19 listopada 2024

Kim są „zielone kołnierzyki”? Ten sektor zyskuje mocno na rynku pracy

Polska Fundacja Przedsiębiorczości "Zmieniamy zawód" odnawialne źródła energii, odcinek 9

Odnawialne Źródła Energii, offshore, energetyka morska, onshore, ochrona środowiska, zielona i niebieska energia – te pojęcia w ostatnim czasie są odmieniane przez wszystkie przypadki w wielu firmach. Nic dziwnego – to właśnie sektor „green” w ostatnich latach rozwijał się na Pomorzu Zachodnim oraz w przymorskich częściach Polski najdynamiczniej. Eksperci nie mają wątpliwości, że kształcenie w tym kierunku lub zmiana zawodu na taki, daje nam szansę na rozwój i dobre zarobki. – To kwestia tego, że realizowanych jest wiele projektów, które wymagają silnego wsparcia kadrami, które będą gotowe do pracy – mówi współtwórca firmy Foton Novelty Radosław Depczyński.

Najnowszy odcinek cyklu „Zmieniamy zawód” obejrzysz: tutaj

„Dopiero od kilku lat możemy powiedzieć, że osoby przechodzące z firmy do firmy są specjalistami”

„Zielona energia” to rodzaj działania, które jest relatywną nowością na rynku pracy. W tej szerokiej definicji mieści się praca związana np. z fotowoltaiką, pompami ciepła, ochroną środowiska czy sektorem offshore.

– Jest to sektor bardzo dynamiczny, szybko rozwijający się i oparty na kapitale zagranicznym. W Szczecinie powstają nowe biura, nowe firmy inwestują, jest to wszystko w fazie rozpędu. Dla pracowników zielonej energii będzie na pewno praca na kolejne lata – mówi współtwórca firmy Foton Novelty Radosław Depczyński.

Na rynku pracy potrzeba ekspertów, gotowych do podjęcia pracy w sektorach związanych z zieloną energią. Eksperci przyznają jednak, że szerokość pojęcia może być dla potencjalnych pracowników myląca. Najbardziej potrzeba monterów i specjalistów od konstruowania np. paneli fotowoltaicznych. Potrzebni są także menadżerowie i eksperci ds. handlu zorientowani w branży.
– Jeżeli chcemy być doradcą techniczno-handlowym to nie ma wielkich wymagań dotyczących wykształcenia, ale trzeba być przygotowanym do pracy z konkretnym produktem. Dopiero od kilku lat możemy powiedzieć, że osoby przechodzące z firmy do firmy są specjalistami – przyznaje Paweł Kostkiewicz, właściciel filmy Solko Energy.

Czy łatwo jest zmienić pracę na taką związaną z zieloną energią? Aleksandra Moj w firmie Foton Novelty jest już od jakiegoś czasu. Wcześniej związana była z budownictwem. Jak mówi, gdy zaczynała pracę w zielonej energii sama była „zielona”.

– Zajmuje się projektowaniem w sektorze paneli fotowoltaicznych. Sama branża w Polsce dopiero się tworzy i ciągle się rozwija. Gdy kończyłam studia to już było o niej głośno i to wszystko cały czas się rozwija. Jest to wiedza, której trzeba się nauczyć. Ja skończyłam budownictwo, pracowałam w tej dziedzinie. Musiałam się sporo nauczyć, ale to jest możliwe – mówi Aleksandra Moj.

Studenci już rozchwytywani

Zielona energia jest wdzięcznym miejscem do pracy dla osób planujących zmianę zawodu, ale także dla studentów. W regionie zarówno Politechnika Morska, Politechnika Koszalińska jak i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny kształcą ekspertów gotowych do pracy w tej branży.

– Interesuje się Odnawialnymi Źródłami Energii, wcześniej uczyłem się na tym kierunku w technikum, wiążę się z tym swoją przyszłość i jednocześnie chce być wsparciem dla firmy rodzinnej, która działa w tym zagadnieniu – mówi Michał Bartnicki, student ZUT.

– Chciałbym być projektantem systemów w sektorze OZE. Myślę, że jest to perspektywiczny zawód dla młodych ludzi interesujących się ochroną środowiska. Przekształcamy w energię naturalne zasoby np. słońce czy wiatr i to jest w tym najbardziej pasjonujące – mówi Jakub Majdanik.

Niektórzy zaczynają już na studiach. To nic zaskakującego. Eksperci np. sektora offshore czy projektanci energetyczni są dzisiaj tak pożądani na rynku jak niegdyś specjaliści IT.

– Przedsiębiorca przyszedł do nas na zajęcia, zaoferował praktyki, a potem część studentów została w pracy. Przygotowuję obecnie podstawowe dokumenty do budowy farm wiatrowych, analizuje warunki planistyczne i projektuje niektóre inwestycje – mówi Jakub Cegiełka, student ZUT.

Dobra praca i dobre pieniądze

Czy rynek pracy potrzebuje specjalistów od zielonej energii? Eksperci są zgodni, że tak i jest to branża perspektywiczna, ale bardzo zmienna. Sektor offshore rozwija się bardzo dynamicznie, ale już energetyka wiatrowa, fotowoltaika i zielony sektor grzewczy mają swoje mocniejsze i słabsze momenty na rynku. Może to mieć odzwierciedlenie np. w ilości zleceń, a co za tym idzie gęstości zatrudnienia.

– Zielona energia jest pojęciem, które może dotyczyć sektora offshore czy onshore, ale i fotowoltaiki czy pomp ciepła. Eksperci techniczni nie tylko mogą liczyć na pracę, ale i na dobre wynagrodzenie – mówi ekspertka rynku pracy Anna Sudolska.

Eksperci przyznają jednak, że w biznesie ukuło się już powiedzenie, że osoby zajmujące się zieloną energią to tzw. „zielone kołnierzyki”.

– Zielone kołnierzyki zajmują się wszystkim, co związane jest z ochroną środowiska, ekologią i odnawialnymi źródłami energii. To oznacza, że na rynku pracy dochodzi do znaczącej dywersyfikacji pojęć. Kiedyś mówiliśmy tylko o „białych kołnierzykach” czyli menadżerach i pracownikach administracyjnych oraz o „niebieskich kołnierzykach” czyli tych, którzy zajmują się pracą fizyczną – mówi trenerka biznesu i ekspertka Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości Elżbieta Stelmach.

Program „Zmieniamy zawód” to inicjatywa Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości realizowana przez portal wSzczecinie.pl. Przed nami dziesiąty odcinek cyklu. Zajmiemy się HR i księgowością.

Zobacz również

Wszystkie aktualności
Informacja- Fundusz wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych powodzią Ciąg logotypów: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, BGK Bank Gospodarstwa Krajowego, PFP Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Rozpoczęcie naboru wniosku. Trwa nabór wnioskówWiele firm nadal boryka się ze skutkami powodzi. Ważne wsparcie od Polskiej...

Jesienią 2024 roku przez kilka województw w Polsce przeszedł kataklizm, który sprawił, że stracili wielu mieszkańców...

Polska Fundacja Przedsiębiorczości Harmonogram szkoleń 01-04.07Aż siedem szkoleń na początku lipca!

Platforma Szkoleniowa Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości nie zatrzymuje się w sezonie wakacyjnym – wręcz przeciwnie,...

PFP Dzień tematyczny: Zautomatyzuj swoją pracę! – AI w marketingu i pracy codziennej„Zautomatyzuj swoją pracę! – AI w marketingu i pracy codziennej”

… pod taką nazwą Polska Fundacja Przedsiębiorczości organizuje kolejny Dzień Tematyczny. Przed nami trzy szkolenia – jedno...

Jak się ubrać do pracy, gdy za oknami jest 30 stopni Celsjusza? „Garnitur dla...

Czy wyobrażamy sobie prawnika bez krawata? Raczej nie. Ale czy wolimy być obsługiwani przez kogoś w koszulce polo czy...