20 maja 2025

Hejterzy są coraz bardziej podli. Przedsiębiorcy i eksperci mówią o hejcie.

Najważniejsze w biznesie Polska Fundacja Przedsiębiorczości

Zazdrość, zemsta, chęć odreagowania złych emocji, niedowartościowanie – takie emocje popychają hejterów do pisania nienawistnych komentarzy w Internecie. Ofiarami hejtu padają osoby młode, seniorzy, influencerzy, lekarze, politycy i coraz częściej także przedsiębiorcy. Hejt jest agresją i może zostawić trwały ślad w psychice osób nieodpornych na konfrontacje i brutalne zaczepki. – Hejterów napędza poczucie bezkarności. Hejt jest przemocą – mówią eksperci Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Zjawisko pisania negatywnych, nienawistnych komentarzy w Internecie jest niestety praktyką coraz bardziej powszechną.
Mówiliśmy o tym w kolejnym odcinku naszego programu „Najważniejsze w biznesie”

Zobacz odcinek już teraz na naszym kanale YouTube [klik]

– Nie zawsze osoba, która negatywnie wypowiada się na nasz temat jest hejterem. Należy odróżnić hejt od krytyki i przeanalizować czy autorem hejtu jest osoba prawdziwa czy bot albo algorytm – mówi Rafał Jaworski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

– Nie ma tygodnia, by do agencji detektywistycznej nie zgłaszały się osoby, które zauważają zjawisko hejtu wobec siebie. To rodzice licealistów, ale i np. przedsiębiorcy, którzy nagle zauważają bardzo negatywny ruch na swoich stronach internetowych czy w social mediach. Hejt ma zdyskredytować ich działalność. Jest obraźliwy, niekonstruktywny, często oparty na kłamstwie – mówi detektyw i windykator Małgorzata Marczulewska.

– Hejt dotyczy wszystkich grup zawodowych, ale na pewno są takie rodzaje działalności, które w naturalny sposób stają się najbardziej ogniskującymi złe emocje branżami np. politycy, influencerzy. Niestety jest coraz więcej hejtu wobec lekarzy czy właśnie przedsiębiorców – mówi mecenas Michał Gajda, adwokat.

– Jest wrażenie, że hejt jest bezkarny, a hejtera trudno namierzyć. Nie jest to prawda i coraz łatwiej jest zweryfikować kto pisze hejterskie wiadomości i komentarze, ale samo ukaranie takiego hejtera jest już zupełnie inną sprawą – przyznaje adwokat.

– Hejt jest narzędziem, które krzywdzi – mówi coach Małgorzata Krawczak, ekspertka Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.  – Najbardziej dotyka on osoby wrażliwe, których samoocena jest często uzależniona od opinii innych – mówi Anita Gałek, trenerka biznesu.

– Hejt jest próbą zaistnienia w danej sytuacji. Pokazujemy, że mamy swoje zdanie, ostre zdanie, pokazuje swój głos światu. A to, że on obraża innych nie ma już znaczenia – mówi coach Małgorzata Krawczak.

Eksperci Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości przyznają, że hejt jest zjawiskiem „demokratycznym” – dotyka wszystkich grup społecznych, ale… przez wszystkich jest też generowany.

– Jedno z największych zaskoczeń mojej pracy to schwytanie hejtera, który okazał się 70-letnią babcią, która naprawdę nie myślała, że za to, że pisała hejterskie, bardzo przykre komentarze ktoś może ją zgłosić na policję – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska.

– Zdarzają się sytuacje, że hejt szerzy osoba mająca na zdjęciach profilowych na Facebooku uśmiechniętą twarz, piękną rodzinę i wspaniałe życie, a jednocześnie komentarze, które ta osoba pisze w Internecie są pełne zła i nienawiści – mówi Sebastian Kolański, psycholog.

Czy na hejterskie komentarze należy odpowiadać?

– Kiedy komentarze zawierają wulgaryzmy i są nie merytoryczne to nie należy odpowiadać na takie wiadomości, bo to nic nie wnosi – przekonuje Tomasz Reiman, ekspert ds. social mediów, CEO Virtual People.

Kolejny odcinek programu „Najważniejsze w biznesie” już w czerwcu. Skupimy się na wakacyjnym stroju… do pracy.

Zobacz również

Wszystkie aktualności
Informacja- Fundusz wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych powodzią Ciąg logotypów: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, BGK Bank Gospodarstwa Krajowego, PFP Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Rozpoczęcie naboru wniosku. Trwa nabór wnioskówWiele firm nadal boryka się ze skutkami powodzi. Ważne wsparcie od Polskiej...

Jesienią 2024 roku przez kilka województw w Polsce przeszedł kataklizm, który sprawił, że stracili wielu mieszkańców...

Polska Fundacja Przedsiębiorczości Harmonogram szkoleń 01-04.07Aż siedem szkoleń na początku lipca!

Platforma Szkoleniowa Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości nie zatrzymuje się w sezonie wakacyjnym – wręcz przeciwnie,...

PFP Dzień tematyczny: Zautomatyzuj swoją pracę! – AI w marketingu i pracy codziennej„Zautomatyzuj swoją pracę! – AI w marketingu i pracy codziennej”

… pod taką nazwą Polska Fundacja Przedsiębiorczości organizuje kolejny Dzień Tematyczny. Przed nami trzy szkolenia – jedno...

Jak się ubrać do pracy, gdy za oknami jest 30 stopni Celsjusza? „Garnitur dla...

Czy wyobrażamy sobie prawnika bez krawata? Raczej nie. Ale czy wolimy być obsługiwani przez kogoś w koszulce polo czy...