Podcast: Ekonomista radzi: jak przetrwać lockdown?

22.01.2021

„Kreowaniu innowacji sprzyjają sytuacje kryzysowe”

Sytuacja gospodarcza w Polsce i Europie jest skomplikowana i długofalowa ocena skutków pandemii koronawirusa na ekonomię jest jeszcze trudna do oceny. Nie da się jednak ukryć, że przedsiębiorcy mieli nadzieję, że rok 2021 będzie lepszy niż 2020. Na ten moment trudno doszukać się jednak optymistycznych prognoz, a przedłużający się lockdown wpływa negatywnie na nastroje przedsiębiorców oraz ich plany dotyczące zatrudniania pracowników i prowadzenia inwestycji.

Gościem podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości była dr Katarzyna Kazojć, ekonomistka z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Prezes Fundacji Biznes Innowacje Networking.

Jak mówi dr Katarzyna Kazojć pandemia to rodzaj sytuacji gospodarczej, którą ekonomiści nazywają „czarnym łabędziem”, czyli czymś zaskakującym i spotykanym raz na dekady. Rzeczywiście, nikt w 2019 roku nie wyobrażał sobie nawet jak wielkie zmiany w naszym życiu i gospodarce może przynieść koronawirus. Lepiej na niego przygotowane były duże firmy oraz przedsiębiorstwa posiadające kapitał obrotowy. W zdecydowanie gorszej pozycji były firmy, które dopiero się otworzyły lub zostały dotknięte lockdownem. Jest kilka sektorów gospodarki, które do normy będą wracać wiele lat.
- Elastyczność jest słowem klucz. Możemy mówić o strategii, buforach finansowych, przygotowaniu na różne ewentualności, ale gdy mówimy o tak długim wyłączeniu firm z działalności to nawet posiadanie kapitału zapasowego nie gwarantuje bezpiecznego przetrwania. Elastyczność to coś ważnego, bo firmy decydują się na przeformatowanie swojej działalności, zmianę priorytetów, często optymalizację, a nawet zwolnienia. Sytuacja na rynku przed pandemią nauczyła nas troski o pracowników, a dzisiaj wiele firm jest zmuszonych do zwalniania tak ciężko zdobytych i wyszkolonych kadr. Wiemy, że przedsiębiorcy walczą, często wpadają w długi, obciążają się indywidualnie, ale walczą i są gotowe na dalszą walkę - mówi dr Katarzyna Kazojć. – Przedsiębiorcy muszą reagować dynamicznie. Niepewność jest wpisana w działalność przedsiębiorców, ciężko jest mówić o konkretnych planach inwestycyjnych na przyszłość, ale warto jest mieć narzędzia, które pozwolą im na dynamiczne dostosowywanie do kolejnych zmian. Dla przedsiębiorców najtrudniejsze jest to, że wiele rzeczy dzieje się z dnia na dzień – mówi dr Katarzyna Kazojć.
- Kreaowaniu innowacji sprzyjają bardzo dobre warunki pracy, a moim zdaniem kreowaniu innowacji sprzyjają także sytuacje kryzysowe. Pokazuje to między innymi tempo prac nad tworzenia szczepionki. Szukano rozwiązań, by jak najszybciej powrócić do normalności. Innowacyjność jest bardzo ważna, ale musimy też liczyć się z tym, że często jest to działalność wymagająca inwestycji. W czasach pandemii koronawirusa to nie jest łatwe – mówi dr Katarzyna Kazojć.

WYSŁUCHAJ PODCASTU POLSKIEJ FUNDACJI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI na kanale YouTube [KLIK]

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej