Podsumowanie szkolenia - Praca zdalna - jak nie dać się złowić w sieci?

17.01.2022

Bezpieczna firma podczas pracy zdalnej
Praca przy komputerze poza biurem ma swoje plusy, ale też rodzi wiele niebezpieczeństw, szczególnie w kontekście ochrony danych i korzystania z sieci Internet. Można jednak zastosować proste metody zwiększające nasze cyberbezpieczeństwo – poznali je uczestnicy pierwszego w tym roku szkolenia organizowanego w ramach Biznesu Nowej Ery przez Polską Fundację Przedsiębiorczości, Santander Bank i Santander Factoring.

Nowa pandemiczna rzeczywistość sprawiła, że wielu przedsiębiorców musiało postawić na pracę zdalną, żeby uratować swój biznes i zapewnić ciągłość działania. Wiązało się to z reorganizacją systemu pracy i zastosowaniem często nieznanych do tej pory rozwiązań. Dziś praca zdalna nikogo już nie dziwi, ale wciąż wielu z nas nie wie, jak wiele niebezpieczeństw się z nią wiąże. Bez zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, dane naszej firmy mogą szybko trafić w niepowołane ręce, a to zwykle kończy się biznesową katastrofą. Nic więc dziwnego, że pierwsze tegoroczne szkolenie Biznesu Nowej Ery, które odbyło się 11 stycznia, poświęcone było cyberbezpieczeństwu w kontekście pracy zdalnej.

Biznes Nowej Ery to cykl darmowych szkoleń on-line przeznaczonych dla przedsiębiorców i ich pracowników, które odbywają się cyklicznie od listopada 2021 roku. Tematyka zajęć obejmuje m.in. bezpieczeństwo w biznesie, projektowanie usług czy produktów, e-commerce, pozycjonowanie stron internetowych oraz innowacyjność w przedsiębiorstwie. Wykłady prowadzą specjaliści z zakresu prawa, finansów, księgowości, zarządzania i marketingu.

Podczas pierwszego, tegorocznego szkolenia o tym, jak nie dać się złowić w sieci, opowiadał Rafał Jaworski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z ponad
10-letnim doświadczeniem w prowadzeniu e-biznesu. Podkreślał jak ważna jest podstawowa higiena pracy zdalnej, szyfrowanie danych i stworzenie polityki bezpieczeństwa. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się m.in. tego, dlaczego nie należy korzystać z darmowych sieci wi-fi, po co zasłaniać kamerkę w komputerze, kiedy jej nie używamy, a także w jaki sposób blokować komputer, kiedy od niego odchodzimy.

- Cybernetyczna ochrona firmy to kompleksowe zadanie, którego podstawowym elementem jest pracownik – podkreśla Rafał Jaworski. - Zestaw prawidłowych działań na poziomie operacyjnym, jak odpowiednio przygotowane stanowisko codziennej pracy, separacja użytkowników i higiena korzystania z mediów społecznościowych mogą stać się użyteczną zaporą wobec potencjalnych ataków. To szkolenie przybliżyło kluczowe procedury zarządzania u podstaw, które zastosowane kompleksowo, pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.

Podczas szkolenia użytkownicy poznali łatwe, także bezpłatne, metody zabezpieczenia danych przedsiębiorstwa, ale też mieli okazję do zadawania pytań i sprawdzania zdobywanej wiedzy na bieżąco dzięki quizom przygotowanym przez prowadzącego. Po zakończeniu spotkania każdy
z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający zdobyte kompetencje i umiejętności.

Jeśli nie udało się wam wziąć udziału w tym szkoleniu na żywo, to nic jeszcze nie jest stracone. Zaległości można nadrobić, odwiedzając Platformę Szkoleniową Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości pod adresem https://szkolenia.pfp.com.pl/e-learning/151 Znaleźć tam można zapis video całego spotkania

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej