Podcast: Podsumowanie roku 2020, plany na 2021

08.01.2021

Przełomowy rok dla Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Rozmowa z Jackiem Madejem, członkiem zarządu PFP

Gdyby ktoś w styczniu 2020 roku powiedział, że już za kilka tygodni z Azji przyjdzie do nas pandemia, która zostanie w Europie na kolejny rok i zmieni nasze życie w tak diametralny sposób, wiele osób zaśmiałoby się i odeszło z niedowierzaniem. Rok 2020 dla gospodarki był czasem absolutnie przełomowym. Zeszliśmy z linii stałego wzrostu, a przedsiębiorcy muszą stawić czoła gospodarczym konsekwencjom pandemii oraz lockdownowi, który nadal trwa. Trudna sytuacja ma miejsce w całej Europie.

Jak w obliczu kryzysu radzą sobie zachodniopomorscy przedsiębiorcy? Jakie są ich główne oczekiwania i potrzeby, w czasie trwającego kryzysu? Jaki to był rok dla Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości? O tym rozmawiamy z Jackiem Madejem, członkiem zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

350 milionów złotych na pożyczki. 1300 firm, które uzyskało wsparcie

Polska Fundacja Przedsiębiorczości w tym roku zaoferowała beneficjentom rekordowe wsparcie. Rozdysponowaliśmy blisko 370 milionów złotych na pożyczki, wspartych kapitałowo zostało ponad 1300 firm z sektora MŚP. To ponad dwukrotnie więcej niż w rekordowym 2019 roku. Uwolniony został olbrzymi potencjał ludzi w Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Pokazaliśmy, że w tak trudnym okresie potrafimy efektywnie pomagać przedsiębiorcom, będąc uznanym partnerem dla BGK oraz regionalnych instytucji zarządzających środkami unijnymi.

– To spełnienie naszej misji, czyli pomocy i wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców. Od połowy marca, kiedy rozpoczęła się pandemia, przedsiębiorcy potrzebowali przede wszystkim wsparcia płynnościowego, dysponowaliśmy tymi pożyczkami i cieszyły się one rekordowym zainteresowaniem. To pożyczki nieoprocentowane, z maksymalnym okresem spłaty do 6 lat i okresem karencji w spłacie kapitału do 6 miesięcy. Niezależnie od tego, w ofercie mieliśmy i cały czas posiadamy pożyczki inwestycyjne oraz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wspieraliśmy firmy, które prowadzą inwestycje i rozwijają się, mimo niesprzyjającego otoczenia gospodarczego. – mówi Jacek Madej, członek Zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

- Podaż podmiotów zainteresowanych pożyczkami płynnościowymi była rekordowa. Rekrutacje zamykały się po kilku dniach z długą listą przedsiębiorców na liście rezerwowej. Polska Fundacja Przedsiębiorczości rozdysponowała wszystkie pieniądze, nadal po stronie przedsiębiorstw odnotowujemy duże zainteresowanie tym instrumentem finansowym, mamy nadzieję, , że niebawem pojawi się kolejne wsparcie płynnościowe – dodaje w podcaście PFP Jacek Madej.

Za nami rekordowy rok. Plany na 2021 również są ambitne

COVID-19 spowodował, że Polska Fundacja Przedsiębiorczości w dużym stopniu zmieniła spektrum swojej działalności. Nasza organizacja słynie ze szkoleń rozwojowych dla przedsiębiorców. Te nadal się odbywają, ale ich formuła zmieniła się ze stacjonarnej w zdalną. Wiosną uruchomiona zostanie nowoczesna platforma e-learningowa skierowana do przedsiębiorców, wzbogacona o podcasty, webinary oraz zapisy szkoleń prowadzonych przez naszych ekspertów. O ile rok 2020 był rekordowy i pełen kreatywnych pomysłów, tak PFP w roku 2021 nie zamierza spoczywać na laurach.

- Otwieramy się na nowe podmioty i nowych klientów. Chcemy wspierać także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, samorządy, instytucje kultury i spółki komunalne, czyli tych klientów, którzy mogą korzystać z produktu jakim jest pożyczka np. z Funduszu Dostępności. Jest to pożyczka mająca niwelować skutki braku dostępności infrastrukturalnej np. do budynków – mówi Jacek Madej. Ważnym planem rozwojowym jest otwieranie nowych jednostek terenowych i oddziałów PFP: - Zbliżamy się do naszych klientów i do przedsiębiorców w całej Polsce. Już mamy 24 oddziały, a niebawem do dyspozycji klientów będzie ich 26. Rozbudowujemy sieć oddziałów, zatrudniamy najlepszych pracowników, oferujemy nowe produkty, bierzemy udział w konkursach na dystrybucję kolejnych pożyczek, np. pożyczek na rozwój turystyki na obszarze Polski Wschodniej. To będzie bardzo aktywny rok – dodaje Jacek Madej, członek zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości zaprasza do kontaktu!

Podcast można odsłuchać na kanale YouTube [KLIK]

 

 

 

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej