Słodyczowy potentat spod Szczecina postawił pięciogwiazdkowy hotel w Świnoujściu. „Na pierwszy urlop pojechałem po 15 latach prowadzenia biznesu”

03.07.2024

Ostatni przed wakacyjną przerwą odcinek programu „Historie biznesu” przedstawia historię przedsiębiorcy, który udowadnia, że wielkie i luksusowe hotele nad polskim morzem to nie tylko wielkie sieciówki, ale i polski kapitał. Grzegorz Dobosz ponad pięć lat temu otworzył pięciogwiazdkowy hotel Hamilton w Świnoujściu, ale jeszcze wcześniej zdecydował się na modernizację dawnego hotelu pracowniczego Zakładów Chemicznych Police. Poza sektorem HoReCa firma jest właścicielem fabryki cukierków i słodyczy. „Historie Sukcesu” to wspólny projekt portalu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości i wSzczecinie.pl.

Zachęcamy do obejrzenia najnowszego odcinka z serii "Historie sukcesu" na naszym kanale YouTube (klik)

Najpierw przemysł, potem ciastka i cukierki, a teraz dwa duże hotele

Grzegorz Dobosz swoją działalność biznesową zaczynał jeszcze w latach 80, zajmując się między innymi produkcją przemysłową i elektryczną. Przedsiębiorca w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl przyznał jednak, że zawsze starał się szukać nowych rozwiązań biznesowych. Tak w 1992 roku powstała fabryka cukierków Dobosz, która istnieje do dzisiaj i jest jednym z nielicznych polskich producentów słodyczy eksportujących swoje wyroby niemal na cały świat.

- Założyłem firmę cukierniczą, bo początek lat 90 był bardzo niepewny w biznesie. Chciałem zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie, pracownikom, dywersyfikacja była więc właściwie koniecznością. Sektor spożywczy nie był łatwy, ale chciałem robić coś innego. Z wykształcenia jestem elektrykiem i to było bardziej oczywiste niż słodycze, ale w przemyśle były zatory płatnicze, spowolnienie gospodarcze. Gdy do Polski wchodził kapitalizm, ładne kolorowe rzeczy, to na rynku brakowało polskich odpowiedników. Najpierw chciałem produkować piwo w puszkach, a skończyło się na słodyczach – mówi Grzegorz Dobosz.

Biznes ten nie jest łatwy. Grzegorz Dobosz przyznaje, że zakłady produkcji spożywczej mierzą się z wielką konkurencją, a docieranie do klienta w czasach dyktatu dyskontów bywa problemowe.

Przedsiębiorca na pierwszy dłuższy urlop pojechał po ponad dekadzie prowadzenia firmy.

- O urlopach to zawsze marzyłem, stać nas było na wyjazdy, ale zawsze czułem, że jesteśmy na dorobku, nie ma czasu na wyjazdy i jeszcze trzeba pilnować firmy. Potrafiłem wyjechać z żoną w góry, zawieźć ją, wrócić na chwilę do firmy i potem znowu w góry. Może to trochę nasza wina, że tak to działało. Wtedy było przeświadczenie, że żeby dojść do sukcesu to trzeba się poświęcić – mówi Grzegorz Dobosz.

Fabryka cukierków i słodyczy Dobosz zatrudnia kilkaset osób. Jest to jeden z największych pracodawców powiatu polickiego.

Dwa hotele, ale dwa zupełnie inne modele biznesowe

Jak to się stało, że Grzegorz Dobosz zainwestował w hotele? Pierwszy z nich – policki Dobosz, w tym roku kończy 20 lat od momentu uruchomienia. Świnoujski Hamilton turystów przyjmuje od pięciu lat. Oba cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, choć formuła ich działania jest nieco inna. Hotel w Policach bardziej skupia się na biznesie, organizacji przyjęć okazjonalnych i eventów, a hotel w Świnoujściu to obiekt turystyczny połączony ze SPA i rozbudowaną częścią gastronomiczną.

- Hotel w Policach jest obiektem typowo biznesowym, konferencyjnym. W Świnoujściu stawiamy na relaks i wypoczynek. Proszę mi wierzyć, że mamy tutaj gości z Niemiec, którzy przyjeżdżają nawet na 21 dni. Świnoujście to jest w tym momencie topowa lokalizacja – mówi Grzegorz Dobosz.

- Każda działalność gospodarcza obarczana jest ryzykiem. Nawet budowa hotelu w Świnoujściu jest czymś, co może przynieść nam dużo niepewności, udowodniła nam to pandemia. Mieliśmy hotel kompletnie zamknięty na klucz, ale w Policach wtedy podwoiły nam się obroty, bo przyjmowaliśmy pracowników Zakładów Chemicznych Police – mówi Grzegorz Dobosz.

„Historie sukcesu” to projekt Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości i portalu wSzczecinie.pl. Kolejne odcinki już jesienią.

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej