Podcast: Jak branża IT radzi sobie z koronawirusem

30.12.2020

Skutki gospodarcze wywołane przez pandemię koronawirusa jeszcze długo będą odczuwalne. Wiele firm stanęło przed trudnymi decyzjami i zamykało swoje działalności. Jest jednak branża, która wyszła obronną ręką z kryzysu i doskonale sobie radzi w nowej rzeczywistości.

Mowa o branży IT. To właśnie w jej strukturach koronawirus nie wywrócił wszystkiego do góry nogami. Jak mówi w rozmowie z PFP Michał Mariański z TietoEVRY pandemia oraz praca zdalna nie wpłynęły negatywnie na rozwój branży IT, wręcz przeciwnie, pojawiły się nowe możliwości, które napędzają machinę.

- W ogólnej ocenie możemy śmiało powiedzieć, że nasza praca nie zmalała. W TietoEVRY pracujemy podzielieni na różne piony biznesowe. Część z nich jak np.: telekomunikacja zupełnie nie odczuła spowolnienia gospodarczego. Z kolei w sektorze opieki zdrowotnej zauważyliśmy znaczny wzrost zapotrzebowania na usługi IT. Delikatne spowolnienie jest wyczuwalne w branży automotive – to efekt ogólnego kryzysu gospodarczego – mniejszy popyt to mniejsza produkcja – mówi Mariański.

Rok 2020 tak naprawdę dla technologii informatycznych okazał się prawdziwą szansą na wewnętrzny rozwój. Pełna cyfryzacja oraz przeniesienie życia codziennego do sieci wymagało wprowadzenia nowych rozwiązań i udoskonalenia dotychczasowych. Rozwój technologii 5G, Big Data w obszarze opieki zdrowotnej, odpowiednie przeprocesowanie danych sprawiły, że pracownicy TietoEVRY nie próżnowali przez ten cały czas. A praca zdalna bardzo ułatwiła ten proces.

- Mając zapewnione odpowiednie narzędzia i sprzęt, to praca zdalna niczym się nie różni od pracy z biura. Na co dzień pracujemy w międzynarodowym środowisku i kontakt zdalny funkcjonował u nas już od dawna. Zauważyliśmy, że wydajność pracy na home office wzrosła. Wiąże się to oczywiście z większą dostępnością pracowników. Oczywiście brakuje nam wszystkim kontaktu międzypersonalnego, który był nieodłącznym elementem pracy w biurze, dlatego w przyszłości planujemy wprowadzić może model hybrydowy – dodaje nasz rozmówca.

Międzynarodowa firma TietoEVRY zajmuje się wdrażaniem szerokorozumianych rozwiązań komunikacyjnych w różnych sektorach gospodarki m.in. w telekomunikacji – rozwiązania LTE oraz 5G; healthcare – zastosowanie telemedycyny czy sektor automotive – wprowadzanie systemów entertiment w samochodach i ich automatyzacja. Współpraca z klientami z całego świata umożliwia stały rozwój i doskonaleni dotychczasowych zastosowań. Mimo ogólnie panującego kryzysu gospodarczego w TietoEVRY nieustannie przyjmowani są nowi kandydaci, którzy po odpowiednim przeszkoleniu opiekują się konkretnymi projektami oraz klientami.
Jak oceniają przedstawiciele branży rok 2021 będzie jeszcze intensywniejszy od mijającego, a inwestycja w nowe technologie znacząco się rozwinie.

Zachęcamy do wysłuchania podcastu Michała Kaczmarka na naszym kanale YouTube

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej