Podcast: Fundusz Dostępności - pokonujemy bariery dla osób niepełnosprawnych

05.02.2021

Większy komfort, szersza dostępność, wsparcie dla niepełnosprawnych. Tak atrakcyjnej oferty jak Fundusz Dostępności na rynku nie było od dawna. 

Polska Fundacja Przedsiębiorczości w roku 2021 poszerza spektrum swojej działalności – jesteśmy dysponentem środków z Funduszu Dostępności. O pieniądze starać się mogą wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, samorządy oraz uczelnie wyższe. Cel? Przede wszystkim poprawa dostępu do budynków użyteczności oraz lokali mieszkalnych osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór wniosków, do dyspozycji mamy 30 milionów złotych, a jednorazowe wsparcie dla beneficjenta może wynieść 2 miliony złotych.

Gościem podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie jest menadżer funduszu pożyczkowego Dariusz Mikołajczyk. Rozmawia Michał Kaczmarek.

To zupełnie nowy obszar działania Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie. Beneficjentem tym razem mogą być nie, ale wspólnoty, spółdzielnie, TBS-y, zrzeszenia, samorządy czy uczelnie. Za cel stawiamy sobie poprawę dostępności do budynków mieszkalnych czy obiektów użyteczności publicznej. Dariusz Mikołajczyk, menadżer funduszy pożyczkowych PFP nazywa Fundusz Odbudowy „funduszem windowym”, bo doświadczenia innych naborów pokazują, że to właśnie m.in. windy były budowane przez beneficjentów w poprzednich edycjach.
- Środki mają służyć zapewnienie dostępu i rozumiemy tu wspomniane windy, jak i podjazdy, platformy czy różnego rodzaju oznaczenia lub instalacja domofonów czy elektroniki. Określenie zakresu robót, które mogą być wykonane określa audyt dostępności, który będzie weryfikować bariery dostępu do obiektu beneficjenta – wyjaśnia Dariusz Mikołajczyk. – Zaczynamy od wniosku o pożyczkę wraz z wymaganymi załącznikami, należy tam załączyć m.in. audyt dostępności. Wniosek jest weryfikowany, procedowany, a następnie podpisywana jest umowa pożyczkowa, a środki są wypłacane. Po wykonaniu inwestycji środki są rozliczane, a zrealizowane zadanie weryfikowane. Spłata jest atrakcyjnym elementem projektu. Możliwe jest uzyskanie bardzo wysokiego umorzenia, a kolejny element to stałe oprocentowanie na poziomie wręcz symbolicznym – tłumaczy to ekspert Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
- Ten projekt jest poszerzeniem spektrum działalności Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Słusznie, że nasza organizacja dotychczas kojarzyła się z przedsiębiorcami i gospodarką. Beneficjentem nowego projektu mogą być takie podmioty jak: wspólnoty, spółdzielnie, zrzeszenia, towarzystwa budownictwa społecznego, jednostki samorządowe. Jest to fundusz bardzo pożyteczny zakładający zarówno nowe inwestycje jak i modernizacje – dodaje Dariusz Mikołajczyk.
Pożyczki mają okres finansowania aż do 20 lat, bez wkładu własnego, oprocentowanie stałe wynosi tylko 0.15% rocznie, czyli jest właściwie nieodczuwalne. Co więcej, istnieje możliwość umorzenia pożyczki do 40%. Ekspert PFP mówi wprost: Fundusz Dostępności to projekt o charakterze społecznym, a nie komercyjnym. – Pożyczkę z Funduszu można rozłożyć nawet na 240 miesięcy, czyli 20 lat – mówi Dariusz Mikołajczyk.

Serdecznie zachęcamy do wysłuchania podcastu oraz do składania wniosków w ramach Funduszu Dostępności.

Podcast do wysłuchania na [YouTube KLIK]

 

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej