Forum Inwestycyjne AMBER 2012 - 100% praktyki

28.05.2012

17 maja br. już po raz czwarty w Szczecinie, odbyło się Forum Inwestycyjne Amber. Ponad 150 uczestników dyskutowało na tematy związane z rozwojem i finansowaniem młodych firm, głównie poprzez kapitał inwestorów. O tym, czy do skutecznego due diligence jest potrzebny prywatny detektyw, jak skalować biznes, czy też jak z punktu widzenia inwestora motywować zarządy startupów, rozmawiali liderzy polskiego rynku kapitałowego. Wśród tegorocznych gości Forum znaleźli się m.in.: Łukasz Kręski z Supernova IDM Management, Marek Kapturkiewicz z Innovation Nest, Krystian Stypuła z home.pl, Radosław Czyrko z Xevin Investments oraz Andrzej Głowacki z DGA SA oraz inni inwestorzy, w tym z Sieci Aniołów Biznesu AMBER.

- Wartość dostępnego kapitału na inwestycje w Polsce jest nieporównywalnie większa niż jeszcze kilka lat temu, ale nie powinniśmy osiadać na laurach – mówi Barbara Bartkowiak, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. - Rynek jest w fazie rozwoju zarówno po stronie inwestorów, jak i firm i obie strony muszą ze sobą rozmawiać, aby liczba inwestycji zwiększała się. Również oferta finansowania powinna być w dalszym ciągu rozbudowywana.

Podczas debaty głównej inwestorzy jednogłośnie przyznali, że na rynku jest wiele startup’ów słabo przygotowanych do pozyskiwania kapitału zewnętrznego. Słabe zaangażowanie zespołu, brak pomysłu na przychody, niesłuchanie potencjalnych klientów i wątpliwości co do praw własności to główne czynniki, które zniechęcają inwestorów. Jednak wszyscy paneliści zgodnie przyznali, że sytuacja zmienia się na lepsze. 

- Obecnie wielka szansa stoi przed tymi, którzy zamierzają zrobić swój biznes, bądź wesprzeć go środkami kapitałowymi. Jest blisko 45 inkubatorów, kilkanaście sieci aniołów biznesu, kilkanaście funduszy, które zostały dofinansowane przez KFK. Ważne jest, aby umieć sformatować swoje przedsięwzięcie tak, żeby można było odpowiedzialnie po te środki sięgnąć – mówi Marek Kapturkiewicz, Partner Innovation Nest.

O tym jak się przygotować na spotkanie z inwestorem mówił Tomasz Łasecki – Menedżer Sieci Aniołów Biznesu Amber, który zachęcał do korzystania z sieci aniołów biznesu, które oprócz przygotowania merytorycznego projektodawców, zapewniają dostęp do inwestorów:

Sieć Aniołów Biznesu Amber to miejsce, w którym firmy i zespoły szukające finansowania spotykają inwestorów. Nasza Sieć pomaga w kontakcie z inwestorami zmotywowanymi do inwestowania, ale jednocześnie mającymi wysokie wymagania. Zwykle po spotkaniu, które organizujemy ma się wiele ścieżek do prowadzenia rozmów na temat finansowania i skuteczność tego procesu jest dużo większa. Inwestorom natomiast zapewniany dostęp do wybranych i przygotowanych propozycji inwestycyjnych. 

Forum jest organizowane przez Sieć Aniołów Biznesu Amber działającą w ramach Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości (PFP), która wspiera powstawanie młodych firm między innymi poprzez wspomnianą Sieć, Fundusz Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed i fundusze pożyczkowe.

- Nasze efekty można wyrazić w trzech liczbach: dziesięć, sto i miliard. Liczby te odnoszą się do 10 tys. przedsiębiorców, którzy otrzymali wsparcie finansowe, 100 tys. przeszkolonych osób oraz 1 mld złotych udzielonego wsparcia finansowego. Te liczby mówią wszystko o skuteczności naszego działania – mówi Barbara Bartkowiak, Prezes Zarządu PFP.

O tym co dają takie Sieci inwestorom, mówił jeden z aniołów biznesu skupionych w Sieci AMBER:

- Obecne Forum pokazało nam, co może dać inwestorom uczestnictwo w Sieci AMBER – oprócz kontaktów do tych, którzy szuposzukują kapitału, AMBER daje szanse na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego podniesieni atrakcyjności inwestycji – mówi Jerzy Szkwarek, prywatny inwestor.

Tegoroczne Forum zakończone zostało prezentacją jednej z inwestycji zrealizowanej za pośrednictwem Sieci Aniołów Biznesu Amber. Inwestor wraz z prezesem firmy wspólnie zaprezentowali produkty firmy Enterso Sp. z o. o. oraz podzielili się doświadczeniami z procesu inwestycyjnego oraz współpracy z Siecią Amber.

2106_pfp_forum_amber_siec_aniolow_biznesu.jpg
2107_pfp_forum_amber_siec_aniolow_biznesu.jpg
2108_pfp_forum_amber_siec_aniolow_biznesu.jpg
2109_pfp_forum_amber_siec_aniolow_biznesu.jpg
2110_pfp_forum_amber_siec_aniolow_biznesu.jpg
2111_pfp_forum_amber_siec_aniolow_biznesu.jpg
2112_pfp_forum_amber_siec_aniolow_biznesu.jpg
2113_pfp_forum_amber_siec_aniolow_biznesu.jpg
ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej