Projekt zrealizowany - zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą pożyczkową
Informacje ogólne
Grupa docelowa
mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które przed 31.12.2019 r. nie znajdowały się w trudnej sytuacji, a obecnie znajdują się w trudnej sytuacji w wyniku wystąpienia COVID-19 lub są nią zagrożone.
O Pożyczce
Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP) w dniu 17 czerwca 2020 roku podpisała Umowę Operacyjną z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK-MFF) w wysokości 5 mln zł (wkład Funduszy Europejskich) dotyczącą utworzenia Instrumentu Finansowego – Pożyczka Płynnościowa. Pożyczka Płynnościowa udzielana przez Pośrednika Finansowego (PFP) ze środków udostępnionych przez Menadżera Funduszu Funduszy (MFF), z przeznaczeniem na wsparcie przedsięwzięć realizowanych przez MŚP na terenie województwa zachodniopomorskiego w celu zapewnienia finansowania płynnościowego, w związku z negatywnymi konsekwencjami spowodowanymi epidemią COVID-19.
Pożyczki udzielane są ze środków udostępnionych przez Menadżera Funduszu Funduszy (MFF – BGK) pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu „Wspieranie przedsiębiorczości poprzez Fundusz Funduszy Pomorza Zachodniego Jeremie 2”.
Pożyczka Płynnościowa
- Kwota pożyczki: do 250.000,00 zł
- Oprocentowanie: od 0%
- Maksymalny okres spłaty: do 60 miesięcy
- Maksymalny okres karencji: do 6 miesięcy
- Raz do roku na 2 miesiące, w pierwszym i drugim roku okresu spłaty Jednostkowej Pożyczki, Pośrednik Finansowy może udzielić Ostatecznemu Odbiorcy wakacji kredytowych w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych, przy czym okres wakacji wydłuża okres spłaty Jednostkowej Pożyczki, z zastrzeżeniem nie przekroczenia maksymalnego okresu spłaty (do 60 m-cy)
- Cel finansowania:
W ramach Instrumentu Finansowego finansowane będą wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej. Środki z Jednostkowej Pożyczki mogą zostać przeznaczone na wydatki bieżące, obrotowe lub inwestycyjne, w tym np.:
– wynagrodzenia pracowników
– zobowiązania publiczno-prawne Ostatecznego Odbiorcy
– spłatę zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury itp.
– zatowarowanie, półprodukty itp.
– wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania Odbiorcy nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r.
Zabezpieczenie
Zabezpieczenie pożyczki może stanowić m.in.: weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, poręczenie osób trzecich, hipoteka, zastaw rejestrowy, blokada środków na rachunku bankowym, poręczenie Funduszu Poręczeń Kredytowych oraz inne zaakceptowane przez PFP.
Informacje dodatkowe
- Brak innych opłat i prowizji.
- Pożyczka Płynnościowa może finansować do 100% wydatków przedsiębiorstwa – wkład własny Ostatecznego Odbiorcy nie jest wymagany.
- Z pożyczki finansowane są wydatki w kwotach brutto, tj. z podatkiem VAT, bez względu na to czy przedsiębiorca ma prawną możliwość odzyskania naliczonego podatku VAT.