Podcast: Trener biznesu radzi: w święta zapomnijmy o słowie KORONAWIRUS

22.12.2020

Trener biznesu radzi: w święta zapomnijmy o słowie KORONAWIRUS
Rok 2020 do historii przejdzie jako prawdopodobnie jeden z najbardziej specyficznych czasów w ostatnich dekadach. Pandemia koronawirusa wielu osobom zabrała pracę, oszczędności, ciekawe perspektywy rozwojowe. Może to powodować frustracje, a nawet sytuacje związane z lękami i depresją. Jak sobie z tym radzić? Potrzeba nam spokoju. Wiele osób znajdowało go na koniec roku, gdzie przy wigilijnym stole spotykało się z najbliższymi. W tym roku ta formuła również prawdopodobnie nie będzie możliwa. – Może się okazać, że część z nas będzie musiała włożyć sporo pracy w to żeby znaleźć w święta spokój, zatrzymanie się, dystansu. Święta się skończą i zacznie się kolejny lockdown. To były trudne miesiące i jak rozmawiam z przedsiębiorcami, to różnią nas branże, a poczucie braku bezpieczeństwa i niestabilności mamy wszyscy. W trudnych sytuacjach jest tak, że musimy z dystansem spojrzeć na to, co się dzieje dobrego. Chciałabym zachęcić do szukania pozytywnych emocji – mówi trener biznesu i coach Anita Gałek. Rozmawiał Michał Kaczmarek

Jak przygotowujemy się do pracy zdalnej? Według ekspertów powinniśmy wstawać rano, ubierać się, szykować sobie śniadanie. Wszystko tak, jak gdybyśmy szli do normalnej pracy, nawet jeżeli idziemy do drugiego pokoju. Według trener biznesu i coacha Anity Gałek przygotowania do świąt nie powinny ustawać nawet jeżeli nie spotkamy się z rodziną przy wspólnym gronie: - Musimy zadbać o odświętny nastrój, zrobić kolację, kupić prezenty. Mamy poczucie lęku i troski, ale czy nasze zmartwienia przyniosą nam ulgę i odpoczynek? Musimy zamknąć drzwi trosk i codzienności i chociaż na kilka dni postarać się myśleć o czymś innym – mówi Anita Gałek. – To czy ograniczony kontakt wpłynie na nasze relacje rodzinne zależy od nas. Trudno utrzymać dobre relacje bez bliskiego kontaktu, ale przecież pandemia jest z nami od marca. Mamy mnóstwo kanałów komunikacyjnych, to idealny moment na korzystanie z dobrodziejstw technologii. Zadbajmy o kontakt telefoniczny, czasem wystarczy krótka rozmowa żeby pokazać, że nam zależy i tęsknimy – dodaje Anita Gałek.
Zmieniło się tempo naszego życia. Według trener Anity Gałek jest to fakt trudny do zaprzeczenia. Niektórzy przyspieszyli, bo rozwój ich firm wygląda inaczej niż kiedyś. Inni nie z własnej woli musieli zwolnić prędkość swojego rozwoju i aktywności. – Możemy przyjąć przy wigilijnym stole zasadę 2P. Nie rozmawiamy o polityce i o pandemii. To nie jest dobry pomysł żeby przy wigilijnym stole rozmawiać o tym, jak jest nam źle i co zabrał nam koronawirus. To nie jest temat budujący i poprawiający nam nastrój – mówi Anita Gałek.

• Czy robić postanowienia noworoczne na rok 2021?
• Jak planować rozwój swojej firmy w czasie, kiedy trudno jest coś zaplanować na kilka dni do przodu?
• Jesień była znów uderzeniem koronawirusa, a niektórzy myśleli, że najgorsze za nami. Czy powinniśmy się szykować do kolejnych zmian?
POSŁUCHAJ PODCASTU POLSKIEJ FUNDACJI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI: [YouTube KLIK]

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej