Podcast: Branża offshore kształci się w Szczecinie

29.01.2021

Co trzeci pracownik branży offshore na świecie szkolony był w Polsce. Szczecin posiada najnowocześniejsze centrum edukacyjne w tej branży
W maju tego roku ulokowane na terenach po dawnej Stoczni Szczecińskiej centrum szkoleniowe Vulcan Traning & Consultancy będzie kończyć trzy lata. Sukces tego miejsca pokazuje, że w Szczecinie można lokować inwestycje, które są bardzo specjalistyczne i skierowane do bardzo wąskiego grona odbiorców. Rozwój centrum w ostatnich latach jest bardzo dynamiczny, z zaledwie kilku szkoleń na początku funkcjonowania do ponad 50 obecnie. Centrum posiada imponujący symulator tonącego helikoptera czy nowoczesną instalacje szkoleniową pozwalającą kompleksowo przygotować uczestników szkoleń do pracy na wysokościach.

Alpinistyka przemysłowa, branża offshore, oil & gas – tutaj szkolą najlepiej w Europie
Wysoka specjalizacja i oferowanie szkoleń o randze światowej, w których uczestniczyć będą pracownicy branży offshore, onshore oraz gas & oil – taka myśl przyświecała założycielom firmy Vulcan Traning & Consultancy. Projekt – choć ryzykowny – okazał się wielkim biznesowym sukcesem. Składa się na to zarówno nowoczesna baza, najlepsi trenerzy i szkoleniowcy jak i fakt, że to właśnie z Polski pochodzi prawie jedna trzecia wszystkich pracowników branży offshore na świecie. Polacy pracują na największych platformach wiertniczych i największych farmach wiatrowych na świecie. Nie dziwi więc, że potrzeba miejsc, w których będą mogli poszerzać swoje kompetencje.
- Jesteśmy jedynym tego typu ośrodkiem w Europie. Posiadamy szeroki zakres unikatowych akredytacji, które umożliwiają pracownikom różnych branż pracę w przemyśle. Mowa o branży wiatrowej, oil & gas czy ogólnie firm, które potrzebują kompleksowego poszerzenia swojej wiedzy w sektorze BHP. Pozyskaliśmy szereg certyfikatów i akredytacji pozwalających nam na prowadzenie szkoleń na najwyższym światowym poziomie. Skupiamy się na edukacji i przedstawianiu kursantowi najgorszych scenariuszy pracy np. w przypadku pracy na platformie wiertniczej czy elektrowni wiatrowej – mówi dyrektor VTC Łukasz Fajt. – Symulator tonącego helikoptera na pewno jest ekscytujący, ale stworzyliśmy także symulator turbiny wiatrowej. Symulator ten jest w 100% dostosowany do symulowania sytuacji krytycznej, która mogłaby mieć miejsce na każdym etapie budowy i serwisowania turbiny – dodaje Łukasz Fajt.
Vultan Training & Consultancy oferuje również szkolenia IRATA, czyli przygotowujące do pracy na wysokościach: - Szkolenie IRATA to działanie kształcące w kierunku alpinistyki przemysłowej. Jest bardzo duża potrzeba na rynku pracy jeżeli chodzi o zakres prac na wysokościach. To szkolenia w całym spektrum możliwości trenowania ludzi pracujących na turbinach wiatrowych, ale i w serwisach offshore czy np. pracownik elektrowni lub pracownik zajmujący się pracami na wysokościach wymagających sprawnego poruszania się na linach.

Rok 2020 trudny, ale bez rezygnacji z planów i ambicji
Rok 2020 również dla centrum szkoleniowego był sporym wyzwaniem. – Tamten rok, początek pandemii to był trudny czas i zupełnie nowa sytuacja. Musieliśmy trochę przeformatować nasz biznes i zawiesić pewne plany rozwojowe. Nie wiedzieliśmy czy możliwe będą szkolenia, przeżyliśmy trochę stresu, ale udało się przertrwać i zrealizować pewne cele. Ten rok zapowiada się trochę spokojniej, znamy „bestię” z którą walczymy i wiemy jak organizować szkolenia z mniejszą ilością osób i dochowujemy wszelkich rygorów sanitarnych – mówi Łukasz Fajt.
Dzięki takim miejscom jak Vulcan Training & Consultancy możemy mówić, że Szczecin staje się jednym z najsilniejszych ośrodków szkoleniowych branży offshore. To dobra wiadomość dla mieszkańców i przyszłych studentów kierunków technicznych, którzy zakładają związanie swojej przyszłości właśnie z tym spektrum zawodowym.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu: [KLIK]

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej