Projekt zrealizowany - zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą pożyczkową
Informacje ogólne
Grupa docelowa
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z siedzibą lub prowadzące działalność gospodarczą na terenie makroregionu północno-zachodniego obejmującego województwa: dolnośląskie, lubuskie, pomorskie, wielkopolskie lub zachodniopomorskie i znajdujące się w trudniej sytuacji w wyniku wystąpienia COVID-19 lub będące nią zagrożone.
O Pożyczce
Pożyczka płynnościowa POIR, udzielana przez Pośrednika Finansowego (Polską Fundację Przedsiębiorczości) ze środków udostępnionych przez Menadżera Funduszu Funduszy, z przeznaczeniem na wsparcie przedsięwzięć realizowanych przez mikro-, małych i średnie przedsiębiorstwa z siedzibą lub prowadzących działalność gospodarczą na terenie makroregionu północno-zachodniego obejmującego województwa: dolnośląskie, lubuskie, pomorskie, wielkopolskie lub zachodniopomorskie, w celu zapewnienia finansowania płynnościowego w związku z negatywnymi konsekwencjami spowodowanymi epidemią COVID-19. Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP) w dniu 24 kwietnia 2020 roku podpisała Umowę Operacyjną z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w wysokości 64 mln zł (wkład Funduszy Europejskich) na udzielanie Pożyczek Płynnościowych w ramach środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Udzielenie pożyczki powinno umożliwić przedsiębiorcy utrzymanie bieżącej płynności i finansowanie jego bieżących potrzeb związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Pożyczka Płynnościowa POIR
- Łączna kwota Jednostkowej Pożyczki nie może przekraczać:
- Dwukrotności rocznej kwoty wynagrodzeń wypłaconych przez przedsiębiorcę, włącznie z kosztami świadczeń pracowniczych oraz kosztami personelu pracującego na terenie jego przedsiębiorstwa, ale formalnie otrzymujących wynagrodzenie od podwykonawców, za rok 2019 lub za ostatni rok, za które dostępne są dane. W przypadku przedsiębiorstw utworzonych w dniu 1 stycznia 2019 r. lub po tej dacie maksymalna kwota pożyczki nie może przekroczyć rocznej kwoty wynagrodzeń szacowanej na okres pierwszych dwóch lat działalności; albo
- 25% łącznego obrotu przedsiębiorcy w 2019 r,; albo
- Jeżeli Odbiorca przedstawi odpowiednie uzasadnienie i w oparciu o oświadczenie Odbiorcy o zapotrzebowaniu na płynność, kwota pożyczki może zostać zwiększona do kwoty odpowiadającej zapotrzebowaniu na płynność od dnia udzielenia pomocy przez najbliższe 18 miesięcy.
- Maksymalny okres spłaty: do 72 miesięcy.
- Maksymalna karencja: do 6 miesięcy, przy czym karencja wydłuża okres spłaty Jednostkowej Pożyczki, jednak nie dłużej jak do 72 miesięcy.
- Raz do roku na 2 miesiące, w pierwszym i drugim roku okresu spłaty Jednostkowej Pożyczki, Pośrednik Finansowy może udzielić Ostatecznemu Odbiorcy wakacji kredytowych w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych, przy czym okres wakacji wydłuża okres spłaty Jednostkowej Pożyczki.
- Oprocentowanie: Jednostkowe Pożyczki udzielane Ostatecznym Odbiorcom objęte są dotacją na pokrycie całkowitej wartości odsetek od kapitału.
- Przeznaczenie finansowania: W ramach instrumentu finansowane będą wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej. Środki z Jednostkowej Pożyczki mogą zostać przeznaczone na wydatki bieżące, obrotowe lub inwestycyjne, w tym np.
- Wynagrodzenia pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US) oraz koszty personelu pracującego na terenie firmy, ale formalnie na liście płac podwykonawców,
- Zobowiązania publiczno-prawne Ostatecznego Odbiorcy
- Spłatę zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury itp.,
- Zatowarowanie, półprodukty itp.,
- Wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania Odbiorcy i niepłacone na dzień 1 lutego 2020 r.
Zabezpieczenie
Zabezpieczenie pożyczki może stanowić m.in. weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, poręczenie osób trzecich, hipoteka, zastaw rejestrowy, blokada środków na rachunku bankowym, poręczenie Funduszu Poręczeń Kredytowych oraz inne zaakceptowane przez PFP.
Informacje dodatkowe
Brak innych opłat i prowizji.