Od dnia 09 sierpnia 2024 r. trwa nabór wniosków
W dniu 11.07.2024 roku Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP) zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który pełni rolę Menadżerem Funduszu Powierniczego (MFP-BGK) Umowę Operacyjną w wysokości 14 mln zł (Wkład Funduszu Powierniczego).
Umowa dotyczy powierzenia PFP zarządzania Funduszem Szczegółowym, z którego udzielane będą pożyczki w ramach Instrumentu Finansowego Standardowa pożyczka rozwojowa. Dzięki wniesieniu przez PFP dodatkowego wkładu własnego do Funduszu Szczegółowego, dostępne środki na pożyczki dla przedsiębiorców wynoszą 17,5 mln zł.
W ramach zawartej umowy PFP oferuje przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie województwa zachodniopomorskiego pożyczki na korzystnych warunkach finansowych bez żadnych innych opłat i prowizji. PFP w ramach Standardowej pożyczki rozwojowej planuje udzielić pożyczek co najmniej 46 mikro i małym przedsiębiorstwom. Efektem będzie zwiększenie poprawy konkurencyjności MŚP na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Pożyczki udzielane są ze środków Funduszu Powierniczego w Programie Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027, w ramach Projektu pn. Pożyczki dla MŚP na Pomorzu Zachodnim.
Wartość projektu: 17 500 000,00 zł
Wkład UE w kwocie: 12 526 315,79 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Standardowa pożyczka rozwojowa
- Kwota pożyczki: do 500.000,00 zł
- Okres spłaty:
- do 60 miesięcy
- do 84 miesięcy, w przypadku Inwestycji Końcowych realizowanych przez MŚP działające w obszarze/dziedzinie inteligentnych specjalizacji Pomorza Zachodniego (IS)* oraz w przypadku przedsiębiorstw realizujących innowacyjne inwestycje na obszarze Specjalnej Strefy Włączenia (SSW)**
- Okres karencji:
- do 3 miesięcy,
- do 6 miesięcy, w przypadku inwestycji realizowanych przez MŚP działające w obszarze/dziedzinie inteligentnych specjalizacji Pomorza Zachodniego (IS)* oraz w przypadku przedsiębiorstw realizujących innowacyjne inwestycje na obszarze Specjalnej Strefy Włączenia (SSW)**,
przy czym karencja nie wydłuża okresu spłaty pożyczki
- Oprocentowanie:
- 2% w skali roku, na warunkach korzystniejszych niż rynkowe
- Przeznaczenie finansowania (Cele Inwestycji):
- Pożyczkobiorca może sfinansować inwestycje realizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego, których celem jest rozwój przedsiębiorstw bądź poprawa konkurencyjności firmy, w szczególności polegające na wdrażaniu innowacji produktowych, procesowych i nietechnologicznych, a także przyczyniających się do wykorzystania potencjału regionu, przez przedsiębiorstwa z sektora MŚP.
- Finansowane inwestycje powinny przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa (również na rynku międzynarodowym) poprzez m.in. inwestycje w wartości niematerialne i prawne, maszyny, urządzenia i wyposażenie, zapewniające robotyzację/ automatyzację procesów wytwórczych, rozwój poziomu technologicznego wdrożenie nowych bądź ulepszonych wyrobów i usług.
- Inwestycje obejmować mogą przedsięwzięcia zarówno w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, jak również kapitał obrotowy pod warunkiem, że będzie on powiązany z przedmiotem inwestycji. Wspierane też będą procesy informatyzacji wewnętrznej przedsiębiorstw, jak również stosowanie technik informacyjno-komunikacyjnych*** w celu budowania jak najlepszych relacji biznesowych pomiędzy przedsiębiorcą a klientem końcowym (buisness-to-consumer).
- Grupa docelowa: Mikro lub małe przedsiębiorstwa posiadające siedzibę lub oddział w województwie zachodniopomorskim oraz realizujące inwestycję na terenie woj. zachodniopomorskiego.
- Informacje dodatkowe:
- Brak innych opłat i prowizji
- PFP zapewniania podmiotom ubiegającym się o udzielenie Standardowej pożyczki rozwojowej nieodpłatnego wsparcia merytorycznego w procesie ubiegania się o pożyczkę, w szczególności w zakresie przygotowania wniosku o pożyczkę, a także na etapie korzystania z pożyczki - w celu wsparcia Ostatecznego Odbiorcy w efektywnym wykorzystaniu środków pożyczki.
- Zabezpieczenie pożyczki może stanowić m.in.: weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, poręczenie osób trzecich, hipoteka, zastaw rejestrowy, blokada środków na rachunku bankowym oraz inne zaakceptowane przez PFP.
* Inteligentne Specjalizacje Pomorza Zachodniego (IS), szczegółowe informacje pod linkiem: IS
** Specjalna Strefa Włączenia (SSW), szczegółowe informacje pod linkiem: SSW
Zgodnie ze Strategią Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2030 Specjalna Strefa Włączenia jest obszarem strategicznej interwencji regionu charakteryzującym się kumulacją niekorzystnych zjawisk społecznych, gospodarczych i przestrzennych. Obszar ten charakteryzuje się:
- niekorzystną wartością kluczowych wskaźników opisujących sytuację społeczno-gospodarczą,
- strukturalnymi deficytami rozwojowymi w szczególności brakiem lub zanikiem silnych ośrodków rozwojowych, niższym poziom dostępu do infrastruktury,
- ograniczonym autonomicznym potencjałem rozwojowym, który stanowiłby wystarczającą podstawę do prowadzenia efektywnej polityki rozwoju na poziomie poszczególnych gmin.
*** Przez technologie informacyjno - komunikacyjne (ang. ICT- Information and Communications Technology) należy rozumieć technologie pozyskiwania/produkcji, gromadzenia/przechowywania, przesyłania, przetwarzania i rozpowszechniania informacji w formie elektronicznej z wykorzystaniem technik cyfrowych i wszelkich narzędzi komunikacji elektronicznej oraz wszelkie działania związane z produkcją i wykorzystaniem urządzeń telekomunikacyjnych i informatycznych oraz usług im towarzyszących działania edukacyjne i szkoleniowe.
Regulamin udzielania pożyczek
Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać pożyczkę
Pozostałe dokumenty
Wzory innych dokumentów
____________________________________________________________
Wniosek można złożyć w wersji elektronicznej [KLIK]
____________________________________________________________
Gdzie można złożyć wniosek o pożyczkę
Zapraszamy również do złożenia wniosku w siedzibie lub oddziałach Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Nasi pracownicy postarają się również odpowiedzieć na wszelkie Państwa pytania.
Polska Fundacja Przedsiębiorczości w Szczecinie
ul. Monte Cassino 32, 70-466 Szczecin, kom. 735 938 136, kom. 602 240 003, kom. 795 407 592, zachodniopomorskie@pfp.com.pl
Oddział Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Koszalinie
ul. Partyzantów 17, pokój 202, 75-411 Koszalin, tel. 94 34 07 035, kom. 532 409 050, zachodniopomorskie@pfp.com.pl
Oddział Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Wałczu
ul. Południowa 10B, pokój 205, 78-600 Wałcz, tel. 67 25 83 086, kom. 795 417 461, zachodniopomorskie@pfp.com.pl
Zapraszamy również do udziału w wideokonferencji przy wykorzystaniu Microsoft Teams.
W celu umówienia spotkania prosimy o kontakt z doradcą.
(EFRR_058)