Podcast: Polski Ład zmienia funkcjonowanie firm

14.01.2022

Pierwszy w roku 2022 podcast Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości dotyczy tematu przez przedsiębiorców uznanego za prawdopodobnie temat kwartału. Polski Ład to ustawa, która zmienia funkcjonowanie firm pod kątem kadrowym, podatkowym, księgowym i organizacyjnym. Ustawa ma 700 stron, a jej nowelizacje przyjmowane były jeszcze w przede dniu wejścia w życie. Zalety Polskiego Ładu? Kwota wolna od podatku, szereg ulg dla przedsiębiorców, kompleksowe podejście do tematu podatków. Wady? Duże obciążenia dla niektórych firm, zbyt duże tempo przyjmowania rozwiązań legislacyjnych, niejasne interpretacje przepisów. – Łatwo nie jest, ale też nie jest tragicznie. Musimy sobie z uporządkowaniem tego wszystkiego. Z mojej perspektywy największym problemem jest ilość zmienianych przepisów i mnogość tematów, które należy wdrożyć. Przedsiębiorcy trochę się tego wszystkiego przestraszyli – mówi Natalia Gorczyca, doradca podatkowy.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości na naszym kanale YouTube [KLIK]. Z Natalią Gorczycą rozmawiał Michał Kaczmarek.

Polski Ład zapowiadany był jako sztandarowy program gospodarczy, którego celem jest wprowadzenie większej sprawiedliwości społecznej w rozliczeniach podatkowych. – Polski Ład powstał żeby rozliczenie np. poprzez składkę zdrowotną było bardziej fair. Żeby przedsiębiorca płacił składkę od rzeczywistego dochodu. Można to zaakceptować, ale diabeł tkwi w szczegółach. Jest mnóstwo wyjątków, wyłączeń czy skomplikowanych interpretacji. W praktyce składka staje się podatkiem. Druga sprawa to kwestie kadrowe. Jeżeli pracownik nie ma dochodu to nie musi płacić składki, a przedsiębiorca nawet jak ma straty, to zobowiązania nadal musi regulować – mówi Natalia Gorczyca.

- Najważniejsza rzecz to zastanowienie się czy forma opodatkowania przyjęta przez przedsiębiorcę jest odpowiednia. Do 20 lutego jest czas, by wybrać np. zamiast ryczałtu podatek liniowy albo skalę zamiast ryczałtu. Zdecydowana większość przedsiębiorców jest z Polskim Ładem na bieżąco. Należy zweryfikować czy sposób opłacania podatków pozostaje w firmach bez zmian czy należy go zmienić. Udzielamy takich porad całe mnóstwo – dodaje Natalia Gorczyca. Według ekspertki poza wyborem rozliczenia najwięcej emocji budzi składka zdrowotna i sposób jej naliczania oraz ulga dla klasy średniej i to, czy taka ulga powinna przez przedsiębiorców i pracowników być składana, czy może jest to zbyt duże ryzyko biorąc pod uwagę np. możliwy dochód.

Księgowi w ostatnich tygodniach mogą liczyć na rekordowe zainteresowanie ich pracą. Niektóre kancelarie podatkowe, księgowe i kadrowe wręcz odmawiają przyjmowania nowych klientów. Powodem jest to, że Polski Ład wymaga ogromnego zaangażowania czasowego i nie zawsze da się pomóc wszystkim zainteresowanym. – Specjalizacja staje się czymś realnym. Nie jest tak, że księgowy czy kadrowy jest w stanie ogarnąć wszystko. Nie jesteśmy w stanie, tak po ludzku. Przełom roku jest zawsze bardzo trudny, nawet jak nie było Polskiego Ładu – dodaje Natalia Gorczyca.

ZACHĘCAMY DO WYSŁUCHANIA CAŁEJ ROZMOWY

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej