Podcast: Czy turystyka medyczna odrodzi się po pandemii?

28.05.2021

W naszym regionie mamy jedną z najprężniej działających branż turystyki medycznej w kraju. O atutach naszego województwa i ofercie medycyny komercyjnej rozmawiamy z naszym gościem Niną Manduk-Czyżyk, przewodniczącą klastra branży turystyki medycznej i medycyny komercyjnej Medi Klaster. Rozmowę prowadzi Michał Kaczmarek.

Czy w naszym regionie jest dobry klimat dla rozwoju turystyki medycznej?

Od kilku dni w mediach społecznościowych można zauważyć pojawiającą się kampanię Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego „Pomorze Zachodnie - Twój klimat”, która skupia się na działalności różnych branż w kontekście turystyki medycznej. Jej zadaniem jest wypromowanie marki, którą przez wiele lat budowano w naszym regionie – medycyny komercyjnej. - Nasze województwo jest doskonałym miejscem dla turystyki medycznej – zauważa Nina Manduk-Czyżyk. – Z jednej strony jesteśmy pewną potęgą, a z drugiej miejscem niezauważalnym i niedocenianym. Na przestrzeni lat specjalistom z różnych dziedzin medycyny udało się wykreować marki, które od lat firmują i pracują na renomę branży.
Turyści z Zachodu zauważają to i traktują Pomorze Zachodnie jako świetną wyróżnik z wieloletnim doświadczeniem najlepszych specjalistów. Lekarze dokształcają się na międzynarodowych sympozjach, dysponują doskonałym sprzętem, dbają o swoich pacjentów, co sprawia, że region cieszy się niesłabnącą renomą. - Oczywiście, mamy też konkurencyjną cenę, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo i doświadczenie – zauważa rozmówczyni.

„Czymś co znacznie utrudniło pracę były niezależne od nas decyzje – dostępność lotów, możliwość przemieszczania się, ograniczenia w podróżowaniu”

Ogromnym atutem naszego regionu przy wyborze destynacji turystów medycznych jest lokalizacja. Do Szczecina możemy dotrzeć każdym środkiem transportu – samochodem, promem, pociągiem czy samolotem. Drugim czynnikiem wpływającym na tak dużą popularność branży wśród turystów europejskich jest kompleksowość usług, którą oferują zachodniopomorskie kliniki. To doskonałe przygotowanie gabinetów pod kątem językowym, obsługa na najwyższym poziomie, uzupełnianie usług o dodatkowe możliwości. Bogata oferta zabiegów przyciąga pacjentów zarówno chcących wykonać szybki, bezinwazyjny zabieg oraz tych, którzy chętnie wybierają nadmorskie kurorty w celu rekonwalescencji.
W ramach kampanii prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego możemy dostrzec, jak bardzo branża turystyki medycznej jest połączona z innymi sektorami gospodarki – transportem, handlem, hotelarstwem. Ale to też te połączenia sprawiły, że w trakcie pandemii branża borykała się z licznymi kłopotami. - Czymś co znacznie utrudniło pracę były niezależne od nas decyzje – dostępność lotów, możliwość przemieszczania się, ograniczenia w podróżowaniu – wymienia Nina Manduk-Czyżyk. – Był taki moment, że nie było pacjentów zagranicznych – gabinety nadmorskie opierają się głównie na pacjentach przyjezdnych, zwłaszcza zagranicznych zamykały się. Dlatego dzięki kampanii chcemy dotrzeć do jak najliczniejszego grona wiernych pacjentów lokalnych. Naszym celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców województwa, na to jak stanowimy solidny trzon gospodarki Pomorza Zachodniego. Marka, która jest doceniana za granicą, chcielibyśmy aby trafiła też do naszych lokalnych pacjentów.

ZAPRASZAMY DO WYSŁUCHANIA PODCASTU na naszym kanale YouTube

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej