4 lutego 2022

Podcast: Izba Skarbowa o Polskim Ładzie

Podcast: Izba Skarbowa o Polskim Ładzie

Polski Ład przyniósł rewolucje.

Tak wielkiej rewolucji w podatkach, sprawach księgowych i kadrowych jeszcze nie było. Styczeń to czas, kiedy gospodarczy dyskurs i niemal całą uwagę przedsiębiorców zagarnął Polski Ład. Jakie są najczęstsze pytania i wątpliwości przedsiębiorców? Czy po miesiącu funkcjonowania Polskiego Ładu przedsiębiorcy rozumieją go lepiej czy może jest zupełnie odwrotnie? Czy Krajowa Administracja Skarbowa wspiera przedsiębiorców? O to zapytaliśmy naszych gości!

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości na naszym kanale YouTube [klik]. Michał Kaczmarek rozmawia z Moniką Getką-Brzozowską, zastępcą dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie oraz Małgorzatą Brzozą, rzecznikiem tej instytucji.

Przedsiębiorcy od kilku tygodni próbują opanować Polski Ład, co dla wielu nie jest sprawą łatwą. Jedną z instytucji, która pomaga w organizowaniu merytorycznej wiedzy i objaśnia meandry zmian jest Krajowa Administracja Skarbowa. Szczeciński oddział KAS organizuje spotkania dla przedsiębiorców, czaty, webinary oraz służy wiedzą poprzez komunikatory oraz telefonicznie. Wszystko po to, by obiektywnie stwierdzając, skomplikowany Polski Ład, stawał się dla przedsiębiorców coraz bardziej przejrzysty.

– Główne pytania dotyczą przede wszystkim sprawy obowiązków pracodawców. Przedsiębiorcy pytają o naliczanie zaliczek, najwięcej pytań dotyczy tego, czy w każdej sytuacji przedsiębiorcy muszą stosować rozporządzenie czy może są wyjątki. Trzeba je stosować jeżeli pracownik złożył oświadczenie, by ostrącać mu od wynagrodzenia kwotę wolną od podatku. Jeżeli takiego życzenia nie ma to nie trzeba stosować rozporządzenia. Pytano także o umowy zlecenia i odpowiadamy: tak, należy odprowadzać zaliczki także od tego typu umowy cywilnoprawnej. Przedsiębiorcy są także zainteresowani tym, czy oni sami mogą korzystać z ulgi dla klasy średniej – mówiła Monika Getka-Brzozowska w rozmowie PFP.

Eksperci przyznają, że wielu przedsiębiorców oraz księgowych nad Polskim Ładem pracuje krok po kroku. Najpierw zajmują się wyborem sposobu rozliczenia, potem ulgą dla klasy średniej, składką zdrowotną, a na koniec sprawami szczegółowymi. Podczas spotkań z ekspertami Krajowej Administracji Skarbowej najwięcej pytań dotyczy indywidualnego działania poszczególnych firm.

– Osoby zainteresowane nowymi przepisami najpierw zwykle zajmowali się ulgą dla klasy średniej, a następnie kwestią rozporządzenia z 7 stycznia. Teraz przechodzimy do konkretów i spraw bardziej szczegółowych. Podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym jest tzw. skala podatkowa, czyli opodatkowanie w formule ogólnej. Jeżeli podatek nie wybierze żadnej innej formy opodatkowania to rozlicza się według skali podatkowej. Zmian korzystnych w tym przypadku jest najwięcej, bo wiele ulg zapisanych w Polskim Ładzie jest wówczas w zasięgu przedsiębiorcy – dodaje Monika Getka-Brzozowska.

Polski Ład ma już miesiąc, ale w planach są kolejne webinary i spotkania o charakterze informacyjnym skierowane do przedsiębiorców. – Cały czas trwają webinaria, live chaty, my jako eksperci również w nich uczestniczymy. Staramy się odpowiadać na wszystkie pytania i rozwiewać wątpliwości. Jest formularz elektroniczny, dyżur telefoniczny, staramy się, by form kontaktu z nami było jak najwięcej – mówi rzeczniczka KAS w Szczecinie Małgorzata Brzoza.

ZAPRASZAMY DO WYSŁUCHANIA CAŁEJ ROZMOWY

Zobacz również

Wszystkie aktualności
Informacja- Fundusz wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych powodzią Ciąg logotypów: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, BGK Bank Gospodarstwa Krajowego, PFP Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Rozpoczęcie naboru wniosku. Trwa nabór wnioskówWiele firm nadal boryka się ze skutkami powodzi. Ważne wsparcie od Polskiej...

Jesienią 2024 roku przez kilka województw w Polsce przeszedł kataklizm, który sprawił, że stracili wielu mieszkańców...

Polska Fundacja Przedsiębiorczości Harmonogram szkoleń 01-04.07Aż siedem szkoleń na początku lipca!

Platforma Szkoleniowa Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości nie zatrzymuje się w sezonie wakacyjnym – wręcz przeciwnie,...

PFP Dzień tematyczny: Zautomatyzuj swoją pracę! – AI w marketingu i pracy codziennej„Zautomatyzuj swoją pracę! – AI w marketingu i pracy codziennej”

… pod taką nazwą Polska Fundacja Przedsiębiorczości organizuje kolejny Dzień Tematyczny. Przed nami trzy szkolenia – jedno...

Jak się ubrać do pracy, gdy za oknami jest 30 stopni Celsjusza? „Garnitur dla...

Czy wyobrażamy sobie prawnika bez krawata? Raczej nie. Ale czy wolimy być obsługiwani przez kogoś w koszulce polo czy...