednio wykorzystany ma szansę stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki – wyjaśnia Jacek Madej, członek zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie. – Program ma na ten moment charakter ramowy. Każda firma powinna zrobić audyt i zastanowić się, jak usprawnić i co ucierpiało w czasie covidowym. Jeżeli jakiś sektor działalności wpisuje się w komponenty Krajowego Planu Odbudowy to mamy odpowiedź o jaką pomoc przedsiębiorca powinien wnioskować. Nie zapominajmy, że to także środki prorozwojowe, które mogą sprzyjać temu, by poszerzać działalność i planować np. ekspansję. Oczywiste jest, że niektórzy przedsiębiorcy liczyli, że to będą pożyczki, dotacje czy wsparcie obrotowe, ale należy na ten plan patrzeć trochę szerzej. To nie są tylko środki interwencyjne. Nie wiemy jeszcze do końca jaka będzie dystrybucja tych środków. Kluczem do sukcesu będzie moim zdaniem dostępność tych środków, ale i bardziej rozwojowy charakter tych środków – dodaje Jacek Madej.
Punkt, który zwraca uwagę przedsiębiorców najbardziej to „odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki”. Jak wyjaśniają eksperci może to być działanie wielobranżowe, które będzie wspierać zarówno branże TSL, przemysł, usługi jak i branże kreatywne czy turystykę. Pandemia koronawirusa się nie zatrzymuje i na pewno międzynarodowa konkurencyjność wszystkich gospodarek narodowych mocno się obniżyła: - Gastronomia, turystyka, hotelarstwo nadal cierpi i niektórzy twierdzą, że te sektory już się nie podniosą bez wsparcia. Biznes szybko dostosowuje się do obecnych realiów gospodarczych, niestety jakaś część dochodów turystyki, hoteli czy transportu zostanie utracona bezpowrotnie. Możemy się spodziewać, że np. wiele podróży służbowych zostanie na stałe zamieniona na spotkania online, a to straty np. dla hoteli czy branży lotniczej czy kolejowej. Osobiście stawiałbym na coraz większą dywersyfikację – mówi Jacek Madej, członek zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na kanale YouTube [KLIK]

 

 

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej