Podcast: Odmrażanie gospodarki - przedsiębiorcom spadł kamień z serca

23.04.2021

Patrząc na sytuację z makroekonomicznego punktu widzenia: nie jest źle. Słuchając opinii przedsiębiorców: sytuacja jest coraz trudniejsza z każdym tygodniem. Jak więc należy oceniać gospodarkę w Polsce po I kwartale roku 2021? Jak radzą sobie przedsiębiorcy z Pomorza Zachodniego i co jest dla nich najtrudniejsze? Czy możemy spodziewać się w maju bardziej progresywnego odmrażania gospodarki? Ostatnie tygodnie przynoszą szereg pytań na które trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Jedno jest pewne: przedsiębiorcy wciąż żyją, pracują i planują przyszłość, będąc obciążonymi sporą niepewnością.

Gościem Podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości jest dr Mateusz Czerwiński, adiunkt w Katedrze Finansów i Bankowości Uniwersytetu Szczecińskiego. Rozmawia Michał Kaczmarek. Podcastu można wysłuchać na naszym kanale YouTube [KLIK]

Podczas rozmowy z ekspertem poruszonych zostało wiele tematów dotyczących zarówno gospodarki w obliczu pandemii koronawirusa jak i sytuacji przedsiębiorców. Czy przedsiębiorcy słysząc zapowiedzi luzowania obostrzeń w maju powinni czuć spadający z serca kamień czy może niepewność będzie im nadal towarzyszyć w kolejnych miesiącach?

- Ostatnie miesiące to wyższe wpływy podatkowe do budżetu, 8% wzrost wynagrodzeń rok do roku, produkcja przemysłowa wystrzeliła do rekordowego poziomu. Może gospodarka jest na tyle elastyczna, że potrafi sobie sama poradzić z trudnościami? Problemy dotykają głównie branży turystycznej, gastronomicznej i hotelarskiej. Odmrożenie gospodarki będzie szansą na przyspieszenie niektórych pozytywnych tendencji – mówił dr Mateusz Czerwiński w rozmowie z Polską Fundacją Przedsiębiorczości.

Dlaczego przemysł tak dobrze poradził sobie z pandemią? – Ten sektor był w stanie przygotować bezpieczny proces produkcyjny. To powodowało, że pracownicy mogli pracować bez przestojów. Dodatkowo popyt nakręca produkcję i oczywiście pod kątem statystycznym wygląda to doskonale. W marcu 2020 mieliśmy całkowity lockdown, co skutkuje niskim „efekt bazy odniesienia”. Pozornie sytuacja w przemyśle jest bardzo dobra, ale wciąż występują problemy w obszarze logistyki, łańcuchów dostaw i szlaków transportowych. Nie jestem także przekonany czy sama branża e-commerce będzie w stanie utrzymać w całą gospodarkę. Nie mamy aż tak dokładnych danych, by stwierdzić to jednoznacznie – mówił ekspert.

ZACHĘCAMY DO WYSŁUCHANIA CAŁEJ ROZMOWY:

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej