Żeby nieść pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy potrzebują wsparcia – zachęcamy do wspierania Banków Żywności

28.04.2022

Banki Żywności w Szczecinie apelują o wsparcie – ich sytuacja radykalnie zmieniła się od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Ilość świadczonej pomocy musi zostać zwiększona, a możliwości finansowe i logistyczne organizacji pozostają bez zmian. Polacy wspaniale zareagowali na potrzeby uchodźców w pierwszym momencie ich pobytu w Polsce. Od wybuchu wojny minęło już ponad 60 dni. Nie ma nic dziwnego w tym, że możliwości oddolne są na wyczerpaniu. Do akcji muszą więc włączyć się organizacje otoczenia biznesu i przedsiębiorcy – przekonuje Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Bank Żywności Szczecin od ponad 6 lat realizuje działania z obszaru pomocy społecznej tj. programy pomocy żywnościowej, aktywizacji społecznej oraz edukacji, współpracując między innymi z podmiotami wspierającymi osoby potrzebujące.

- Poza kluczową misją, staramy się uświadamiać społeczeństwu jak racjonalnie gospodarować żywnością, aby uniknąć jej marnotrawienia. Uczymy również podstawowych zasad prawidłowego żywienia oraz diety. Na co dzień Fundacja buduje most pomiędzy przedsiębiorcami, samorządami, organizacjami pomocowymi oraz osobami potrzebującymi wsparcia. Rezultatem tych działań w ostatnim czasie jest pozyskanie i redystrybucja 520 ton żywności w ubiegłym roku kalendarzowym – mówi Piotr Nagórski, przedstawiciel organizacji Bank Żywności.

- Z racji działań zbrojnych Federacji rosyjskiej na Ukrainę, niewyobrażalnie zwiększyło się zapotrzebowanie na podstawowe produkty spożywcze i higieniczne. W samym marcu pozyskaliśmy i przekazaliśmy organizacjom 80 ton ww. artykułów. W związku z powyższym nadwyrężył się również budżet fundacji, ze względu na wzrost cen usług - transport, wynajem oraz takich produktów jak paliwo, co jest niezbędne w całym procesie – dodaje Nagórski.

Banki Żywności zaapelowały o wsparcie finansowe oraz przekazywanie produktów spożywczych o długim terminie ważności. – Społeczna odpowiedzialność biznesu to zaangażowanie i pomoc w sytuacjach, gdy siła tej pomocy dookoła z różnych powodów jest mniejsza. Polacy wspaniale zdali egzamin z pomagania, ale musimy zrozumieć, że ich możliwości też się kończą - mówi Marcin Pawłowski, Prezes PFP.

Zachęcamy do wspierania inicjatywy - Informacje o działaniu banków żywności można znaleźć na stronie: www.szczecin.bankizywnosci.pl 

 

 

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej