10 marca 2021

Podcast: Koronawirus jest z nami od roku. Gospodarcze efekty pandemii

Podcast: Koronawirus jest z nami od roku. Gospodarcze efekty pandemii

Rok z pandemią koronawirusa. Pracowity czas dla Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości

Choć trudno w to uwierzyć to w marcu 2021 mija rok od momentu, kiedy w Polsce obecna jest pandemia koronawirusa. Wcześniej przez kilka miesięcy obserwowaliśmy sytuację na świecie, ale mało kto spodziewał się, że COVID-19 tak mocno zmieni nasze życie. Obecnie jesteśmy w trakcie trzeciej fali koronawirusa. Od wielu miesięcy zamknięta jest branża fitness, gastronomia, a w ograniczonym trybie działa hotelarstwo czy handel i kultura. Zmiany odczuwa także przemysł. Jak polska gospodarka radzi sobie z pandemią? – Nie możemy mówić o gospodarczej katastrofie, bo recesja w Polsce jest mniejsza niż się spodziewano, a wskaźnik bezrobocia jest najniższy w całej Europie. Przedsiębiorcy radzą sobie tak dobrze, jak tylko mogą. Duży wpływ mają na to tarcze pomocowe i dostępność środków płynnościowych – mówi Jacek Madej, członek zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Nasza instytucja w czasie pandemii również odgrywa istotną rolę.

„Z koronawirusem i jego konsekwencjami musimy nauczyć się żyć”

Przedsiębiorcy od roku w praktyce uczą się, co to znaczy „zarządzanie kryzysowe” i „zarzadzanie ryzykiem” i choć końca pandemii w Polsce i na świecie jeszcze nie widać to w polskiej gospodarce częściej słyszymy ostatnio dobre wiadomości niż złe. Bezrobocie jest najniższe w Europie, inwestycje postępują, a sytuacja przemysłu rysuje się zaskakująco dobrze. Najgorzej radzą sobie branże bezpośrednio objęte lockdownem. Tutaj obniżenie kondycji jest widoczne i trudno o jednoznacznie pozytywne prognozy na kolejne miesiące.
– Cały świat przyspieszył. Nasza gospodarka jest pięć lat dalej niż powinniśmy być. Mówię tutaj o ekspansji zagranicznej, nowych kanałach sprzedaży, cyfryzacji, elastyczności zatrudnienia i ogólnie o podejściu do całego globalnego rynku. Pandemia zmieniła wszystko i tylko przedsiębiorcy, którzy dynamicznie reagowali na bieżące zmiany radzą sobie dobrze. Cyfryzacja i ekspansje zagraniczne oraz poszukiwanie nowych produktów będzie postępować. Przedsiębiorcy wiedzą, że nie mogą stać w miejscu. Niewątpliwie gospodarce nadal potrzebne jest wsparcie – mówi Jacek Madej, członek zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie cofniemy się w czasie i z koronawirusem oraz jego konsekwencjami musimy nauczyć się żyć. Im szybciej zmiany będą wprowadzane w życie, tym lepiej dla gospodarki. Dla przedsiębiorców największym wyzwaniem było utrzymanie płynności finansowej i utrzymanie zatrudnienia na możliwie wysokim poziomie – dodaje Jacek Madej.

270 milionów złotych wsparcia płynnościowego dla przedsiębiorców, i dodatkowe 70 milionów w styczniu i w lutym

Czas pandemii to bardzo intensywny czas pracy dla Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości jako instytucji otoczenia biznesu, która wspierała przedsiębiorców poprzez dystrybucje środków finansowych, pożyczek rozwojowych, pożyczek płynnościowych oraz szkoleń, które w pandemii odbywały się w trybie online. – w 2020 roku Udzieliliśmy 270 milionów złotych wsparcia płynnościowego. Pula środków rozeszła się dynamicznie, ale jako organizacja cały czas widzimy zapotrzebowanie i staramy się o pożyczki, które będziemy mogli redystrybuować w kierunku naszych przedsiębiorców – mówi Jacek Madej, członek zarządu PFP. – W styczniu i w lutym 2021 udzieliliśmy ponad 70 milionów złotych wsparcia dla blisko 200 firm . Nowy rok więc również jest bardzo pracowity. Potrzeby przedsiębiorców są przez nas realizowane i widzimy wielkie zapotrzebowanie na szkolenia i na usługi rozwojowe – dodaje Madej.
Co się będzie działo po Wielkanocy? Trudno powiedzieć. Niektórzy uważają, że przed nami gospodarcza odwilż, a jeszcze inni nie spodziewają się wielkich zmian i szykują się na kolejne miesiące obostrzeń. Polska Fundacja Przedsiębiorczości poszerza swoją ofertę i zaprasza przedsiębiorców do kontaktu: – Cały czas oferujemy pożyczki obrotowe i pożyczki inwestycyjne oraz środki na rozpoczynanie działalności gospodarczej. Czekamy na kolejną alokację środków w ramach pożyczek płynnościowych Krajowego Planu Odbudowy. Mamy do dyspozycji pieniądze z Funduszu Dostępności. Cały czas pracujemy nad nowymi instrumentami, będziemy starali się pozyskiwać jak najwięcej środków dla przedsiębiorców oraz pozostałych podmiotów w ramach rozwoju gospodarczego – dodaje Jacek Madej.
Polska Fundacja Przedsiębiorczości realizuje strategię ekspansji ogólnopolskiej. Do dyspozycji klientów dostępnych jest 26 oddziałów w każdym z województw Cały czas realizowane są również plany szkoleniowe – aktualny harmonogram dostępny jest na stronie internetowej PFP.

Zachęcamy do wysłuchania podcastu na kanale YouTube [KLIK]

 

Zobacz również

Wszystkie aktualności
Informacja- Fundusz wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych powodzią Ciąg logotypów: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, BGK Bank Gospodarstwa Krajowego, PFP Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Rozpoczęcie naboru wniosku. Trwa nabór wnioskówWiele firm nadal boryka się ze skutkami powodzi. Ważne wsparcie od Polskiej...

Jesienią 2024 roku przez kilka województw w Polsce przeszedł kataklizm, który sprawił, że stracili wielu mieszkańców...

Polska Fundacja Przedsiębiorczości Harmonogram szkoleń 01-04.07Aż siedem szkoleń na początku lipca!

Platforma Szkoleniowa Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości nie zatrzymuje się w sezonie wakacyjnym – wręcz przeciwnie,...

PFP Dzień tematyczny: Zautomatyzuj swoją pracę! – AI w marketingu i pracy codziennej„Zautomatyzuj swoją pracę! – AI w marketingu i pracy codziennej”

… pod taką nazwą Polska Fundacja Przedsiębiorczości organizuje kolejny Dzień Tematyczny. Przed nami trzy szkolenia – jedno...

Jak się ubrać do pracy, gdy za oknami jest 30 stopni Celsjusza? „Garnitur dla...

Czy wyobrażamy sobie prawnika bez krawata? Raczej nie. Ale czy wolimy być obsługiwani przez kogoś w koszulce polo czy...