Gospodarcza debata miesiąca - Inflacja - cichy morderca oszczędności. Jak radzą sobie z nią przedsiębiorcy?

06.10.2021

Przedsiębiorcy kontra inflacja. Czy z tego starcia można wyjść zwycięsko?

To pytanie retoryczne niestety. Inflacja to cichy zabójca naszych oszczędności i generator podwyżek, które realnie odczuwamy w portfelach. Poważny problem zarówno dla przedsiębiorców jak i dla konsumentów. Czy przedsiębiorcy mogą radzić sobie z inflacją? Czy do jej wzrostu można się przygotować? Jak prowadzić działalność, by jak najmniej kosztów przerzucać na konsumentów? O tym porozmawiamy z ekspertami z Pomorza Zachodniego. Temat przeanalizujemy zarówno z punktu widzenia przedsiębiorców jak i analityków gospodarki.

Inflacja obecnie wynosi 5,8% i jest najwyższa od blisko dwóch dekad. To poważny problem dla przedsiębiorców, którzy znajdują się pod podwójną presją – z jednej strony konsumenci odczuwają wzrosty cen, z drugiej strony pracownicy chcą podwyżek, bo czują, że ich wynagrodzenie topnieje w oczach. Ekonomiści przyznają, że sytuacja jest poważna, a gospodarka nie była do końca gotowa na tak wysoki wzrost inflacji. Co więc powinni robić? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo każdy „podział kosztów” będzie wiązał się z koniecznością albo wzrostu cen albo np. redukcją etatów, co będzie skutkować obniżeniem efektywności operacyjnej firm.

O tym, jak daleko pogalopować może jeszcze inflacja i jakie będzie mieć to konsekwencje dla gospodarki porozmawiamy w „Gospodarczej debacie miesiąca” Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w pierwszy czwartek miesiąca. Gośmi Michała Kaczmarka będą:

• Prof. Jarosław Korpysa, Uniwersytet Szczeciński
• Dr Piotr Niedzielski, Uniwersytet Szczeciński
• Łukasz Żak, Żak Legal Support Office.

Głosu reprezentacji świata nauki i przedsiębiorców wysłuchamy w czwartek (7.10.2021) o godzinie 12:00 na żywo w mediach społecznościowych Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz portalu wSzczecinie.pl

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej