15 stycznia 2025

Blisko 100 milionów dla przedsiębiorców przekazaliśmy przedsiębiorcom na start w ramach projektu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie, Pożyczka na samozatrudnienie”

Na zdjęciu widoczne są dwie osoby ściskające dłonie. Po lewej stronie widnieje napis Udzieliliśmy ponad 900 pożyczek ramach programu Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie Pożyczka na samozatrudnienie, po prawej stronie znajduje się pomarańczowo niebieski prostokąt z napisem Fundusze Europejskie Podsumowanie roku 2024 Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Barwy Rzeczypospolitej Polskiej, Dofinansowane przez Unię Europejską, linia oddzielająca logo Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości

W 2024 roku Polska Fundacja Przedsiębiorczości udzieliła ponad 900 pożyczek w ramach programu „Pierwszy biznes Wsparcie w starcie, Pożyczka na samozatrudnienie”. Inicjatywa wspierała głównie osoby bezrobotne czy studentów, którzy postanowili, że droga przedsiębiorczości jest im bliska. – Jestem przekonany, że wiele osób, które założyło firmy z naszym wsparciem, gdyby nie ten instrument to by się na to nie zdecydowało. Program cieszył się wielkim zainteresowaniem w całej Polsce. Widzimy, że Polacy chcą być przedsiębiorcami i myślą o własnych biznesach, ale nie każdy jest gotowy do podejmowania ryzyka. My namawiamy, by realizować swoje pomysły i marzenia – mówi prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości Marcin Pawłowski.

Pomagamy finansowo, wspieramy merytorycznie

Program „Wsparcie w starcie” to jeden ze sztandarowych projektów Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. W 2024 roku w jego ramach udzielonych został 908 pożyczek. Najwięcej 115 w województwie kujawsko-pomorskim, 111 pomorskim, a 108 w Wielkopolsce. Łączna wartość pożyczek sięgnęła niemal 100 milionów złotych, a średnia jednej pożyczki przekraczała 108 tysięcy złotych. Maksymalna wartość wsparcia mogła wynosić 162 tysiące złotych.

– To są niebagatelne kwoty, gdy rozmawiamy o tym, jak wystartować z biznesem, jak rozruszać działalność gospodarczą czy jak zapewnić bezpieczeństwo swojej młodej firmie, gdy ta dopiero raczkuje. Program „Wsparcie w starcie” w założeniach ma pomagać młodym przedsiębiorcom lub osobom bezrobotnym w debiucie w biznesie, ale i jest to program aktywizujący osoby, które doszły do wniosku, że czas na życie na swój rachunek – mówi prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości Marcin Pawłowski.

– Każda osoba korzystająca z programu miała możliwość korzystać z naszego wsparcia merytorycznego i szkoleniowego. Czasem od pieniędzy ważniejsza jest wiedza i my oferowaliśmy ją uczestnikom naszego programu w sposób nieograniczony przez platformę szkoleniową Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Na wiele tych projektów patrzymy z dużą nadzieją, bo spodziewam się, że gdy zostaną dobrze poprowadzone to będą wielkimi sukcesami gospodarczymi – dodaje Marcin Pawłowski.

Zainteresowanie programem „Pierwszy biznes – Wsparcie w Starcie, Pożyczka na samozatrudnienie” było ogromne i Polska Fundacja Przedsiębiorczości pracuje już nad tym, aby w przyszłości pojawiły się w ofercie projekty o podobnym charakterze.

Dominują usługi, ale „Wsparcie w starcie” pomaga także innym przedsiębiorcom

Kto najczęściej korzystał ze wsparcia? Były to osoby bezrobotne i studenci. Jakie branże najczęściej występowały o pomoc? Zdecydowanym liderem są usługi, które stanową ponad 50% realnych beneficjentów wsparcia w ramach programu.

– Cieszy nas duża różnorodność firm, które starały się o wsparcie. Dominują usługi, ale to oczywiście jest bardzo zdywersyfikowana kategoria, bo nie brakuje usług z zakresu rzemiosła, handlu, usług medycznych, kosmetycznych i ta paleta jest naprawdę bardzo bogata. Mamy firmy transportowe, zajmujące się budownictwem, jest tutaj naprawdę szeroko i jesteśmy szczęśliwi, że Polska Fundacja Przedsiębiorczości zdobyła zaufanie tak szerokiego grona odbiorców – mówi prezes Marcin Pawłowski.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości uznaje projekty wspierające przedsiębiorców za swoje sztandarowe działania. Serdecznie zapraszamy na stronę www.pfp.com.pl oraz do rozmowy z pracownikami fundacji w oddziałach regionalnych na obszarze całej Polski.

Zobacz również

Wszystkie aktualności
Mężczyzna w kamizelce odblaskowej pracuje przy maszynie w hali produkcyjnej, napis „Pożyczka rozwojowa w woj. dolnośląskim” w lewym górnym rogu, logo Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w prawym górnym rogu, na dole logotypy: Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska, Dolny Śląsk.Pożyczka rozwojowa wciąż do dyspozycji dolnośląskich przedsiębiorców

Ponad 25 milionów złotych może łącznie trafić do przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego w ramach realizowanej od...

Informacja- Fundusz wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych powodzią Ciąg logotypów: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, BGK Bank Gospodarstwa Krajowego, PFP Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Rozpoczęcie naboru wniosku. Trwa nabór wnioskówWiele firm nadal boryka się ze skutkami powodzi. Ważne wsparcie od Polskiej...

Jesienią 2024 roku przez kilka województw w Polsce przeszedł kataklizm, który sprawił, że stracili wielu mieszkańców...

Polska Fundacja Przedsiębiorczości Harmonogram szkoleń 01-04.07Aż siedem szkoleń na początku lipca!

Platforma Szkoleniowa Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości nie zatrzymuje się w sezonie wakacyjnym – wręcz przeciwnie,...

PFP Dzień tematyczny: Zautomatyzuj swoją pracę! – AI w marketingu i pracy codziennej„Zautomatyzuj swoją pracę! – AI w marketingu i pracy codziennej”

… pod taką nazwą Polska Fundacja Przedsiębiorczości organizuje kolejny Dzień Tematyczny. Przed nami trzy szkolenia – jedno...