12 maja 2025

Przedsiębiorcy również mogą otrzymać środki na poprawę dostępności

Mężczyzna na wózku inwalidzkim przy komputerze, w tle dwie kobiety, jedna z nich siedzi na fotelu z kubkiem i notuje, w lewym dolnym rogu napis Dowiedz się więcej o Pożyczce dla przedsiębiorców na dostępnosć - podcast, u dołu po prawej stronie napis na niebieskim tle Fundusze Europejskie, poniżej na pomarańczowym tle napis Pożyczka dla przedsiębiorców na dostępność oraz na samym dole od lewej strony widnieją loga: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Barwy Rzeczypospolitej Polskiej, logo Unii Europejskiej z dopiskiem Dofinansowane przez Unię Europejską, pionowa czarna linia oddzielająca, logo PFP Polska Fundacja Przedsiębiorczości

Obowiązek zapewnienia dostępności poprzez różne działania nie jest nowym tematem, ale wciąż wymagającym dopracowania i ciągłego poszerzania. Polska Fundacja Przedsiębiorczości jest jednym z podmiotów, który oferuje fundusze, z których przedsiębiorcy mogą korzystać, by zrealizować wymogi dostępności.

Posłuchaj podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości na kanale YouTube [klik].

Gościem Michała Kaczmarka jest Dariusz Mikołajczyk, Menadżer Funduszy Pożyczkowych.

– Od 2019 roku obowiązuje ustawa, która narzuca pewne obowiązki dotyczące dostępności i istnieje specjalny fundusz, który dofinansowuje ich spełnianie. Mamy aktualnie w ofercie pożyczki związane z dostępnością w zakresie architektury czy informacji i komunikacji – mówi Dariusz Mikołajczyk, Menadżer Funduszy Pożyczkowych w Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Na samym początku, gdy ustawa o dostępności dopiero wchodziła w życie dofinansowania z nią związane nazywano „funduszem windowym”, gdyż zdecydowana większość pożyczkobiorców inwestowała środki w poprawę dostępności infrastrukturalnej budynków, w szczególności poprzez dobudowę lub wymianę wind.

– Był czas, gdy najpopularniejszą inwestycją był dźwig osobowy. Obecnie zakres dostępności jest znacznie szerszy. Nadal dużym zainteresowaniem cieszą się dofinansowania na windy i podjazdy, ale coraz częściej firmy stawiają na dostosowanie sanitariów, czy komunikacji poziomej – mówi Dariusz Mikołajczyk.

O pożyczkę na zwiększenie dostępności można starać się poprzez złożenie odpowiedniego wniosku wraz z raportem audytu dostępności. Czy przedsiębiorcy traktują przeprowadzenie audytu wyłącznie, jako obowiązek czy naprawdę zależy im na wyciągnięciu z niego wniosków?

– Raport z audytu dostępności jest dokumentem stanowiącym spis potrzeb związanych z dostępnością. Składa się z dwóch części: pierwszą są wymienione istniejące bariery w danym obiekcie, a drugą zestaw zaleceń, które należy zrealizować, aby budynek stał się bardziej dostępny. Raport z audytu jest niezbędnym załącznikiem do wniosku o pożyczkę – mówi Dariusz Mikołajczyk.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości jest podmiotem nie tylko oferującym dofinansowania, ale także pełni funkcję informacyjną i doradczą dla przedsiębiorców, którzy zamierzają szukać środków na zwiększenie dostępności.

– Jeśli chodzi o finansowanie dostępności to jest to temat merytorycznie złożony. Audyt musi spełniać pewne oczekiwania wynikające z przepisów prawa. Audyt może inwestor wykonać samodzielnie albo zlecić to osobie zewnętrznej, także ze specjalnymi uprawnieniami. Polska Fundacja Przedsiębiorczości udziela niezbędnych wskazówek i informacji na każdym etapie postępowania – mówi Dariusz Mikołajczyk.

Nowością w krajowych przepisach jest Polski Akt Dostępności, który wchodzi w życie już 28 czerwca 2025 roku.

– Przepisy tego aktu, ustawy będą dotyczyć szerszej grupy przedsiębiorców i należy pamiętać, że jeśli firma, która jest zobligowana do zapewnienia dostępności nie będzie się wywiązywać z tego obowiązku to może zostać do tego wezwana – mówi Dariusz Mikołajczyk.

Więcej informacji o projekcie w zakładce Pożyczka dla przedsiębiorców na dostępność.

Zobacz również

Wszystkie aktualności
Nowa strona internetowa Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości

Ma być jeszcze bardziej funkcjonalna i przejrzysta. Cel? Szerszy dostęp do informacji dla wszystkich przedsiębiorców i osób...

Ciąg logotypów: Województwo Śląskie, Śląski Fundusz Rozwoju, Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Na zdjęciu widoczna nowoczesna maszyna. Na grafice napis Pożyczka InnowacyjnaNawet pół miliona złotych na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań

To atrakcyjna oferta, jakiej przedsiębiorcy z województwa śląskiego na pewno nie znajdą w komercyjnych instytucjach...

Tekst: Informacja. Skrócone godziny otwarciaInformacja

Informujemy, że w dniu 15 maja 2025 r. (czwartek) siedziba oraz oddziały Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości będą czynne do...

Mężczyzna na wózku inwalidzkim przy komputerze, w tle dwie kobiety, jedna z nich siedzi na fotelu z kubkiem i notuje, w lewym dolnym rogu napis Dowiedz się więcej o Pożyczce dla przedsiębiorców na dostępnosć - podcast, u dołu po prawej stronie napis na niebieskim tle Fundusze Europejskie, poniżej na pomarańczowym tle napis Pożyczka dla przedsiębiorców na dostępność oraz na samym dole od lewej strony widnieją loga: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Barwy Rzeczypospolitej Polskiej, logo Unii Europejskiej z dopiskiem Dofinansowane przez Unię Europejską, pionowa czarna linia oddzielająca, logo PFP Polska Fundacja PrzedsiębiorczościPrzedsiębiorcy również mogą otrzymać środki na poprawę dostępności

Pożyczka na kształcenie jest Instrumentem Finansowym, mającym na celu wspieranie osób dorosłych w edukacji.