test1

Podcast: Co musisz wiedzieć o zmianach podatkowych w 2021 roku?

14.12.2020

Mówi się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Doradcy podatkowi dodaliby jeszcze trzecią kwestię: zmiany w podatkach. Rok 2021 będzie bardzo bogaty we wszelkiego rodzaju modyfikacje. Niektóre będą skierowane do konkretnych branż np. podatek cukrowy. Inne dotkną gospodarkę w sposób znacznie szerszy np. opodatkowanie CITem spółek komandytowych. Jak mówi w rozmowie z Michałem Kaczmarkiem Natalia Gorczyca, doradca podatkowy i właścicielka szczecińskiej kancelarii przy ul. Rostockiej, przed przedsiębiorcami zmiany z którymi powinni być zapoznani.

Zmian jest wiele i nawet osoba niezaznajomiona z systemem podatkowym, a prowadząca działalność gospodarczą powinna być na bieżąco i z początkiem roku zaktualizować swoją wiedzę. Podstawowa zmiana to opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych. To zmiana rewolucyjna i fundamentalna, bo dotyczy wielu firm, szczególnie z sektora MŚP: - Zmiana jest duża. Spółki komandytowe będą płacić podatek CIT, a jeszcze wspólnicy w tej spółce zapłacą standardowy podatek na poziomie 19%, jest w tych kwestiach wiele niuansów, ale co do zasady podwójne opodatkowanie stanie się faktem. To jest tzw. utrudnienie poprzez uproszczenie, na pewno przedsiębiorcom nie będzie łatwiej i nie jest to zmiana, która będzie sprzyjała np. ograniczaniu wypływu kapitału zagranicę, bo komplementariuszami zwykle są obywatele z Polski. Przedsiębiorcy muszą być gotowi na zwiększenie kosztów, a księgowe na większą ilość pracy i tego jestem pewna w stu procentach – mówi Natalia Gorczyca.
Jakie jeszcze zmiany będą wchodzić w życie w roku 2021? Pojęcie „estoński CIT” brzmi tajemniczo. Specjaliści zwracają uwagę, że teoretyczne ułatwienie może całkiem porządnie skomplikować przedsiębiorcom funkcjonowanie: - Często śmiejemy się, że jak ustawodawca będzie nam coś ułatwiać, to brzmi to złowieszczo. Księgowi w ułatwienia nie wierzą, bo to zwykle się przedkłada na więcej pracy i tak jest z CITem Estońskim. Chodzi o przesunięcie momentu zapłaty podatku na dzień wpłaty zysku, ale żeby zrozumieć te zmiany, to jest to wielkie wyzwanie. Stopień skomplikowania przepisów jest tak ciężki, że praktycy z wieloletnim stażem mają problem z „ogarnięciem” tego tematu i wszystkich nowych regulacji i przepisów. Trudno mi wyobrazić sobie, że ktoś, kto nie jest specjalistą w zakresie podatkowym opanuje to bez problemów – dodaje Natalia Gorczyca. – Przedsiębiorcy mają możliwość wyboru: korzystać lub nie. Muszą jednak wiedzieć na czym ten CIT polega, bo zapewne jego obecność w gospodarce i ten sposób rozliczania będzie coraz częstszy– dodaje specjalistka.
Natalia Gorczyca w czasie podcastu zwraca uwagę na sposób rozliczania osób pracujących zagranicą. W roku 2021 znacznie zmienia się formuła tzw. ulgi abolicyjnej i jest to zmiana, która nie wszystkich ucieszy. Dodatkowo w życie ma wejść tzw. podatek cukrowy oraz pakiet mobilności. Zmiany więc dotyczyć będą całej gospodarki, ale i poszczególnych branż.

SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO WYSŁUCHANIA ROZMOWY [KLIK]

ISO
Strona używa cookies Dowiedz się więcej