Przegląd gospodarczy w poniedziałek- 12.10.2020 r.

12.10.2020

Wszystkie dzienniki i portale internetowe nowy tydzień zaczynają od bieżącej analizy gospodarczej oraz pytania: jak żółta strefa, którą objęta jest cała Polska wpłynie na gospodarkę i sytuację przedsiębiorców. Wygląda to dość poważnie, bo obostrzenia dotyczyć mogą przede wszystkim kultury, turystyki, branży kreatywnej i eventowej oraz sportu. To restrykcje bezpośrednie, ale ekonomiści nie mają wątpliwości, że straci również branża motoryzacyjna i budownictwo – konsumenci widząc bowiem przedłużający się kryzys będą mniej skłonni do dużych zakupów i poważnych zobowiązań finansowych. Jesienią nie ma więc gospodarczej odwilży – może nawet jest odwrotnie?
https://www.rp.pl/Biznes/310119939-Zolta-strefa-bije-w-biznes-Dla-wielu-firm-to-katastrofa.html 
https://www.rp.pl/Biznes/310119947-Przedsiebiorcy-musza-zacisnac-zeby-i-probowac-przetrwac.html 

Według niektórych komentatorów, to, co wiosną wydawało się niemożliwe – stan klęski żywiołowej, jesienią staje się scenariuszem coraz bardziej realnym.
https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/7845829,koronawirus-covid-19-rzad-stan-kleski-zywiolowej-premier-ministrowie.html 

Powrót „godzin dla seniorów” od czwartku również wzbudził spore kontrowersje – instytucje otoczenia biznesu i zrzeszenia handlowców kolejny raz głośno zabierają głos w sprawie przywrócenia handlu w niedzielę.
https://www.money.pl/gospodarka/godziny-dla-seniorow-wracaja-apel-do-rzadu-ceny-moga-wzrosnac-6563182137272832a.html 
https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/prch-zakaz-handlu-w-niedziele-hamuje-mozliwosci-odrabiania-strat-po-lockdownie 

… argumentacja zwolenników przywrócenia handlu w niedzielę staje się coraz poważniejsza. Handel nie odrobił strat po pandemii, a zaledwie kilka tygodni temu dyskutowano o poważnych redukcjach zatrudnienia w największych sieciach handlowych. Nie ma więc mowy o tym, że handel jest branżą „teflonową”. Wydaje się, że wręcz przeciwnie i w następnych tygodniach należy spodziewać się informacji o solidnych problemach wielu sieci handlowych i galerii.

Dzisiejszy „Puls Biznesu” na temat pracy zdalnej. Przypomnijmy, to właśnie niej dotyczył pierwszy webinar live zorganizowany przez Polską Fundację Przedsiębiorczości.
https://www.pb.pl/praca-zdalna-wedlug-nowych-przepisow-1005076 

Regularnie powracają także tematy związane z kredytowaniem. Dzisiejsza „Gazeta Wyborcza” wylicza szanse Polaków na kredyt hipoteczny. Trzeba przyznać, że wygląda to coraz gorzej.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26384755,ile-kredytu-hipotecznego-mozemy-otrzymac-przy-5-tys-zl-dochodu.html#do_w=52&do_v=66&do_a=292&s=BoxBizMT 

WIADOMOŚCI LOKALNE
Ostatnie dni przyniosły w Szczecinie kilka informacji ze świata gospodarki z którymi warto się zapoznać.
Odnotowywane są coraz większe postępy przy budowie tunelu w Świnoujściu.
https://24kurier.pl/ekurier/w-marcu-kret-zacznie-drazyc/ 

W piątkowy wieczór pojawiła się petycja, by słynny kołobrzeski Sunrise Festiwal przenieść do Szczecina. Taka wiadomość byłaby niewątpliwie dobrym newsem dla sektora handlowego, turystycznego i hotelarskiego. Takie imprezy przyciągają turystów z całego świata. Pierwszy Sunrise mógłby się odbyć w Szczecinie w roku 2022.
https://wszczecinie.pl/aktualnosci,sunrise_festival_odbedzie_sie_w_szczecinie_lotnisko_w_dabiu_byloby_idealnym_miejscem,id-35877.html 

Loty do Krakowa oferowane przez Ryanair nie wrócą jak zapowiadano w październiku, a dopiero na wiosnę.
https://radioszczecin.pl/1,413006,loty-do-krakowa-odwolane-polaczenie-wroci-na-wio 

Postępowanie, które ma umożliwić Netto przejęcie Tesco nadal analizowane przez UOKIK. Dlaczego to informacja lokalna? Główna siedziba Netto mieści się w Motańcu nieopodal Szczecina. Tutaj więc mieścić się będzie siedziba firmy, która będzie trzecim po Biedronce i Lidlu potentatem handlowym w kraju.
https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/przejecie-tesco-przez-netto-uokik-skierowal-postepowanie-do-drugiego-etapu 

Studentki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego z prestiżowymi wyróżnieniami:
https://wszczecinie.pl/aktualnosci,studentki_zut_u_w_gronie_najzdolniejszych_mlodych_kobiet_w_kraju,id-35888.html 

OPRACOWAŁ – MICHAŁ KACZMAREK

ISO ISOQAR
Strona używa cookies Dowiedz się więcej