Głos Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości na Baltic Economic Congress. Prezes Pawłowski: „Obawiam się spowolnienia gospodarczego”

21.09.2022

25 lat istnienia świętuje Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie. Polska Fundacja Przedsiębiorczości jest partnerem w organizacji jubileuszu. – Od lat współpracujemy z Izbą. To relacje, które pozwalają nam szerzej docierać do przedsiębiorców, słuchać ich opinii na ważne tematy dotyczące ekonomii i biznesu oraz budować nowe relacje, cenne w funkcjonowaniu naszej organizacji. Ćwierć wieku istnienia to piękny wiek, który pozwala już na to, by dojrzale spojrzeć w przeszłość i podsumowywać co się udało zrobić. Myślę, że szereg sukcesów, które Izba osiągała przez lata zasługuje na gratulacje – mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Dodajmy, że PFP w tym roku również kończy 25 lat istnienia.

Wiele pytań i ważne odpowiedzi. Polska Fundacja Przedsiębiorczości na Baltic Economic Congress

Polska Fundacja Przedsiębiorczości posiadała swoje stanowisko informacyjno-promocyjne podczas Baltic Economic Congress. Przez dwa dni promowaliśmy naszą działalność oraz opowiadaliśmy o naszej platformie szkoleniowej. Głos w czasie debat plenarnych zabrali także przedstawiciele fundacji. Prezes Marcin Pawłowski wziął udział w panelu o megatrendach i perspektywach gospodarczych, a członek zarządu PFP Jacek Madej mówił o gospodarce 4.0.

- Do zmienności należy się przyzwyczaić, ona będzie występować, to perspektywa najbliższych lat. Musimy się do niej dostosować, a mam wrażenie, że przedsiębiorcy w Polsce potrafią być najbardziej elastyczni w Europie. Moim zdaniem potrzebne jednak będzie wsparcie Państwa – mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Podczas Baltic Economic Congress padały pytania o inwestycje, inflację, pandemię czy kryzys energetyczny.

– Jestem przedstawicielem małego przedsiębiorstwa i od 5 lat dostawałem propozycje stałych cen za energię i z tego skorzystaliśmy. Odnosząc się do nauki zdalnej i pracy zdalnej to moim zdaniem wszystko ma swoje granice. Słyszałem ostatnio anegdotę. Kogo byśmy wybrali: lekarza, który uczył się zdalnie czy na żywo? Musimy być ostrożni i znać granice, kiedy dobrze jest funkcjonować online, a kiedy należy wracać do pracy na żywo. Obawiam się spowolnienia gospodarczego, ale wierzę, że pojawią się nowe środki na inwestycje – mówił podczas debaty Prezes Pawłowski.

Merytoryczna dyskusja o Gospodarce 4.0

Jak zachodniopomorskie firmy radzą sobie z wdrażaniem zasad Gospodarki 4.0? Czy rewolucja przemysłowa w kontekście technologicznym jest nam bliska? Czy firmy są gotowe na pracę zdalną nie tylko w czasie pandemii, ale i na co dzień? O tym mówiono podczas drugiego panelu.

- Od dawna nawet w mikrofirmach mamy rozbudowane systemy IT, widzimy tutaj ciągłą chęć rozwoju. Automatyzacja i informatyzacja związana z nazwą 4.0 to jeszcze duża lekcja do odrobienia dla przedsiębiorców w Polsce. Jeżeli chodzi o maszyny wobec liczby zatrudnionych to średnia dla Unii Europejskiej to 114, a my mamy 52.

Podczas debaty Jacek Madej mówił o tym, jak przedsiębiorcom może pomagać Polska Fundacja Przedsiębiorczości.

- Powinniśmy dążyć do tego, by zdefiniować i zinwentaryzować to, co posiadają i podpowiadać im jak dalej rozwijać ich potencjał. Jako Polska Fundacja Przedsiębiorczości wspieramy firmy między innymi instrumentami zwrotnymi czy Funduszem Usług Rozwojowych - FUR2. Należy jak najszybciej uruchomić nowe środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, warto tutaj uwzględnić dotacje między innymi na automatyzację i robotyzacje – mówił Jacek Madej.

Nasi przedstawiciele wzięli również udział w gali Północnej Izby Gospodarczej, która odbyła się we wtorkowy wieczór w Operze na Zamku.

gala.jpg
gala2.jpg
gala3.jpg
307686471_841623816862902_1366987605271210853_n.jpg
ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej