Podsumowanie webinaru: Rynek pracy 2021. Zagrożenia i wyzwania

15.02.2021

„Poszukiwani są pracownicy posiadający kompetencje techniczne” – jakie firmy chcą zatrudniać pracowników mimo pandemii?

Choć bezrobocie w roku 2020 wzrosło o kilka punktów procentowych, to nie możemy mówić, że sytuacja na rynku pracy jest dramatyczna. Jak wyjaśniali eksperci podczas Webinaru Live Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości osób szukających pracy, ale i firm prowadzących rekrutację jest wciąż bardzo dużo. Kto jest poszukiwany? Specjaliści IT, osoby zorientowane w branży e-commerce, osoby do pracy w handlu, ale także technicy i specjaliści gotowi do pracy w branży morskiej czy fabrykach. – Stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim za grudzień 2020 wynosi 8,3 procenta. Jest to 1,5 wzrostu rok do roku. W skali kraju te wskaźniki prezentują się lepiej, ale przy tej całej sytuacji, która jest na rynku to cieszmy się, że one nie wyglądają drastycznie. Nie ma załamania na rynku pracy – wyjaśniał dr Krzysztof Osiński, Prezes Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie.

Przemysł w doskonałej formie, usługi zdecydowanie gorzej. „Wzrost stopy bezrobocia najniższy w Europie”

Sytuacja w Polsce nie jest jeszcze zła – według ostatnich badań nasza ogólna stopa bezrobocia i jej wzrost jest drugi najniższy w całej Europie. To dobre informacje. Z czego wynika relatywnie dobry wynik polskiej gospodarki? Jak mówi dr Krzysztof Osiński to kwestia struktury gospodarczej w Polsce: - Jesteśmy krajem bardzo uprzemysłowionym, a przemysł w roku 2020 notował zyski, a nie straty. W dużej mierze wynika to z portfela zamówień kształtowanego jeszcze w latach 2018-2019. Struktura PKB w Polsce jest taka, że przemysł to 40%, a tutaj pandemia poczyniła najmniejsze straty. Póki co relatywnie nisko odczuliśmy spadek PKB w roku 2020, ale oczywiście odczuwanie kryzysu w innych branżach jest głębsze. Gdybyśmy zapytali gastronomię czy hotelarstwo to byłoby mniej optymizmu. Tam sytuacja jest tragiczna – mówił w czasie Webinaru dr Krzysztof Osiński, Prezes Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie.
Jak wyglądają obecnie rekrutacje do pracy na Pomorzu Zachodnim? Jak mówi Anna Sudolska, członek zarządu IDEA HR Group sytuacja jest coraz lepsza. Rekrutacje trwają i jest ich więcej niż w roku 2021. Przedsiębiorcy chcą działać i rozwijać działalność: - Był taki moment, że spodziewaliśmy się, że wiele projektów wygaśnie lub zostanie zamrożony. Rynek zachodniopomorski możemy podzielić na dwa sektory: produkcja i usługi. Produkcja rekrutuje, powiększa przestrzeń działania, zatrudnia nowych pracowników, wygląda na to, że nadal będziemy szukać pracowników. W przypadku usług czy handlu jest oczywiście gorzej – mówi Anna Sudolska. – Poszukiwani są pracownicy posiadający kompetencje techniczne, to bardzo pożądane zawody na rynku pracy – mówi przedstawicielka Idea HR Group.

Rynek pracodawcy czy pracownika? „Rynek kompetencji”

Czy obecnie mamy więc do czynienia z rynkiem pracodawcy czy pracownika? Do marca 2020 to pracownicy mogli dosłownie przebierać w propozycjach i ofertach pracy. Wiosną ubiegłego roku pandemia zdecydowanie zmieniła układ sił na rynku pracy. Jak sytuacja wygląda obecnie? – Teraz mamy rynek kompetencji. W pewnych branżach jest to rynek pracodawcy, w innych pracownika. Sytuacja na wielu przestrzeniach jest hybrydowa – mówi Anna Sudolska z Idea HR Group.
– Ciężki dylemat do rozstrzygnięcia. Perspektywa rynku pracy jest zupełnie inna niż w minionych latach. Ja patrzę na rynek pracy pod kątem zapotrzebowania zawodowego i odnotowujemy duży nabór i duże zainteresowanie na kursy techniczne i zawodowe. Pokazuje to, gdzie młodzi ludzie chcą się lokować jeżeli chodzi o rynek pracy. Kursy budowlane, kursy elektryczne, operatorzy techniczni, tutaj zainteresowanie rośnie. Mniejsze zainteresowanie jest na przykład w gastronomii. Praktyk jest mniej i ich potencjalnych uczestników również – dodaje dr Krzysztof Osiński z Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie.

Webinary Live Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości na najważniejsze gospodarcze tematy możecie oglądać co drugi czwartek na żywo na portalu wszczecinie.pl oraz na Facebooku Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Webinar o rynku pracy można obejrzeć na kanale YouTube [KLIK]

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej