Podcast: Czy plastik niebawem przejdzie do historii? Nowa gospodarka odpadowa

19.03.2021

.Przedsiębiorco, nie zapominaj o gospodarce odpadowej, bo możesz na tym wiele stracić. PODCAST

Gospodarka odpadowa dla wielu przedsiębiorców to temat bardzo odległy. Większość firm działa po omacku i nie zastanawia się nad przepisami. Niewielka wiedza sprawia, że przedsiębiorstwo może generować straty przez złe zarządzanie gospodarką odpadową. Aby tego uniknąć można skorzystać z pomocy kompleksowego doradcy z zakresu ochrony środowiska jakim jest Agnieszka Lipniacka-Piaskowska z Eko-lex.

Od kilku lat obserwujemy wprowadzanie zmian w gospodarce odpadowej. I nie chodzi tu tylko o aspekt ekonomiczny, ale głownie o ochronę środowiska. Wprowadzenie systemu BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami) wywołało niemałe zamieszanie wśród przedsiębiorców i wielu z nich uświadomiło sobie, że gospodarka odpadami to temat, którego nie należy traktować po macoszemu.

- W połowie roku powinny zacząć obowiązywać kolejne nowelizacje, które zrewolucjonizują rynek. Plastikowe opakowania zostaną wycofane. Oprócz tego nowelizacja dyrektywy odpadowej zakłada wprowadzenie konieczności segregacji odpadów budowlanych na 5 frakcji, to dla branży budowlanej prawdziwa rewolucja – zauważa nasz ekspert, Agnieszka Lipniacka-Piaskowska.
W myśl nowych przepisów rozszerzona zostanie odpowiedzialność przedsiębiorców dotycząca gospodarki opakowaniowej. Pierwszą rewolucje przeżyliśmy przy okazji wycofania plastikowych reklamówek i zastąpienia ich papierowymi torbami. W drugiej połowie 2021 roku plastikowe opakowania zaczną być wycofywane (na początek patyczki, słomki). Jak zauważa doradczyni z zakresu ochrony środowiska, wielu przedsiębiorców, w tym gastronomików, którzy do tej pory pakowali żywność na wynos w plastikowe opakowania, nie ma świadomości, że już teraz podlegają przepisom, w świetle których powinni wnosić opłatę za tę usługę. I wprowadzenie nawet nowych rozwiązań, biodegradowalnych i ekologicznych opakowań nie zmieni tego.
- Urzędy marszałkowskie mogą upomnieć się o te opłaty nawet do 5 lat wstecz – podkreśla Lipniacka-Piaskowska.

Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że wprowadzając dany produkt na rynek muszą być zarejestrowani w rejestrze BDO i muszą wypełniać szereg obowiązków w tym – wykonywać sprawozdania, wywiązywać się z umów zawartych z organizacjami odzysku i terminowo opłacać zlecenia. System BDO dokładnie kontroluje działania przedsiębiorców, którzy niegdyś byli niewidoczni dla urzędów marszałkowskich.

- Dodatkowe obowiązki często przerażają przedsiębiorców, którzy chcieliby skupić się na swoim produkcie, a nie na kwestiach związanych z ochroną środowiska. Wiele firm nie ma wiedzy o obowiązkach sprawozdawczo – opłatowych, w związku z tym przedsiębiorcy nie radzą sobie z tym tematem. I tu z pomocą może przyjść doradca – zachęca Lipniacka-Piaskowska. – Mały przedsiębiorca, który tylko generuje odpady, poszerzając swoją wiedzę poprzez zapoznanie się chociażby z dostępnymi materiałami na stronie BDO, jest w stanie sobie poradzić i dopilnować wszystkich obowiązków. Ale większe firmy będą miały z tym kłopot, bo ciążą na nich znacznie większe restrykcje.
Jak obserwuje nasza rozmówczyni po pomoc zgłaszają się zazwyczaj branże mające świadomość przepisu – to branża komunalna, branża zbierania odpadów (punktu skupu złomu). Przedsiębiorstwa te poszukują fachowców, którzy będą trzymać pieczę nad dynamiką zmieniających się przepisów dotyczących gospodarką odpadową, bo te ulegają często zmianom i nowelizacjom.

- Każdy przedsiębiorca, który wytwarza odpady ma obowiązek segregacji. Jednak dla niektórych branż wchodzą dodatkowe restrykcje legislacyjne. Jesteśmy na chwilę przed wprowadzeniem dodatkowych zakazów dotyczących składowania odpadów i ta zmiana z pewnością wywoła wielkie poruszenie wśród wielu branż, bo tak naprawdę nie wiem czy rynek jest na to gotowy. Lepiej sprawdzić czy dane przedsiębiorstwo spełnia wszystkie warunki dotyczące szeroko rozumianej ochrony środowiska – apeluje Agnieszka Lipniacka-Piaskowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na naszym kanale YouTube

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej